کتاب کودک و نوجوان:

ج مثل جادو

بعضی قصه ها را مهم نیست کجا و در چه شرایطی می خوانید؛ آن ها بلدند بلافاصله خود را با نخ ظریفی به شما وصل کنند: چیزی که ترغیب تان می کند کتاب را در کتابخانه ی شخصی تان داشته باشید و حتی اگر فرصت دوباره خواندنش را نداشتید، گاهی، تنها با ورق زدن یا دیدن اسمش، تمامی حس های یگانه ای که وقت خواندنش داشتید به شما برگردد. ج مثل جادو از کتاب هایی است که گاهی لرزه بر اندام تان می اندازد و گاهی در کنارش حس آرامشی، انگار همیشگی، خواهید داشت.

ج مثل جادو مجموعه ای از داستان های کوتاه برای نوجوانان است. اگر بخواهیم گروه سنی مخاطبان این کتاب را دقیق تر مشخص کنیم، نوجوانان ۱۵ سال به بالا را پیشنهاد می کنیم. بیش تر داستان های این کتاب را عناصری جادویی، در پس زمینه ی دنیای واقعی، پیش تر می برند؛ مثل وقتی که خانم ویتاکر، در داستان شوالیه گری، در یک فروشگاه کوچک محلی جام مقدس را پیدا می کند. جادو، در داستانی مثل مرغ خورشید، بیش تر خودش را نشان می دهد و همه ی ابعاد داستان را در بر می گیرد و جادو را با هنرمندی به دنیای بزرگ سالی می کشاند: بزرگ سالی که هنوز درگیر جادوی دوران کودکی اش مانده و دارد با از خود بیگانگی های دوران نوجوانی سر می کند. او، در تک تک داستان ها، از عناصر عجیب  وتاثیر گذار می خواهد تا شخصیت های اصلی قصه هایش باشند. به راحتی نمی شود بهترین قصه ی این کتاب را انتخاب کرد. هر کدام دنیای عجیب و سحرآمیزی را مقابل چشمان مان تصویر می کنند که می شود با آن ها "جادو کرد، رویا بافت، و حتی باعث تعجب شد"؛ چیزی که نیل گیمن، در مقدمه، در مورد خاصیت تمام حروف، ادعا می کند و چیزی که در داستان های ج مثل جادو اتفاق افتاده است.

در آخر، اگر دنبال داستان های کوتاهی هستید که بتوانید در اتوبوس یا در وقت های استراحت بین کلاس ها بخوانید، این کتاب پر از جادو را امتحان کنید. این کتاب دنیایی جدید و پر از جاذبه پیش روی تان می گذارد و می تواند نگاه تان را به دنیای معمولی اطراف پر از تخیل و جادو کند.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
M is for magic
ناشران
نویسنده
Neil Gaiman, نیل گیمن
برگردان
  • فرزاد فربد

ديدگاه شما