تابستان قوها

تابستان قوها

«سارا» دختری ۱۴ ساله است که با برادر، خواهر و عمه اش در خانه ای ویلایی در کنار دریاچه کوچکی زندگی می کند.او در سن بلوغ است و از همه چیز و همه کس ناراضی است. سارا، برادرش چارلی را که ده سال دارد، اما به علت بیماری دچار معلولیت ذهنی شده به کنار دریاچه و تماشای قو ها می برد.

چارلی بسیار تحت تاثیر قرار می گیرد و نیمه شب برای دیدن قوها از خانه بیرون می رود و در جنگل گم می شود. سارا به همراه دوستش که او هم پسری تنهاست، چارلی را پیدا می کنند و در این جست و جوست که سارا به گونه ای خود را می یابد.

«تابستان قوها» داستان سرگشتگی های دوران بلوغ و کشمکش سارا با خود، با دوستانش و با شرایط خاص زندگی اش است. از زندگی با عمه ی سختگیرش ناراضی است، برادری معلول دارد که باید د ائما او را حفاظت کند، از قیافه، هیکل و لباس پوشیدن خود کلافه است، جوش های صورتش آزارش می دهند و .... اصلا حوصله دیگران را ندارد. سارا در جریان رویدادهای داستان که به بیان دقیق حالات روحی، احساسات و عواطف نوجوانان در سن بلوغ می پردازد، دچار دگرگونی و تحول می شود و زندگی را بسیار زیبا و پر هیجان می یابد و این جاست که خواننده نوجوان با سارا هم‌ذات پنداری می کند و خود را جای او می گذارد. زبان داستان بسیار عاطفی و تاثیر گذار است که گاه با طنزی که همراه دارد لبخند بر لب مخاطب می آورد. کتاب امید به آینده را در نوجوان بر می انگیزد. مشخصه داستان که برنده جایزه نیوبری است، بیان زیبای حالات دوران بلوغ و چگونگی زندگی کودکان معلول ذهنی است.

 

بعد از خواندن این کتاب با نوجوانان, می‌توانید فعالیت‌های مرتبط با کتاب «تابستان قوها» را نیز با آن‌ها انجام دهید.

 

 

گزیده‌هایی از کتاب

صدای ورق زدنت را می شنیدم! من، آن پایین، توی زیر زمین
تاریک پر از موش بودم  و تو، در طبقه ی بالا. من، هی فریاد می کشیدم
و کمک می خواستم و تو، هی می گفتی:" الان می آیم ...الان می آیم"
ولی ورق زدنت تمام شدنی نبود!

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Swans' summer
ناشران
نویسنده
Betsy Bayaress, بتسی بایارس
ویراستار
  • متین پدرامی
برگردان
  • پروین علیپور
سال نشر
۱۳۸۴

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.