کتاب کودک و نوجوان: پسر ماجراجو

پسر ماجراجو

"اسم من گوستاو تلوش است. اما مربی های مدرسه جنگ جو صدایم می کنند، چون عاشق کتک کاری ام."

گوستاو در جمله ی آغازین کتاب، خود را صادقانه به مخاطبان می شناساند و توضیح می دهد که همه نوع دعوا را دوست دارد: مشت های آهسته ... پرتاب بلوط و فندق و...  چون خیلی کیف دارد.

مامانش دیگر تحمل این همه دعوا را ندارد. مادر دوستانش را که دیگر نگو. معملش هم تحمل ندارد. در هفته چند بارهم به دفتر مدیرمدرسه احضار می شود.

اما برای گوستاو، این همه دردسر به یک دعوای کوچولو می ارزد. البته گوستاو در دعوا برای خودش قانون هایی دارد. آخر می دانید، او پسر قانونمندی است! از جمله قانون های گوستاو، به چند مورد اشاره می کنم: نباید گلوی طرف مقابل را فشار داد، به جایی که خودتان هم می دانید، نباید ضربه زد، گاز گرفتن کار احمقانه ای است. در دعوا باید رو راست و محکم بود، و....

حالا گوستاو مدتی است که دیگر دعوا نمی کند، به جایش ....


پسر ماجراجو کتابی کوچک با داستانی سرگرم کننده و تصاویری جذاب است. ماجرای آن درباره ی پسرکی به نام گوستاو تلوش است که مربی های مدرسه او را گوستاو جنگ جو صدا می کنند؛ چون گوستاو عاشق کتک کاری است و همه نوع دعوا را دوست دارد. می پرسید چرا؟ چون، به نظر گوستاو، شلوغ بازی خیلی کیف دارد. به نظر ما هم گوستاو شخصیتی دوست داشتنی است. چرا تعجب می کنید؟ درست است که او از آن پسر بچه های بازیگوش و پر شیطنت است که مدام دعوا می کنند، ولی میل او به مبارزه با قوانین جالبی محدود می شود. مثلا گوستاو می داند کشیدن مو فایده ای ندارد، گاز گرفتن احمقانه است و نباید موقع دعوا گلوی دوستش را فشار بدهد یا به صورت او ضربه بزند و... . در واقع، گوستاو اصلا پسر بدی نیست وبئاتریس فونتانل هم داستان را طوری پیش می برد که، در نهایت، گوستاو بتواند انرژی فراوانش را در ورزش جودو مهار کند، ضمن این که دوستان گوستاو در این داستان پسرهایی از نژادهای مختلف و با مذهب های متفاوتند. نویسنده، با کنار هم قرار دادن گوستاو، مارتینو، جمال، رابینسون، عابد و... اختلاف های آن ها نشان می دهد و به کودک می گوید که تفاوت های فردی نمی توان عامل دوری ویا جدایی او از دیگران باشد، پسر ماجراجو پیشنهاد خوبی برای دانش آموزان کلاس های سوم، چهارم، و پنجم دبستان است. هم چنین بهترین هدیه است برای کودکان پرخاشگر. آن ها با خواندن این کتاب درک می کنند که خشم یک هیجان طبیعی است و می توان آن را بیان و کنترل کرد. برای همین، نیازی به دعوا و کتک کاری نیست. تازه، اگر پدرها و مادرها یا مربی ها و معلم ها با کودک درباره ی دعوا یا خشم گفت و گو کنند، او نسبت به احساسات خودش آگاهی پیدا می کند و یاد می گیرد چگونه با دیگران سازگاری داشته باشد. گوستاو هم در پایان ماجراهایش می فهمد در زندگی چیزهای زیادی غیر از دعوا هست که او می تواند آن ها را دوست داشته باشد.

گزیده‌هایی از کتاب

کشیدن مو فایده ای ندارد وگاز گرفتن هم احمقانه است.
یک بار که برتراند، آگوستین را گاز گرفته بود، از جای
دندان هایش که روی ساق پای آگوستین مانده بود، گیر
افتاد، چون چند تا از دندان هایش افتاده بود.

کاربردها و فعالیت ها

فعالیت های پیشنهادی:
نوع فعالیت: گروهی
آنچه نیاز دارید:
برگه ی سفید به تعداد کودکان، مداد یا خودکار، مداد رنگی، ماژیک رنگی، پاستل.
هدف:
واداشتن کودکان به تفکر و گفت و گو درباره ی دلایل دعوا، پیداکردن قانون هایی برای کاهش پیامدهای دعوا، انتخاب راه های دیگری به جز دعوا برای تخلیه ی انرژی منفی خود.

  • در هر برگه  پنج پرسش بنویسید:
  • با چه کسانی دعوا می کنید؟
  • چگونه دعوا می کنید؟ (در دعوا چه کارهایی می کنید؟)
  • چرا دعوا می کنید؟
  • پس از پایان دعوا چه احساسی دارید؟
  • به جز دعوا چه کاری ( کارهایی) را دوست دارید؟

 از کودکان بخواهید پس از پاسخ به این پرسش ها خود را در حال دعوا نقاشی کنند.
 بعد از جمع کردن برگه ها پاسخ هر کدام از کودکان را  بدون نام بردن از آن ها بخوانید .
پس از خواندن برگه ها گفت وگویی درباره ی پاسخ هر یک از پرسش ها ترتیب بدهید. تصویر هر برگه را هنگام گفت و گو، به کودکان نشان بدهید و از آن ها بپرسید که با دیدن این تصویرها چه احساسی به آن ها دست می دهد ؟ خشم، خنده، پشیمانی، یا ...؟
کودکان را گروه بندی کنید.
از هر گروه بخواهید با مشورت اعضای گروه، راهکاری برای پیش گیری از دعوا پیشنهاد کند.
از نماینده ی هر گروه بخواهید راهکارش را برای جمع باز گو کند.
سپس از کودکان بخواهید بهترین راهکار را با روش رای گیری انتخاب کنند.
در پایان، یک بازی جمعی هیجان انگیز در کلاس یا درصورت امکان در فضای باز ترتیب بدهید.

 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Gustave Taloche,roi de la bagarre
نویسنده
Beatrice Fontanel, بئاتریس فونتانل
ویژه نامه ها
برگردان
  • مرجان حجازی
سال نشر
۱۳۹۰
راهنمای کتاب:
تحلیل کننده کتابشناسی:
قسمت نخست: عاطفه سلیانی. قسمت دوم: پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان سال چهاردهم شماره ی ۴

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.