گالی گلی، اسب آبی تنها (مجموعه قصه‌های شیرین جنگل)

عنوان لاتین
Open wide, Henry Hippo

«گالی گِلی» نام اسب آبی است که به همراه دیگر اسب‌های آبی در رودخانه‌ای نزدیک یک جنگل زندگی می‌کند. اسب‌های آبی در رودخانه زندگی می‌کنند و رودخانه هرآنچه اسب‌های آبی لازم دارند به آن‌ها می‌دهد. گِل برای غلط‌ زدن در آن، غذا و آب و محیطی مناسب برای زندگی.

اما رودخانه فقط برای اسب‌های آبی نیست. گونه‌های دیگر جانوران از جمله حشرات نیز در نزدیکی رودخانه زندگی می‌کنند. پرنده‌ها با خوردن حشرات و زندگی مسالمت‌آمیز با اسب‌های آبی به آن‌ها کمک می‌کنند. همه‌ی اسب‌های آبی در این کتاب یک دوست پرنده‌ دارند که کمک‌شان می‌کند. اما گالی قصه‌ی ما تنهاست و از دست حشرات کلافه شده است. او باید به فکر یک دوستِ پرنده باشد تا از دست نیش حشرات در امان بماند.

زندگی مسالمت‌آمیز به زیبا‌ترین شکل در این کتاب به کودکان آموزش داده می‌شود. تصاویر شاد و خوش‌آب‌و‌رنگ «جان هسلم»، تصویرگر کتاب، شوق خواندن را دوچندان می‌کند. خطوط ساده‌ای که برای تصویرگری انتخاب شده‌اند به بهترین شکلی با مخاطب ارتباط برقرار می‌کنند.

کتاب «گالی گِلی» از مجموعه‌ی «قصه‌های شیرین جنگل» است و همان‌گونه که از نامش پیداست به معرفی حیوانات جنگلی و محیط‌زیست آن‌ها می‌پردازد. کتاب‌ها بهترین وسیله برای شناساندن محیط‌زیست به کودکان هستند. امروزه محیط‌زیست و حفظ گونه‌های جانوری از دغدغه‌های اصلی دانشمندان و جانورشناسان است.

«رونه رندل» به بهانه‌ی معرفی جنگل و جانوران، دوست‌یابی، هم‌زیستی و حل مسئله را هم در این کتاب به کودکان آموزش می‌دهد. خواندن این نوع کتاب از سنین بسیار پایین و اوایل کودکی می‌تواند اطلاعات درستی درباره‌ی کُره‌ی زمین و نحوه‌ی زندگی در آن به کودکان عرضه کند.

گزیده‌هایی از کتاب

  خوشبختانه این حشره‌ها غذاهای خوشمزه‌ای برای پرنده‌های اطراف رودخانه بودند. هر پرنده با یک اسب آبی دوست بود. هر روز می‌رفت و آرام روی پشتش می‌نشست. پشه و مگس و بقیه‌ی حشره‌های خوشمزه را می‌خورد و حسابی خوش می‌گذراند. به همین خاطر همه‌ی اسب‌های آبی خوشحال بودند. همه به‌جز یکی و آن یکی هم «گالی» بیچاره بود.

برگردان
مژگان شیخی
تصویرگر
تصویرگر
John Haslam, جان هسلم
سال نشر
چاپ نهم 1399
ناشر
نویسنده
Ronne Randall, رونه رندال
نگارنده معرفی کتاب
Submitted by skyfa on