بن بست

بن بست
شناسنامه کتاب
عنوان اصلی: 
Dead ends, 2016
نویسنده: 
Erin Jade Lange
ارین جید لنگ
برگردان: 
کیوان عبیدی آشتیانی
ویراستار: 
آتوسا صالحی
ناشر: 
سال نشر: 
۱۳۹۶
نگارنده: 
شیرین هاشمیان

کتاب «بن بست» داستان پسر نوجوانی است به  نام دین واشنگتن که بسیار پرخاشگر است. دین بی‌دلیل با هم‌کلاسی‌هایش دعوا و زد و خورد می‌کند. البته از نظر خودش دلایل موجهی برای این رفتارش دارد و از اینکه هم دوره‌ای‌ها از او می‌ترسند احساس غرور می‌کند.

با آن که نمرات خوبی در درس‌ها می‌گیرد، با مدرسه مشکل دارد و با هر تذکر انضباطی به اخراج از مدرسه نزدیک‌تر می‌شود، مدیر مدرسه برای جلوگیری از اخراج او یک شرط می‌گذارد. دین باید با پسری به نام بیلی دی که سندرم‌داون دارد معاشرت کند و در مسیر مدرسه در مقابل ولگردهایی که او را آزار می‌دهند، از او محافظت کند. بیلی که مورد سوء رفتار پدر بوده، در برابر خشونت دچار حمله‌های عصبی می‌شود. حال چگونه این دو متضاد می‌توانند با هم دوست و هم‌مسیر شوند؟ پس از مدتی نفر سومی هم به گروه آن‌ها اضافه می‌شود و او دختری است که با دو پدر در جایی گاراژ مانند زندگی می‌کند. با تمام این اختلاف‌ها، دوستی این سه نفر به رابطه عمیق و صمیمی تبدیل می‌شود و به مرور با شناخت بیلی درمی‌یابند که او بسیار باهوش و شجاع است.
 وجه اشتراک بیلی و دین این است که پدران‌شان آن‌ها را نمی‌خواسته‌اند و ترک‌شان کرده‌اند. دین هیچ وقت پدرش را ندیده است و نمی‌شناسد. به گفته مادر، پدرش او را نمی‌خواسته و به همین خاطر ترک‌شان کرده است. پدر بیلی هم آن‌ها را ترک کرده است زیرا نمی‌توانسته بیلی را همان‌گونه که بود بپذیرد. پدر، بیلی را تحت فشار قرار می‌داد و وادار می‌کرد تا معماهای دشوار را حل کند. زیرا معتقد بود که با این کار می‌تواند سندرم داون‌اش را درمان کند و طبیعتا وقتی موفق نمی‌شود، آن‌ها را ترک می‌کند. اما وجه اختلاف آن‌ها این است که بیلی پدرش را بخشیده و او را می‌طلبد. اما دین با خودش در کشمکش است و نمی‌تواند به راحتی پدری را که او را نخواسته است ببخشد.

ارین جیدلنگ نویسنده کتاب «بن بست» که خود فرزندی با سندرم داون دارد از یک کودک با سندرم‌داون شخصیتِ دوست‌داشتی و قابل پذیرش به مخاطب معرفی می‌کند. کتاب «بن بست» همینطور به پذیرش دگر‌باش‌ها اشاره دارد.

کیوان عبیدی آشتیانی مترجم کتاب «بن‌بست» در مطلبی که در ایبنا منتشر شده است درباره کتاب «بن بست» می‌گوید: «روایت یک دوستی ویژه میان دو پسر است که یکی از آنها سندروم دان دارد و آن دیگری گرفتار خشمی درونی است. بیلی دی سندروم داون دارد و آرزویش پیداکردن پدرش است. دین واشنگتن همیشه خشمگین است اما هیچ علاقه‌ای به پیداکردن پدرش ندارد. در این کتاب، دین واشنگتن که به خاطر بروز خشم درونی‌اش همواره در معرض خطر اخراج از مدرسه است درگیر دوستی ناخواسته با بیلی دی می‌شود تا شاید بتواند از طریق کمک به بیلی دی پرونده مدرسه‌اش را تمیز کند. نویسنده از زبان دین واشنگتن داستانی پر از معما همراه با تعلیق و دیالوگ‌هایی جذاب و منحصر به‌فرد روایت می‌کند. بن بست داستانی پرکشش از چالش‌های دو نوجوان است، دو نوجوانی که تصویری از پدری گمشده دارند و مخاطب تا پایان داستان نمی‌داند کدام تصویر به حقیقت نزدیک است.»

درباره نویسنده کتاب «بن بست»

ارین جیدلنگ نویسنده کتاب «بن بست» روزنامه‌نگار است و مشاهده‌گری حرفه‌ای. او خبر می‌خواند و خبر می‌نویسد و بعضی از خبرها را با زبانی زیبا به داستان‌هایی زیبا و تاثیرگذار تبدیل می‌کند. جید لنگ به خاطر روحیه کودکانه‌ای که دارد از قدرت بی‌نظیری در روایت داستان‌های کودک و نوجوان برخوردار است.

راهنما

عضویت در کانال تلگرام