ایران در آستانه تغییر

ایران در آستانه تغییر

ایران در آستانه تغییر: از حمله افغانها تا مشروطه، مجموعه داستان فکر ایرانی: ۸، نویسنده: علی‌اصغر سیدآبادی، تصویرگر: مهدی صادقی، ویراستار: شهرام رجب‌زاده، تهران، نشر افق، ۱۳۸۶، ۱۲۰ صفحه، مصور:نقشه وعکس، گروه سنی: ۱۵سال به بالا، ۱۵۰۰ تومان

این کتاب باساختاری گزارشی، بر پایه منابع معتبر به تاریخ ایران از دیدگاه تحولات و اصلاحات، تفکر، مناسبات، دین و دولت، آموزش و پرورش، هنر و فلسفه از دوران صفویان تا جنبش مشروطیت می‌پردازد. اطلاعات متن با زبان و بیانی روان و آسان‌فهم ارائه شده است. نویسنده با نگرشی غیر جانبدار به بررسی تحلیل موضوع پرداخته و در بسیاری جاها دیدگاه‌های مختلف را کنار هم آورده است تا مخاطب خود به داوری درباره داده‌ها بپردازد. بررسی موضوع اصولی و دقیق است و به شکل غیرمستقیم خواننده را به تفکر مقایسه‌ای و انتقادی وامی‌دارد. تصویرهایی از شخصیت‌ها و مکان‌های نامبرده در کتاب به شکل سیاه و سفید کمابیش متن را همراهی می‌کنند و هرجا که تصویر یا عکس درباره موضوع در دسترس نبود، کاریکاتورها و طرح‌های سیاه و سفید برای خارج کردن مطالب از یکنواختی و خشکی جای آن‌ها را گرفته‌اند. نکته مهم و مثبت کتاب توجه به آموزش و پرورش و تحولات آن و پیشگامان این تحولات است.

عاطفه سلیانی

کاربردها و فعالیت ها

بهره گرفتن از مطالب این کتاب در کنار درس‌های مربوط به تاریخ ادبیات و هنر پایه‌های مقطع راهنمایی و دبیرستان، دید گسترده‌تری درباره موضوعات طرح شده به دانش‌آموزان خواهد بخشید.

شناسنامه کتاب:
راهنمای کتاب:

ديدگاه شما