پرنده قرمز

عنوان لاتین
The Red Bird

کتاب «پرنده قرمز» داستان دو کودک یتیم است که پس از دست دادن پدر و مادرشان، به مزرعه‌ای فرستاده می‌شوند. مزرعه‌دار ظالم در ازای خوراکی اندک، آن‌ها را به کارهای سخت وامی‌دارد. متیو و آنا امیدوار هستند که با رسیدن زمستان و رفتن به مدرسه روزگار بهتری داشته باشند اما در مدرسه نیز پس از چند روز متیو به خاطر ورجه ورجه کردن چوب می‌خورد و کودکان به خاطر غذای فقیرانه تحقیرشان می‌کنند.

روزی در اوج ناامیدی و اندوه پرنده‌ای قرمز را می‌بینند. پرنده‌ی قرمز آن‌ها را به سرزمینی می‌برد که برخلاف دنیای آن‌ها پر از شادی و رنگ و روشنایی است و مادری مهربان که از آن‌ها مراقبت می‌کند و آن‌ها می‌توانند همه‌ی روز را بازی کنند.

 پرنده قرمز داستانی است درباره‌ی امید. ماریت تورن کویست، تصویرگر پرنده قرمز در بخشی از نامه‌اش خطاب به کودکان ایرانی نوشته است:‌ «فکر می‌کنم خواندن کتاب‌هایی درباره سرزمین‌ها و مردم تازه می‌تواند کمک زیادی به شما کند. شاید به شما کمک کند تا بخشی از رویاهای خود را بیابید. و من امیدوارم این داستان به شما امید ببخشد، حتا به عنوان یک کودک احساس کنید که قوی هستید و این که ممکن است هنگامی که به کمک نیاز دارید پرنده قرمزی بیاید و شما را یاری دهد.»

خانواده‌ آسترید لیندگرن، نویسنده‌ کتاب «پرنده قرمز» و ماریت تورن کویست، تصویرگر آن، حق انتشار این کتاب به فارسی را در ایران به انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و برنامه با من بخوان هدیه کرده‌اند. سود حاصل از فروش این کتاب برای برنامه‌ی با من بخوان در مناطق محروم هزینه می‌شود.

درباره نویسنده کتاب «پرنده قرمز»

آسترید لینگرن از نویسندگان برجسته ادبیات کودکان است که آثارش تاثیر ماندگاری در ادبیات کودکان جهان داشته است. او برنده جایزه‌ی هانس کریستین اندرسن است و پس از مرگش در سال ۲۰۰۲ دولت سوئد جایزه‌ای را به نام او پایه گذاری کرد که جایزه یاد بود آسترید لیندگرن یا آلما نام دارد.

درباره تصویرگر کتاب «پرنده قرمز»

ماریت تورن‌کویست، تصویرگر، نویسنده و مترجم هلندی- سوئدی است. او در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ نامزد جایزه‌ی هانس کریستن‌آندرسن از کشور هلند شده است. افزون بر کتاب «پرنده قرمز» نوشته‌ی آسترید لیندگرن، کتاب «فراتر از رویا» نوشته‌ی جف آرتز از کتاب‌هایی است که او تصویرگری کرده است.

ماریت که از پشتیبانان برنامه با من بخوان است هم اکنون با موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در پروژه بین‌فرهنگی تولید کتاب‌های تصویری باکیفیت برای برنامه با من بخوان همکاری می‌کند. در این پروژه تصویرگران ایرانی با نظارت ماریت تورن کویست کار تصویرگری کتاب‌ را انجام می‌دهند. این پروژه از سال ۱۳۹۴ آغاز شده است و سه کتاب «هفت اسب هفت رنگ»، «دیو سیاه و موش سفید» و «هویج پالتوپوش» حاصل این همکاری تاکنون است.

برگردان
زهره قایینی
تهیه کننده
گروه کتابشناسی کتابک
سال نشر
۱۳۹۳
نویسنده
Astrid Lindgren, آسترید لیندگرن
Submitted by editor3 on