جنگل حلبی

جنگل حلبی

در میان برهوتی بادگیر، پر از خرت و پرت های فلزی دور ریخته شده، پیرمردی غمگین و تنها زندگی میک ند، او با وجود فضای غمبار دور و برش هر شب خواب جنگلی زنده و پرنشاط را می بیند، سرشار از پرندگان و جانوران.

یک روز در میان آت و آشغال ها به چراغ شکسته ای برمی خورد که به یک گل شباهت دارد و از آنجا اندیشه ای در ذهنش می روید . . . .

او با پشتکار خود در عالم واقع سعی می کند با ضایعات حلبی آن جا جنگلی مصنوعی بسازد و هرگز نه خسته می شود و نه امیدش را از دست می دهد. نیروی اراده او پرنده ای واقعی را به آن جا می کشاند و پرنده با آوردن خانواده خود به آنجا کم کم به جنگل حلبی زندگی می بخشد و رؤیاهای پیرمرد را به واقعیت می پیوندد.

کتاب الگوی زیبایی است در جهت تأیید قدرت تخیل و خلاقیت، معجزه ی امید، برکات پشتکار، نیروی شگفت انگیز طبیعت، توجه به محیط زیست، آلوده نساختن طبیعت، همه این ها همراه نثری غنی که طعنه به شعر می زند و تصاویری هنرمندانه اثری ممتاز آفریده است.

برای این اثر گروه سنی خاصی را نمی توان مشخص کرد کودکان ۹ سال به بالا از آن لذت برده و خواهند آموخت.

 

 

 

 

گزیده‌هایی از کتاب

مرغان بر منقار خویش دانه ها آورده بودند.
دانه ها را بر زمین خشک افکندند،
جوانه های سبز فام از دل خاک بیرون زد.

کاربردها و فعالیت ها

فعالیت هایی برای کتاب "جنگل حلبی"
گروه سنی: دانش آموزان دبستان

در سرزمینی فراموش شده، پر از فلزهای به دردنخور و تکه های حلبی دورانداخته شده، پیرمردی غمگین و تنها زندگی می کند.  با آن که محیط  زندگی او  دلگیرو غم انگیز است ، هرشب خواب جنگلی  سرسبز پر از درختان، پرندگان و جانوران گوناگون می بیند. زمانی که چراغی شکسته شبیه گل پیدا می کند، به خیال پردازی می پردازد.

پیشنهادهایی برای خواندن کتاب:
درونمایه ی این کتاب آن است که می توان با باورکردن رویاها و تخیلات مان، از آن چه در اختیار داریم بیش ترین بهره را ببریم. تماشای تصویرهای کتاب پیش از خواندن آن و بحث و گفت وگو پس از آن درباره ی موضوع، کمک می کند از وقت مان بیش تر استفاده کنیم.
چندین پرسش با تاکید بر معنای واژگان و با توجه به موضوع های گوناگون موجود در جنگل مطرح کنید.
موضوع های بحث هنگام مطالعه ی کتاب و پس از آن:

  • ما چه چیزهایی را دور می اندازیم؟ آن ها را به کجا می برند؟
  • ما چقدر زباله تولید می کنیم؟ چطور می توانیم مقدار تولید زباله ی خود را کاهش بدهیم؟
  • این کتاب، برای گشت و گذار تصویری بسیار مناسب است. از کودکان بخواهید حدس بزنند هر تصویر به کدام نوع زباله مربوط می شود؟

فعالیت ها:

  • یک آویز درست کنید. از کودکان بخواهید. یک روی صفحه های دایره ای شکل با مدادشمعی های خاکستری و سیاه، جنگلی فلزی و روی طرف دیگر صفحه ها با مدادشمعی های رنگی، جنگلی واقعی نقاشی کنند. دو قطعه چوب را به شکل + با نخ به هم ببندید و نقاشی های کودکان را با نخ به این چوب ها ببنید. آویز را از سقف آویزان کنید.
  • با استفاده از دورریزها پرنده ای رنگی مانند نمونه ای که در کتاب تصویر آن آمده است، درست کنید.  
     

برگردان: سودابه افتخاری فر

منبع: readingtokids.org

 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
The tin forest
ناشران
نویسنده
‎ Helen Ward, هلن وارد
برگردان (متن)
  • فواد نظیری
سال نشر
۱۳۸۷
راهنمای کتاب:
تحلیل کننده کتابشناسی:
نسرین وکیل

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ