کتاب کودک و نوجوان: صبر

صبر

"هر روز صبح می رفتم تا درخت کوچک دوست داشتنی ام را ببینم.... بالاخره یک روز جوانه ای از زیر خاک سر درآورد..."

 کتاب "صبر"  با داستانی بسیار ساده و روان و تصاویری شیرین و دلنشین، مفهوم صبر و بردباری را به کودک می شناساند، بی آن که شعار و اندرزی در کار باشد یا در ساختار داستان از کلیشه های پیش پا افتاده و همیشگی استفاده شده باشد.

هر بار که موجود کوچک برای دست یابی به گل و میوه ی درختش نزد او می رود، درخت با او گفت و گو می کند و موجود کوچک دست خالی باز می گردد. تا این که پس از روزها و روزها، مفهوم آنچه را  که درخت به او می گفت، در می یابد.

صبر و بردباری در هر زمینه ای و برای رسیدن به هر هدفی، چه برای بزرگسالان و چه برای کودکان و نوجوانان، کاری دشوار و گاه طاقت فرساست، اما در جهان پر آشوب و شتابان امروز، از مقولاتی است که ضرورت آموزش و فراگیری آن به عنوان یک مهارت زندگی، بیش از پیش احساس می شود. کودک با خواندن این کتاب گیرا و دلچسب در می یابد که برای رسیدن به آرزوهایش باید تلاش کند و بردباری به خرج دهد و از این مهارت در رویارویی با دشواری های گوناگون زندگی، برای چیره شدن بر آن ها بهره بگیرد.

کاربردها و فعالیت ها
 • کتاب را بلند خوانی کنید. تصویر هر صفحه را به کودکان نشان دهید. بگذارید با دقت به تصویر های آن نگاه کنند.
 • با کودکان درباره ی مفهوم صبر گفت و گو کنید. از آن ها بخواهید هر کدام به زبان خود معنای صبر و بردباری را بیان کنند و بگویند صبر در چه مواردی کاربرد دارد. (بیماری، اختلاف با دوستان، خرید اسباب بازی دلخواه، مسافرت پدر یا مادر، گرسنگی اندک و...). توضیح های آن ها را اصلاح و تکمیل کنید.

صبر به معنای خودداری از ناله و بی تابی و گله و شکایت از نرسیدن به خواسته و آرزوست. صبر به دو دسته تقسیم می شود: یکی بی عملی و کاری نکردن برای رسیدن به خواسته های خود و دیگری تلاش و کوشش همراه با آرامش و بدون گله و شکایت، برای رسیدن به خواسته ها و هدف های خود.
توجه: این فعالیت فردی است و افزون بر کلاس و کتابخانه ، می توانید آن را درخانه نیز با فرزند یا فرزندان تان انجام دهید.

آنچه نیاز دارید: برگه های آ۴ به تعداد کودکان، مدادرنگی، مداد شمعی، ماژیک رنگی.

 • چند موضوع به کودکان بدهید، مانند: خرید اسباب بازی، خرید لباس و کفش نو، بیماری، رفتن به مسافرت، دوری از پدر یا مادر یا هر دو، تغییر مدرسه، تغییر خانه، دوری از دوستان، رعایت نوبت در صف های مختلف و..... می توانید انتخاب موضوع را به کودکان واگذار کنید.
 •  موضوع های پیشنهادی خودتان یا کودکان را (به شرطی که با مقوله ی صبر ارتباط منطقی داشته باشند) روی تخته بنویسید و بلند بخوانید. اگر کودکان موضوع ها را فراموش کردند، می توانند با نگاه کردن به تخته، دوباره آن ها را به یاد آورند.
 • به هرکودک، یک برگه با نوشت افزار بدهید.
 • از همه بخواهید فکر کنند برای کدام یک از موضوع های بالا می توانند صبر و بردباری به خرج دهند و برای کدام اصلا دوست ندارند صبر کنند.
 • برای هر دو موضوع تصویر بکشند. مثلا می توانند در مورد رفتن به مسافرت، بیش تر صبر کنند و در مطب دندان پزشک اصلا تحمل ندارند صبر کنند تا کار درمان دندان شان تمام شود. این هر دو موضوع را با نقاشی نشان دهند.
 • سپس به جلوی کلاس بیایند و هر دو نقاشی خود را به دیگران نشان دهند. بعد درباره ی آن ها توضیح دهند و دلیل بیاورند که چرا در یک مورد می توانند صبر کنند و در مورد دیگر نه.
 • به کودکان اجازه بدهید نظر خود را درباره ی گفته ها و نقاشی های دیگران بیان کنند.
 • گفت و گوی کودکان را جمع بندی کنید.

عاطفه سلیانی

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Attends
ناشران
نویسنده
Chic, Suzy, سوزی شیک
برگردان (متن)
 • مرجان حجازی فر
سال نشر
۱۳۹۰
راهنمای کتاب:
تحلیل کننده کتابشناسی:
عاطفه سلیانی

ديدگاه شما