آنچه دختران باهوش باید بدانند

آنچه دختران باهوش باید بدانند

این مجموعه شامل ۵ عنوان مدیریت پول: روش های به دست آوردن، پس انداز و خرج کردن پول"، "تصمیم گیری سریع: چگونه از پس مشکلات برآییم"، "حفظ دوستی"، "شروع مدرسه ی راهنمایی: آنچه لازم است درباره ی معلم ها، تکالیف مدرسه و دوستان بدانید" و "رفتار مناسب" است.

هر جلد از کتاب های این مجموعه به یک مهارت اختصاص دارد.

در کتاب "مدیریت پول" مخاطبان با روش های برنامه ریزی برای تعیین اولویت های خرید، صرفه جویی در مخارج، پس انداز، داشتن درآمد از راه کار و امنیت مالی آشنا می شوند.

موضوع اصلی کتاب "تصمیم گیری سریع: چگونه از پس مشکلات برآییم" ارائه ی راهکارهای گوناگون برای مشکلات مختلف از پوشیدن لباس نامناسب، خواندن بی اجازه دفتر خاطرات مخاطب از سوی اعضای خانواده، گرفتن نمره ی بد در امتحان، گیر افتادن پس از انجام کاری نادرست، گرفته تا روبه رو شدن با تهدید قلدرها، توفان، زلزله، گم شدن در کوه و ... به دختران مخاطب است.

در کتاب "حفظ دوستی" به ارزش دوستی، ویژگی های دوست واقعی، اختلاف میان دوستان، گفت و گوی موثر و دوستانه، گروه های دوستان، خود دوستی و دوستی های ماندگار پرداخته شده است.

در کتاب "شروع مدرسه ی راهنمایی: آنچه لازم است درباره ی معلم ها، تکالیف مدرسه و دوستان بدانید" مخاطبان، با روش های مناسب برای آغاز دوره ی تحصیلی جدید و متفاوت با دبستان و آمادگی برای ورود به محیط مدرسه ی راهنمایی آشنا می شوند. کتاب با روز اول مدرسه ی راهنمایی و راهکارهایی برای یک آغاز مناسب شروع می شود، سپس به معلم ها، موضوعات درسی مختلف و شیوه های جمع آوری مطالب درسی، انتخاب دوست و برنامه ریزی برای تکالیف درسی و کارهای شخصی و شرکت در آزمون های مدرسه می رسد. در پایان، چند دختر دانش آموز احساس خود را پس از شروع مدرسه ی راهنمایی بیان می کنند.

و در کتاب "رفتار مناسب" مخاطب با آداب معاشرت و رفت و آمد و ارتباط با دیگران آشنا می شود: مانند آداب غذا خوردن، میهمانی، هدیه دادن، تلفن کردن یا نکته هایی درباره ی ارتباط از طریق اینترنت و رفتار در دیگر اجتماعات شهری.
 

کاربردها و فعالیت ها

فعالیت ها و کاربردها برای "کتاب مدیریت پول"
نوع فعالیت: گروهی
 شمار مخاطبان: ٢۵-٣٠ نفر
زمان: این فعالیت در یک جلسه برنامه ریزی می شود و تا پایان سال آموزشی ادمه خواهد یافت.
آنچه نیاز دارید: مقوای رنگی، کاغذهای رنگی، کاغذ کادو، چسب مایع، ماژیک رنگی، مدادشمعی، مدادرنگی
 هدف: آشنایی با روش های مدیریت پول، تلاش برای زندگی بهتر از راه کار و به دست آوردن درآمد، اهمیت پس انداز، ضرورت صرفه جویی در زندگی، شناخت اولویت های خرید لوازم شخصی.

 مراحل فعالیت:

 • بخش های: دختر و پول او (ص ٨)، شش راه نخریدن (ص ۵۵)، خود را عادت بدهید (ص۶۲) چیزهایی بسازید و بفروشید (ص۸۶) را از کتاب برای مخاطبان بلند خوانی کنید.
 • مخاطبان را گروه بندی کنید (احتمالا ۵ یا ۶ گروه خواهید داشت.)
 • نوشت افزار را در اختیار مخاطبان بگذارید.
 • از هر گروه بخواهید قلک نسبتا بزرگی را به سلیقه ی خود با موادی که در اختیار دارد، بسازد.
 • پس از پایان کار، قلک ها را روی میز در جایی که همه بتوانند ببینند، بچینید.
 • از مخاطبان برای انتخاب دو قلک به عنوان زیباترین و درعین حال محکم ترین قلک ها، رای بگیرید.
 • حالا از مخاطبان بپرسید آیا حاضرند ماهانه پولی به میزانی که می توانند درآن دو قلک بریزند و پول گرد آوری شده را برای تامین دو نیاز اصلی کلاس اختصاص دهند. آن ها را به انجام این کار تشویق کنید و اهمیت پس انداز پول برای برآوردن نیاز جمعی را به آن ها توضیح دهید.
 • رای بگیرید. تعداد مخالفان و موافقان را بشمارید.
 • موافقان گردآوری پول می توانند در دو قلک پول بریزند و کار خود را شروع کنند.
 • از کسانی که پول در قلک می ریزند، رای بگیرید که دو نیاز اصلی کلاس کدام ها هستند.
 • شما می توانید به عنوان یکی از رای دهندگان پیشنهاد کنید که پول یک قلک را به خرید ماهانه ی کتاب برای تشکیل کتابخانه ی کلاسی و پول قلک دیگر را به مخارجی مانند تهیه ی کپی یا خرید کاغذ برای مصارف درسی و... اختصاص دهند.
 • پس از رای گیری برای این که پول دو قلک را چگونه هزینه کنند، از آن ها بخواهید تصمیم بگیرند قلک ها را در چه فاصله ی زمانی باز کنند.
 • سپس از مخاطبان بخواهید برای اداره و مدیریت قلک، یک حسابدار انتخاب کنند.
 • حسابدار را می توان هر ماه (یا به تناسب فاصله ی زمانی باز کردن قلک) تغییر داد.
 • بعد از باز کردن هر قلک، می توان قلک های باقی مانده را جایگزین آن ها کرد.
   
شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
A smart girlُs guide to .‎.‎.‎.‎
ناشران
نویسنده
Nancy Holyoke, Patti Kelley Criswell, نانسی هولیوک، پتی کلی کریسول
برگردان (متن)
 • گیتی شهیدی، روژین شاملو
سال نشر
۱۳۸۹
راهنمای کتاب:
دسته بندی های کتاب
تحلیل کننده کتابشناسی:
عاطفه سلیانی

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ