اما گریه می کند

عنوان لاتین
Emma weint

در این کتاب نوزاد و نوپا با حس غمگین و ناراحت شدن آشنا می‌شود و باهمذات پنداری با شخصیت اصلی به آنچه برای اِما رخ می‌دهد، واکنش نشان می‌دهد. کتاب‌های مقوایی اِما شامل چهار کتاب درباره کارهای گوناگون خرس کوچولویی است به نام اِما که در قالبی داستانی و زبانی موزون روایت می‌شود.

نویسنده - تصویرگر این کتاب یوتا باوئر برنده جایزه هانس کریستین اندرسن در سال ۲۰۱۰ است. سالی که مترجم این کتاب زهره قایینی رییس هیئت داوران این جایزه بزرگ جهانی بود.

باوئر به این وسیله از برنامه با من بخوان در ایران با خبر شد و حق چاپ این ۴ کتاب را به سود اجرای برنامه با من بخوان در مناطق محروم ایران به موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان پیشکش کرده است.

باوئر در نامه‌ای نوشت: «خوشحالم که اِما به ایران آمده می آید و با کودکان ایرانی دوست می شود.»

یوتا باویر در این مجموعه تمام تلاشش این است که از جایگاه کودک همه چیز را ببیند. کتاب‌های این مجموعه از دید و زبان کودک است. در این کتاب اِما از زبان خودش چیزهایی که او را به گریه انداخته را بیان می‌کند. برای نمونه در صفحه‌ای از زبان اِما می‌خوانیم «مامان سرش دادی زد، اِما نیستش خیلی بد». هر کودکی این تجربه‌ را دارد که مادرش عصبانی شود و داد بزند و کودک فکر کند که «من که بد نیستم که سرم داد می‌زند.» چنانکه در صفحه بعدی اِما وانمود می‌کند که غم دارد اما در آغوش مادر است و چشمک می‌زند.

کتاب‌های این مجموعه برای کودکان ۱-۴ سال مناسب است.

این ۴ کتاب:

یک روز با اما

این کتاب درباره کنش‌ها و شیرین کاری‌های یک روز اِما از صبح تا شب است. نوزاد و نوپای شما از دیدن تصویرکنش های همسان خود و زبان موزون وشعر گونهٔ آن لذت می‌برد و واژه‌های بسیار می‌آموزد.

اِما می‌خندد!

در این کتاب نوزاد و نوپا با کارهایی که اِما را خوشحال کرده است، آشنا می‌شود. کودک با حس شادی آشنا می‌شود واز خوشحالی اِما شاد می‌شود.

اِما گریه می‌کند!

در این کتاب نوزاد و نوپا با حس غمگین و ناراحت شدن آشنا می‌شود وبا تعیین هویت با شخصیت اصلی به آنچه برای اِما رخ می‌دهد، واکنش نشان می‌دهد.

اِما می‌خورد!

دراین کتاب اِما غذاهای گوناگونی می‌خورد و کودک مخاطب با نام این غذاها و تصویر آن‌ها آشنا می‌شود. رشد زبانی و رشد شناختی از هدف‌های این کتاب است.

کتاب‌های مقوایی چگونه کتاب‌هایی هستند؟

کتاب‌های مقوایی که ورق‌های آن از مقوا ساخته شده‌اند و معمولا بین ۸ تا ۱۰ صفحه دارند، برای استفاده نوزادان و نوپایان مناسب هستند؛ زیرا مادر و پدر بدون ترس از پاره شدن ورق‌ها و خراب شدن کتاب می‌توانند این کتاب‌ها را در دسترس کودک خود بگذارند.

 

برگردان
زهره قایینی
تهیه کننده
گروه کتابشناسی کتابک
سال نشر
۱۳۹۲
نویسنده
Jutta Bauer, یوتا باوئر
گروه سنی
فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۰ - ۲ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۰ - ۲ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۰ - ۲ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۰ - ۲ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۰ - ۲ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۰ - ۲ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۰ - ۲ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۰ - ۲ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال
Submitted by editor3 on