گوريل

عنوان لاتین
Gorilla

حنا گوریل ها را خیلی دوست دارد ولی تا به حال از نزدیك آن ها ندیده است. پدرش مردی بسیار گرفتار است و فرصت این را ندارد حنا را به باغ وحش ببرد، او در واقع فرصت هیچ كاری را ندارد. حنا برای هدیه تولد خود از پدر یك گوریل می خواهد؛ یک گوریل واقعی، اما وقتی می بیند كه پدر برای او یك گوریل اسباب بازی خریده بسیار ناراحت می شود.

اما یک دفعه اتفاقی بسیار هیجان انگیز و باور نكردنی روی می دهد؛ گوریل اسباب بازی بزرگ و بزرگتر شده و به گوریلی واقعی تبدیل می شود. و عجیب تر آن كه این گوریل لباس های پدر حنا را می پوشد و با او به باغ وحش می روند آن هم در شب! ...

این كتاب یكی از قوی ترین كتاب های تصویری كودكان است. در واقع هم كودكان و هم بزرگسالان می توانند از این كتاب لذت ببرند، كتابی كه متن و تصویر پرقدرت آن حس هایی چون غم، شادی و شگفتی را به خواننده انتقال می دهند و خواننده را وادار به فكر كردن می کند.

داستان این كتاب به ظرافت، رابطه یك پدر و دختر را به نمایش می گذارد و برای والدینی كه دل مشغولی ها و گرفتاری ها آن ها را از نیازهای عاطفی كودكانشان غافل كرده است بسیار آموزنده خواهد بود.

تصاویر كتاب نمونه ای هستند مثال زدنی از تصویرگری خلاق و بافكر. چرا كه خواننده با هر بار دیدن كتاب می تواند نكته ای تازه در تصاویر كشف كند. اشاره های ریز و طنزگونه تصویرگر به نقاشی های بسیار معروفی چون مونالیزا و تبدیل كردن آن ها به گوریل می تواند برای كودكان محلی برای تخیل كردن و آموزش خوب دیدن باشد.

آنتونی براون نویسنده و تصویرگری كه برنده جایزه هانس كریستین اندرسن (ارزشمند ترین جایزه جهانی ادبیات كودك و نوجوان) است، با این اثر خوانندگان خود را به تفكر و جست و جو وا می دارد.

 

برگردان
طاهره آدينه پور
تهیه کننده
سحر ترهنده
سال نشر
۱۳۸۳
نویسنده
Anthony Browne, آنتونی براون
ویراستار
مرتضی خسرونژاد
گروه سنی
فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۱۰ - ۱۲ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۱۰ - ۱۲ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۱۰ - ۱۲ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۱۰ - ۱۲ سال
Submitted by admin on