اسب جنگی

عنوان لاتین
War horse

جویی اسب جوانی است که صاحب مزرعه ای او را خریداری می کند. آلبرت پسر او تیمار جویی را به عهده می گیرد و چنان به او دلبسته می شود که بارها و بارها به سبب رفتار نامناسب پدر با جویی با پدرش در گیر می شود. جنگ جهانی اول شروع می شود و پدر به دلیل بدهی و بی خبر از  پسرش، جویی را به سروان نیکلاس افسر مهربان سواره نظام که از جنگ دل خوشی ندارد، می فروشد.

پس از کشته شدن سروان او در اختیار دیگران قرارمی گیرد و به اسارت آلمانی ها در می آید و به عنوان اسب گاری بیمارستان صحرایی، مجروحین را به پشت جبهه می رساند. او در این مدت از محبت دختر کوچکی بنام امیلی و پدر بزرگش برخوردار می شود. با انتقال گروه، او نزد امیلی و پدربزرگ می ماند ولی پس از مدتی گروهی دیگر از آلمانی ها او و دوستش را به زورمی برند و آن ها ناچارمی شوند ارابه های توپ و تفنگ را جابجا کنند . پس از مرگ بهترین دوست جویی، تاپ تورن اوفرار می کند وخود را به منطقه بی طرف می رساند و سرانجام به حکم قرعه او به اردوگاه انگلیسی ها که یک بیمارستان دامپزشکی است تحویل داده می شود. اودرآنجا با آلبرت که به عشق یافتن جویی به جبهه آمده روبرو می شود .ولی آلبرت برای تصاحب جویی رقیبی دارد که همان پدر بزرگ امیلی است که بنا به وصیت نوه اش جویی را پیدا کرده  ودر ازای یک پنی ویک قول اورا به آلبرت می بخشد . جویی با آلبرت به مزرعه برمی گردد. راوی داستان جویی است. او به خوبی سختی های جنگ را با نگاهی صلح آمیز و همچنین رابطه عاطفی زیبایی که بین انسان و حیوان وجود دارد، بیان می کند. از این اثر فیلم سینمایی توسط اسپیلبرگ اقتباس و ساخته شده است.


تعداد داستان هایی که از زاویه ی دید یک شی روایت می شوند محدود است. این اثر نیز در این تجربه برای کودکانی که خواندن بلدند مسیر سختی را در پیش داشته است. مایکل موپورگر انگلیسی، که متولد ۱۹۴۳ است، فضای جنگ را انتخاب کرده است. استیون اسپیلبرگ مشهور یک فیلم سینمایی بر اساس این داستان ساخته است؛ همان طوری که در پیشخوان کتابفروشی ها از آن استقبال شده، علاقه ی دوستداران سینما را هم به خود جلب کرده است. این کتاب در سال۱۹۸۲ منتشر شده است و تا سال ها آن را کتاب محبوب کودکان دانسته اند. رابطه ی عمیق کودک و اسب آغازگر ماجراست. اما پدر خانواده، که سخت گیر است و عصبی مزاج، اسب را می فروشد و از آنجا به بعد است که کودک (آلبرت) با وجود سن کم خود راهی جبهه های جنگ می شود تا آن را پیدا کند.

در این مدت اسب چند صاحب پیدا می کند که همه به او علاقه مند می شوند و به طور ویژه از او مراقبت می کنند. رفتار او نیز شگفت انگیز است و شجاعت های زیادی از خود نشان می دهد. او در این مدت با چشمان خود نظاره گر درد و رنج، اندوه، مرگ وبیماری سربازان زیادی می شود. خود نیز بارها تا دم مرگ پیش می رود، اما زنده می ماند. ماجرا درباره ی جنگ جهانی اول است و در سال های ۱۹۱۴ به بعد اتفاق می افتد. داستان چند لحظه شگفت انگیز دارد، برای مثال لحظه ی جدایی پسر از اسب هنگامی که می فهمند پدرش او را در برابر پول فروخته است یا در انتهای داستان، صحنه ی حراج اسب که فروخته می شود و پسر به اسب نمی رسد. ماجرا، ناراحتی و هیجان از ویژگی های متن است. فرصتی خوب برای آشنایی با فضا و احساساتی که شاید یک حیوان حتی به صورت تخیلی داشته باشد.

گزیده‌هایی از کتاب

تموم اسب ها نشونه ای از شکوه و عظمت خداوندن؛ به خصوص چنین
اسبی، برای من پیدا کردن اسبی به این زیبایی توی این همه زشتی و
پلیدی جنگ، درست مثل پیدا کردن پروانه ای روی یک کُپه زباله ست
آدم با دین چنین موجودی احساس می کنه که دیگه جای خودش تو
این دنیا نیس.
 

برگردان
پروین علی پور
تهیه کننده
قسمت نخست: فاطمه مرتضایی فرد، قسمت دوم: پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان سال پانزدهم شماره ی ۹
سال نشر
۱۳۹۲
ناشران
نویسنده
Michael Morpurgo , مایکل مورپورگو
ویراستار
آمنه رستمی
Submitted by editor3 on