کتاب کودک و نوجوان: پی پی جوراب بلند

پی پی جوراب بلند

پی پی جوراب بلند یک دختر ۹ ساله است. همه کسانی که او را می‌شناسند او را عجیب و غریب می‌دانند. او روش ویژه‌ای برای انجام کارهایش دارد که همه را به شگفتی وا می‌دارد. بچه‌ها او را دوست دارند و با او به آن‌ها خیلی خوش می‌گذرد و اما "آدم بزرگ‌ها" گاهی از دست او خشمگین می‌شوند اما پی پی می‌گوید: "شما از بچه‌ای که مادرش تو آسمان‌هاست و پدرش پادشاه آدم خورهاست چه انتظاری دارید".

"پی پی جوراب بلند" محبوب‌ترین اثر آسترید لیندگرن است، نویسنده‌ای که از بیخ و بن ادبیات کودکان سوئد و جهان را دگرگون کرد.

لیندگرن در این داستان، دختری مستقل و جسور در رویارویی با جهان بزرگسالان را به نمایش می‌گذارد. پی پی در این رمان و دو دنباله آن، "پی پی به کشتی می‌رود" و "پی پی در دریاهای جنوب" با شیوه‌های دیکتاتوری متداول، واقعیت‌های بر ساختهٔ بزرگسالان، نظم و دستورهای خسته کننده در کشمکش است.

روح داستان پی پی ضدیت با استبداد است. پی پی برخلاف شخصیت‌های تو سری خور در داستان‌های کودکان آن دوران، با اعتماد به نفس و نیرومند است. نقش پی پی، شادی بخشیدن به زندگی کودکان است.

 

 

کاربردها و فعالیت ها

 آشنایی با پی پی جوراب بلند

گروه سنی: دانش آموزان دبستانی
در این پروژه کودکان از طریق کتابخوانی و بازی، با کتاب "پی پی جوراب بلند" اثر آسترید لیند گرن آشنا می شوند. مدت اجرای این برنامه نزدیک به دو ساعت است. تعداد کودکان در هر اجرا باید بین ۱۵ تا ۲۲ نفر باشد.

بازی یک، دو یا سه
مواد لازم:

 •     کتاب "پی پی جوراب بلند"
 •     اعداد ۱، ۲ و ۳ را روی برگه های بزرگ کاغذ، نقاشی و یا چاپ می کنیم و روی زمین پهن می کنیم
 •     پرسش های سه گزینه ای برای متن هایی که برای خواندن انتخاب کرده ایم، طرح می کنیم.
 •     برچسب های گرد زرد رنگ

نخست بخش هایی از کتاب را برای کودکان می خوانیم. به ویژه متن هایی که در ارتباط با آن ها پرسش هایی برای بازی طرح کرده ایم. پس از بلندخوانی، بازی یک، دو یا سه را، که یک بازی پرسش و پاسخ است آغاز می کنیم. سوال ها سه گزینه ای هستند، برای نمونه:

 نام خانه پی پی چیست؟

 •   ویلای رنگارنگ
 •   خانه رنگین کمان
 •   کلبه سیاه وسفید

اعداد یک تا سه نقاشی شده را بر روی زمین پهن می کنیم. کودکان پس از طرح پرسش و شنیدن پاسخ های ممکن، بایستی به سرعت در برابر عددی که فکر می کنند پاسخ درست به جواب پرسش است، بایستند. کودکانی که در برابر عدد درست ایستاده اند، یک بر چسب زرد دریافت می کنند. هر کودکی که در پایان بازی به تمام پرسش ها پاسخ درست داده باشد، جایزه ای دریافت می کند.

اسکی مارپیچ با بینی

مواد لازم:

 •    کاغذ مقوایی
 •    قوطی کوچک

در این بازی کودکان به دو گروه تقسیم می شوند که با هم مسابقه می می دهند. پیش روی هر گروهی مسیر نقاشی شده ای بر روی مقوا قرار دارد. این مسیرها همسان هستند. در آغاز مسیر هر گروه، یک قوطی کوچک قرار داده شده است. با آغاز بازی، هر کودک، یکی بعد از دیگری، باید با بینی خود این قوطی را روی مسیر حرکت بدهد و به پایان خط برساند. هر گروهی که زودتر از گروه دیگر مسیر را طی کند، برنده این بازی است.

مسابقه نقاشی

مواد لازم:

 •     کاغذ به تعداد کودکان با سرفصل: "روزگاری اگر من پی پی جوراب بلند بودم"
 •     مداد رنگی

برگه های کاغذ را با سر فصل "روزگاری اگر من پی پی جوراب بلنده بودم" بین کودکان تقسیم می کنیم. کودکان باید با نقاشی کردن نشان دهند که اگر پی پی جوراب بلند بودند چه می کردند. مثلا اگر قوی بودند، ثروتمند بودند، پدر و مادر نداشتند، خانه بزرگی داشتند و .... پس از پایان ساعت نقاشی، تصویرها بر روی بندی آویزان و به نمایش گذاشته می شوند.

بازی بریدن کلوچه

مواد لازم:

 •     کلوچه
 •     شال، کلاه، دستکش و دامن
 •     بشقاب، کارد و چنگال
 •     تاس (وسیله بازی)

 پی پی کلوچه دوست دارد. ما هم این بازی را به همین دلیل انجام می دهیم. این بازی بیشتر شبیه بازی معروف شکلات است (The Chocolate Game). کودکان در دایره ای گرد هم می آیند. هر کودک به نوبت تاس می اندازد. کسی که موفق به آوردن عدد شش شد، باید به سرعت شال، کلاه، دستکش و دامن را به تن کند. پس از به تن کردن این لباس ها است که او می تواند کلوچه بخورد. البته با کارد و چنگال. کمتر کودکی موفق به خوردن کلوچه می شود. زیرا در این بین کودکان دیگر سرگرم انداختن تاس هستند. اگر کودکی عدد شش آورد باید لباس ها را به او داد و دوباره به انتظارعدد شش نشست.
 

 

برگردان: ترانه وکیلی

  www.schulmediothek.de

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Pippi Longstocking By Astrid Lindgren
ناشران
نویسنده
آسترید لیندگرن
برگردان (متن)
 • فرزانه کریمی
سال نشر
۱۳۸۰
راهنمای کتاب:
دسته بندی های کتاب
تحلیل کننده کتابشناسی:
شبنم عیوضی
کلیدواژه:

ديدگاه شما