دایره المعارف من درباره ی طبیعت

عنوان لاتین
‭First nature encyclopedia

از چه زمانی زندگی روی زمین آغاز شد؟ زندگی روی زمین از ۵/۲ میلیارد سال پیش آغاز شد. نه تنها آن زمان از انسان خبری نبود، بلکه میلیون ها میلیون سال پس از آن هم خبری نبود. می توانی باور کنی که شاید فقط حدود ۱۰۰ هزار سال باشد که انسان امروزی بر روی زمین گام برمی دارد؟

روی زمین زندگی در همه جا در جریان است. در ژرفنای اقیانوس ها، بر بلندای کوه ها و در غارهای پنهان، در سرمای قطب، در جنگل های بارانی، در بیابان های گرم و خشک، در مرتع ها و حتی در باغچه های مینیاتوری پشت پنجره های خانه ها در شهرها.

در این کتاب انواع زیستگاه های موجود در روی سیاره ی زمین، موجودات شاخص و پوشش گیاهی آن ها، مختصر و مفید، توصیف شده اند: تحت عنوان های خلاق جداگانه، که کنجکاوی مخاطب را برمی انگیزد وهمراه با تصاویر دیدنی اند. در هر بخش یک  پرسش تفکر برانگیز مطرح می شود که ابتکار بسیار جالبی است و پاسخ مخاطب به این پرسش انتخاب تصویری از میان چند تصویر، به عنوان نماد آن زیستگاه، است.

این کتاب برای گروه سنی ۱۰-۱۵ سال مناسب است. آنان با خواندن کتاب نگاه دیگری به طبیعت پیدا می کنند. نیز می آموزند که روی زمین نرم و آهسته گام بردارند تا به موجودی آسیب نرسد. تصاویر گویای کتاب این حس و درک را به مخاطب می دهد که جز او در این هستی شگفت انگیز موجودات دیگری هم زندگی می کنند که به اندازه ی او از آن سهم دارند.

پیش از خواندن کتاب لازم است بدانید که موجودات زنده به پنج گروه تقسیم می شود که در کتاب از دو گروه آن ها، یعنی پیش هسته ای ها، شامل باکتری ها، و آغازیان، شامل جلبک ها، صحبتی نشده است، در حالی که بهتر بود دنیای زنده کامل معرفی می شد. لاک پشت پرنده پیشنهاد می دهد که در چاپ های بعدی، این مطلب در پانویس توضیح داده شوند.

 

برگردان
حسین الوندی
تهیه کننده
پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان- سال چهاردهم- شماره ۴
ناشران
نویسنده
کارولین بینگام, بن.ا. مورگان
ویراستار
مرتضی حاجعلی فرد
Submitted by admin on