بازی های خانوادگی ویژه جشن های خانوادگی

بازی های خانوادگی ویژه جشن های خانوادگی

جشن‌ها و مهمانی‌ها می‌توانند تجربه‌ای شیرین از اجرای بازی های خانوادگی را در ذهن کودکان شکل دهند؛ به ویژه هنگامی که بزرگسالان نیز در انجام بازی‌ها کودکان را همراهی کنند.

در این مقاله به معرفی چند بازی هیجان‌انگیز خانوادگی پرداخته‌ایم تا افزون بر سرگرم‌کردن کودکان و بزرگسالان و گذراندن اوقات خوش در کنار یکدیگر، به تقویت مهارت‌های حرکتی ظریف و درشت کودکان و همچنین تقویت مهارت تمرکز و حل مسئله آنان کمک کنید.

 

بازی های خانوادگی هیجان‌انگیز

 

  • پرتاب موشک

بازی پرتاب موشک از جمله بازی های خانوادگی مناسب در جشن‌ها و مراسمی است که از کودک تا بزرگسال در آن شرکت دارند. می‌توانید این بازی را در خانه و هر فضای بسته‌ای انجام دهید چون خیلی به وسایل خانه صدمه نخواهد زد!

بازی پرتاب موشک گروه سنی محدودی ندارد؛ یعنی از ۴ سال تا ۹۹ سال می‌توانند در این بازی شرکت کنند.

شیوه انجام بازی:

بازیکنان را گروه‌بندی کنید. توجه داشته باشید بازیکنان هر گروه، در گروه‌های سنی نزدیک به هم قرار گرفته باشند. به تعداد بازیکنان موشک کاغذی در اندازه‌های یکسان بسازید و به هر کس یک موشک بدهید.

چهار نقطه را به عنوان نشانه مشخص و برای هر یک امتیازی تعیین کنید. به عنوان نمونه میز، صندلی، یکی از دیوارهای خانه و یکی از تابلوهایی که بر دیوار آویزان است.

بازیکنان باید از یک نقطه موشک خود را به سوی یکی از نشانه‌ها پرتاب کنند. در صورت برخورد به نشانه، امتیاز آن نشانه را از آن خود خواهند کرد. توجه داشته باشید برای هر نشانه با توجه به سختی یا سهولت دسترسی به آن امتیازی تعیین کنید. به عنوان نمونه برای دیوار ۳ امتیاز، میز ۵ امتیاز، صندلی ۷ امتیاز و تابلو ۹ امتیاز در نظر بگیرید.

این بازی را تا پنج دور انجام دهید. فردی که بیشترین امتیاز را در هر گروه کسب کرد، برنده بازی خواهد بود.

پرتاب موشک یکی از بازی های خانوادگی پرهیجان است. این بازی را در جشن‌های خود اجرا کنید. خواهید دید که کودکان چقدر با بزرگسالان در انجام آن همراه و هماهنگ خواهند بود.

 

بازی های جالب

 

  • غلتک چسبناک

غلتک چسبناک یکی دیگر از بازی های خانوادگی جذاب برای کودکان و بزرگسالان در جشن‌ها و مهمانی‌هایی است که تعداد زیادی از افراد دور هم جمع شده‌اند. این بازی را می‌توانید هم در خانه یا هر محیط بسته‌ دیگر و هم در طبیعت یا فضای باز اجرا کنید.

تنها وسیله مورد نیاز این بازی، رول نوارچسب در سایز بزرگ به تعداد مورد نیاز و همچنین مقداری خرده کاغذ یا خرده مقوا یا کارت‌های بازی است.

شیوه انجام بازی:

شرکت‌کنندگان را در چند گروه تقسیم‌بندی کنید. شرکت‌کنندگان هر گروه از لحاظ گروه سنی با یکدیگر هماهنگ باشند؛ یعنی اگر در گروهی دو کودک و دو جوان و یک میانسال وجود دارد، سایر گروه‌ها نیز به همین صورت متوازن شده و همین ترکیب را داشته باشند.

از هر گروه، یک نفر انتخاب شود. افراد انتخاب‌شده باید در گروه‌های سنی مشترک باشند. دور تا دور فرد برگزیده هر گروه را رول نوارچسب بپیچید به شکلی که شبیه به یک غلتک شود و نتواند دست‌ها و پاهایش را تکان دهد. البته توجه داشته باشید که سمت چسبنده نوارچسب رو به بیرون و سمت بدون چسب آن رو به داخل باشد، به طوری که پس از چسب‌پیچی بازیکن، همه چیز به او بچسبد.

سپس روی زمین را پر از خرده کاغذ یا خرده مقوا کنید. بازیکن را بر زمین بخوابانید. اکنون او باید یک بار روی خرده‌کاغذها غلت بزند. سپس به شمردن تعداد خرده‌کاغذهایی بپردازید که به او چسبیده است و تعداد آن‌ها را ثبت کنید.

حالا نوبت بازیکنی از یک گروه دیگر است. درباره او نیز همین مراحل مشابه را اجرا کنید. حتما توجه داشته باشید که خرده کاغذهای روی زمین در هنگام بازی همه افراد، یکسان باشد.

تمامی بازیکنان هر گروه باید این کار را انجام دهند. در نهایت گروهی برنده است که بازیکنان آن بیشترین کاغذ را به خود چسبانده باشند.

این بازی افزون بر سرگرم کردن کودکان و بزرگسالان، از جمله بازی های خانوادگی‌ای است که به تقویت مهارت‌های حرکتی درشت کودکان منجر می‌شود. کودکان از اینکه با چسب پیچیده شوند، خوشحال خواهند بود.

 

بازی های مناسب

 

  • فوت محکم

این بازی یکی از بازی های خانوادگی ویژه کودکان است که البته بزرگسالان نیز از انجام آن لذت خواهند برد.

انجام این بازی با ساده‌ترین و ارزان‌ترین وسایل امکان‌پذیر است. یک توپ پینگ‌پنگ چند لیوان سبک کاغذی به همراه چند لوله باقی‌مانده از رول دستمال کاغذی حوله‌ای یا سلفون غذا...

بنابراین بهتر است دیگر این وسایل دورریختنی را در سطل زباله نیندازید چون می‌شود دوباره از آن‌ها برای یک بازی جالب و سرگرم‌کننده استفاده کرد.

 

بازی های خانوادگی

 

تعدادی لیوان‌ یک‌بارمصرف را به لبه یک طرف میز بچسبانید. رنگ یک یا دو لیوان بهتر است با باقی لیوان‌ها متفاوت باشد. به هر کودک یک لوله رولی بدهید (اگر تعداد رول‌ها کم است، به نوبت بازی کنند).

کودکان باید از سوی دیگر میز به داخل رول بدمند و از این طریق، توپ پینگ‌پنگ را به سوی لیوان‌ها در قسمت دیگر میز هدایت کنند. افتادن توپ به داخل دو تا از لیوان‌ها که رنگ آن‌ها متفاوت است، بیشترین امتیاز را خواهد داشت.

همچنین می‌توانید برای هر لیوان امتیازی تعریف کنید و بر اساس آن‌ به کودکان امتیاز دهید.

این بازی، در تقویت توانایی تمرکز و دقت کودکان بسیار موثر است.

امیدواریم با اجرای این بازی‌ها اوقات خوبی را سپری کنید.

در پیوند با این مقاله بیشتر بخوانی:

 

 

ديدگاه شما