با آیدا تا همیشه

با آیدا تا همیشه

کتاب «با آیدا تا همیشه» داستانی است درخصوص دوست داشتن و از دست دادن. «با آیدا تا همیشه» داستانی است پر از احساس که قرار است به خواننده کمک کند تا با احساس غم و درد نبود دیگری کنار آید. این کتاب داستان دو خرس قطبی واقعی است که در باغ وحش نیویورک زندگی می‌کردند و «کران لیویس» این داستان را به کتابی زیبا برای کودکان تبدیل کرده است.

در کتاب «با آیدا تا همیشه» داستان «گاس» و «آیدا» را می‌خوانیم. آن‌ها هر روز صبح در پارکی بزرگ در شهری بزرگ‌تر از خواب بیدار می‌شوند و پس از بیرون آمدن از غارهایشان، روزشان را با خنده و بازی و آب‌تنی شروع می‌کنند. بعد از بازی و آب‌تنی هم وقت آفتاب گرفتن روی تخته سنگ مورد علاقه و گوش دادن به صدای شهر می‌شود، شهری که دیده نمی‌شود اما وقتی صدایش را می‌شنوند برایشان همیشگی می‌شود. تا این‌که یک روز برخلاف همهٔ روزها، گاس مجبور می‌شود به تنهایی بازی و آب‌تنی کند. گاس و «آیدا» باید با خبر بیماری آیدا و خوب نشدن او روبه‌رو شوند. آن دو فریاد می‌کشند، پا می‌کوبند و غصه می‌خورند. بالاخره روز خداحافظی گاس با آیدا فرا می‌رسد. گاس کنار آیدا می‌نشیند و او را نوازش می‌کند و آیدا برای همیشه چشمانش را می‌بندد. بعد از آن گاس هر روز به تنهایی بیدار می‌شود و آب‌تنی می‌کند و آفتاب می‌گیرد؛ اما یاد آیدا را همیشه با خود دارد و وقتی با چشمان بسته او را در ذهنش یادآوری می‌کند، لبخندی بر لبش نقش می‌بندد.

تصویرگر در آغاز کتاب تصویر زیبایی از نمای کلی شهر پیش روی خواننده قرار می‌دهد که در میان آن باغ‌وحشی سبز و کوچک، بین ساختمان‌های تیره بلند قرار گرفته است. با ورق زدن هر صفحه، نماهای نزدیک‌تری از باغ‌وحش و بعد غار خرس‌های قطبی می‌بینیم. تصویرگری به‌خوبی توانسته است احساسات میان دو خرس قطبی را به خواننده منتقل کند، احساساتی مانند ناراحتی، خوشحالی، تنهایی و خشم.

«کران لیویس» نویسنده آمریکائی کتاب «با آیدا تا همیشه» علاوه بر نویسندگی بازیگر فیلم کوتاه نیز هست. او می‌گوید از کودکی عاشق شنیدن داستان‌هایی بوده که مادر و مادربزرگش برایش تعریف می‌کردند و خودش هم برای خواهرش برنامه‌های داستان‌خوانی اجرا می‌کرده است. از کتاب‌های دیگر او می‌توان به کتاب «چارلی، این‌طرف بیا» و «کفش‌هایِ کارِ مامان» اشاره کرد. می‌توانید با مراجعه به سایت شخصی نویسنده است، اطلاعات بیشتری از زندگی و کتاب‌های او به دست آورید.

«چارلز سنتوسو» تصویرگر کتاب «با آیدا تا همیشه» ساکن استرالیاست. او در زمینه تصویرگریِ داستان‌های جانوران مطالعه فراوان کرده و در واقع با شناخت فراوان از عهده این کار به خوبی برآمده است. از کتاب‌های دیگر او که در ایران به چاپ رسیده می‌توان به کتاب «درخت آرزو» اشاره کرد.

«آناهیتا حضرتی» مترجم کتاب «با آیدا تا همیشه» است. او که در رشته زبان انگلیسی تحصیل کرده کتاب‌های دیگری را نیز برای کودکان ترجمه نموده، از جمله این کتاب‌ها می‌توان به کتاب «دریا قرمز نیست» و «پاستیل‌های بنفش» اشاره کرد.

کتاب «با آیدا تا همیشه» نامزد جایزه بهترین تصویرگری «گودریدز» در سال ۲۰۱۶ بوده است.

گزیده‌هایی از کتاب

هواپیما بالای سرشان غرید. گاس و آیدا به این فکر کردند که هواپیما کجا ممکن است برود. به این هم فکر کردند که آیدا کجا دارد می‌رود.

همان‌طور که دماغ به دماغ هم پچ پچ می‌کردند، با هم درباره‌اش فکر کردند و حدس زدند و تصورش کردند. آیدا گفت: «شرط می‌بندم هرجایی که بروم این بوی ماهیی نفست همیشه توی دماغم می‌ماند!»

گاس با این حرفش لبخند زد. مطمئن نبود لبخند زدن کار خوبی باشد؛ ولی آیدا هم داشت ریز ریز می‌خندید. آن‌ها جلوی خودشان را نگرفتند و همین‌طور خندیدند.

کاربردها و فعالیت ها

پس از خواندن کتاب با پرسش‌هایی مانند نمونه‌های زیر با کودکان گفت‌وگو کنید:

  • می‌توانی داستان را برای من تعریف کنی؟
  • می‌توانی بگویی «گاس» چه شکلی بود؟ پوستش چطور بود؟
  • وقتی «گاس» خوشحال بود چه صدایی داشت؟ وقتی ناراحت بود چه صدایی داشت؟ وقتی عصبانی بود چه صدایی داشت؟
  • به نظرت «گاس» و «آیدا» احساسشان از کجای بدنشان بیرون می‌آمد؟ احساسات تو از کجای بدنت بیرون می‌آید؟

                                       ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب با آیدا، تا همیشه بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Ida, Always
ناشر
پروفایل نویسنده
نویسنده
Caron Levis, کران لیویس
پروفایل ویراستار
ویراستار
  • سارا مطلوب
تصویرگر
  • Charles Santoso
  • چارلز سنتوسو
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • آناهیتا حضرتی
سال نشر
۱۳۹۹

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ