بنیاد IRead و جایزه یک میلیون دلاری برای ترویج گران برجسته کتاب کودک

بنیاد IRead و جایزه یک میلیون دلاری برای ترویج گران برجسته کتاب کودک

رییس دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان، مینجوو زانگ از کشور چین در دیدار روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ که از خانه با من بخوان داشت، برای نخستین بار ویژگی‌های جایزه بزرگ IRead را با کارشناسان برنامه با من بخوان در میان گذاشت.

به گفته مینجوو: بنیاد IRead نهادی حرفه‌ای در زمینه ترویج خواندن است. کارشناسان این بنیاد هر سال فهرست صد کتاب باکیفیت منتشر شده در سال را تهیه و منتشر می‌کنند. این نهاد به طور مستقل کار می‌کند و من یکی از داورانی هستم که در انتخاب این فهرست با این بنیاد همکاری می‌کنم. ما در روندی پیچیده صد کتاب باکیفیت را از بین انبوهی از کتاب‌های منتشر شده در چین برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال در طی یک سال انتخاب می‌کنیم. انتشار این فهرست اتفاق مهمی محسوب می‌شود و همه توجه‌ها را به خود جلب می‌کند. رسانه‌ها درباره آن صحبت  و گزارش تهیه می‌کنند. این فهرست برای ناشران هم بسیار مهم است چون بسیار معتبر است و معرفی کتاب‌های شان در این فهرست سبب می‌شود که فروش‌شان بالا برود. هم اکنون کتابخانه‌های بسیاری از این فهرست برای خرید کتاب استفاده می‌کنند و همین طور معلم‌ها، والدین و سازمان‌های خیریه‌ای که هم که برای کتابخانه‌های مناطق محروم کتاب می‌فرستند.

وجود وجوه مشترک در دیدگاه‌های بنیاد IRead و دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان سبب شد که جایزه ترویجگر IRead-IBBY بنیان‌گذاری شود. در کنگره سال گذشته دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان در آتن IRead قراردادی را با این دفتر امضا کرد. براساس این قرارداد بنیاد IRead پذیرفت به مدت ۲۰ سال، هر سال یک میلیون دلار امریکا را برای این جایزه در اختیار این دفتر قرار بدهد. این جایزه از سال آینده هر دو سال یک بار به دو نفر اهدا خواهد شد. این جایزه برخلاف جایزه ایبی-آساهی که به یک برنامه داده می‌شود فقط به یک  ترویجگر برجسته داده می‌شود و قرار است که همراه با جایزه ای بی- آساهی و جایزه هانس کریستین اندرسن در کنگره ای بی سال ۲۰۲۰ نخستین برندگان آن اعلام شوند. در واقع به هر یک از برندگان ۵۰۰ هزار دلار اهدا می‌شوند که دو سوم این پول به خود ترویجگر تعلق دارد و بقیه آن را باید صرف یک پروژه ترویج کتابخوانی کند.

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸-۰۲-۱۸ ۱۱:۴۶
نویسنده:
گروه خبر کتابک
متن سفارشی:

ديدگاه شما