کتاب زمین: دنیای دوست داشتنی من

کتاب زمین

«کتاب زمین» با این جمله ها آغاز می‌شود: «من از زمین مراقبت می‌کنم؛ چون می‌دانم که می‌توانم هر روز کارهای کوچکی انجام بدهم تا تغییرهای بزرگی ایجاد کنم.» در ادامه متن با روایت اول شخص به پیش می‌رود و کودک با فعالیت‌هایی ساده و هوشمندانه آشنا می‌شود که با انجام آن‌ها «زمین» حال بهتری خواهد داشت؛ از کاشت درخت و استفاده از دو طرف برگه های کاغذ تا مصرف بهینه انرژی و استفاده دوباره از وسایل قدیمی به شکلی نو.

کتاب با معرفی مجموعه کتاب‌های «دنیای دوست‌داشتنی من»، معرفی نویسنده و راهنمای والدین و آموزگاران آغاز می شود و با پیامی دل‌گرم کننده و نیروبخش از طرف نویسنده پایان می‌یابد.

تاد پار، تصاویر کتاب را با رنگ‌های شاد و روشن و خط‌های ضخیم مشکی نقاشی کرده است. تصاویر کتاب با متنی یک جمله‌ای و ساده در هر صفحه ترکیب شده‌اند. تاد پار مفاهیم پیچیده را با زبانی ساده، اما نه ساده انگارانه، برای مخاطب خود بیان می‌کند. 

کتاب‌های مجموعه «دنیای دوست داشتنی من» برای آن‌که کودکان را در مراحل اولیه یادگیری به خواندن تشویق کند، موجب رشد بعد حسی و عاطفی آن‌ها شود، احترام به فرهنگ‌های مختلف را به آنان آموزش دهد و به رشد شخصیت آن‌ها کمک کند، طراحی شده است.

از این مجموعه جلدهای دیگری نیز با عنوان‌های «ما برای هم ساخته شده‌ایم»، «کتاب مادربزرگ‌ها»، «کتاب پدربزرگ‌ها»، «کتاب دوستت دارم»، «کتاب احساس‌های خوب»، «کتاب صلح» و «خوبه که با دیگران فرق داری» منتشر شده است.

 

 

کاربردها و فعالیت ها

پس از خواندن کتاب با کودکان درباره روابط علت و معلولی اشاره شده در آن گفتگو کنید. برای نمونه از کودکان بپرسید چرا استفاده کردن از دو روی کاغذ یعنی نشان دادن این‌که درختان را دوست دارید و می‌خواهید جغدها خانه‌شان را از دست ندهند. اگر کودکان درباره هر کدام از پیشنهادهای کتاب اطلاعات ندارند، فعالیت‌هایی برای بهبود آن طراحی و اجرا کنید. مثلا به بازدید یک کارخانه کاغذ بروید یا تصاویری درباره مراحل ساخت کاغذ جستجوکنید و به کودکان نشان دهید. 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
The earth book
نویسنده
Todd Parr, تاد پار
برگردان
  • شقایق خوش نشین
فهرست کتاب های ماه
پدیدآورندگان
سال نشر
۱۳۹۱

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.