نادر ابراهیمی

نادر ابراهیمی
مشخصات
نام: 
نادر
نام خانوادگی: 
ابراهیمی

نادر ابراهیمی قاجاركرمانی، نویسنده، مترجم،‌ ویراستار، پایه‌گذار سازمان همگام و كارشناس ادبیات كودكان در ۱۴ فروردین سال ۱۳۱۵ در تهران به دنیا آمد.

در مدرسه ی دارالفنون درس خواند و پس از گذراندن كلا‌س ششم ادبی وارد دانشكده‌‌ی حقوق شد. پس از چندی دانشكده‌ی حقوق را نیمه‌كاره رها كرد و رشته‌ی زبان و ادبیات انگلیسی را برگزید. او برای گذران زندگی به كارهای گوناگونی پرداخت؛ از شاگردی در فرش فروشی، کمک مکانیکی، حروف‌چینی چاپخانه  ویراستاری در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تا کار در تلویزیو،  ساخت و کارگردانی فیلم و تدریس فیلمنامه‌نویسی؛ اما از ۱۶ سالگی با توشه‌ای كه از خواندن كتاب‌های كلا‌سیك ادب فارسی اندوخته بود، به نویسندگی پرداخت و دیگر هرگز آن را رها نكرد. نخستین مجموعه داستان ابراهیمی به نام «خانه‌ا‌ی برای شب» در سال ۱۳۴۲ به چاپ رسید که دشواری‌های اجتماعی را بازتاب می‌داد.

آثار نادر ابراهیمی

نخستین اثر نادر ابراهیمی برای كودكان با نام «دور از خانه» در سال ۱۳۴۷ منتشر شد که در آن کوشیده بود شیوه نوشتار را با موضوع هماهنگ کند؛ ابراهیمی از واژه‌های کوتاه و تک‌بخشی برای رسیدن به این هدف بهره گرفت و زبانی تازه ابداع کرد. نادر ابراهیمی نزدیك به ۵۰ اثر برای كودكان و نوجوانان نوشته است. «قصه‌ گل‌های قالی» (۱۳۵۲)،«"پهلوان پهلوانان پوریای ولی» (۱۳۵۲)، «باران، آفتاب و قصه‌ كاشی» (۱۳۵۳)، «بزی كه گم شد» (۱۳۵۳) از جمله آثار او برای مخاطبان کودک و نوجوان است. او در تصویرگری شماری از كتاب‌های كودكان چون «ما بوته‌ی گل سرخ را از خواب بیدار كردیم» (۱۳۵۶) با هنرمندان دیگر همكاری داشته است.

نادر ابراهیمی

 

«مقدمه‌ای بر فارسی‌نویسی برای كودكان» (۱۳۵۳)، «مقدمه‌ای بر مراحل خلق و تولید ادبیات كودكان» (۱۳۶۳)، «مقدمه‌ای بر مصورسازی كتاب كودكان» (۱۳۶۷)، «مقدمه‌ای بر آرایش و پیرایش كتاب‌های كودكان» (۱۳۶۸) و ده‌ها مقاله و سخنرانی، ا‌ز آثار نادر ابراهیمی درباره‌ی ادبیات كودكان هستند. دو جلد كتاب به زبان فرانسه در ارزیابی و بررسی جامعه‌ شناختی داستان‌های این نویسنده در بلژیك منتشر شده است. برخی از آثار او از سوی سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی و ادبی جهان و ایران مانند یونسكو، شورای كتاب كودك و كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان به عنوان كتاب برگزیده ‌جایزه گرفته اند.

او در سال های کار در تلویزیون، آثار مستند بسیاری نوشت و کارگردانی کرد. «گلهای وحشی ایران» (۱۳۴۹) و «علم کوه و تخت سلیمان» (۱۳۵۰- ۱۳۵۱) از جمله فیلم‌های مستند او هستند. نادر ابراهیمی کار جدی خود را در گستره ادبیات کودکان با راه‌اندازی موسسه «همگام با کودکان ونوجوانان» آغاز کرد. او فکر برپایی سازمانی که در هر زمینه با کودکان و پدر و مادرها همفکر و همگام باشد را مدت‌ها در ذهن خود داشت تا اینکه در سال ۱۳۵۱ با یاری همسر خود فرزانه منصوری و شماری از دوستداران ادبیات کودکان «سازمان همگام با کودکان و نوجوانان» را که بیشتر سازمانی مشاور و پدید آورنده بود، بنیادگذاری کرد. سازمان همگام از همه کشورهای جهان به ویژه از خاور زمین، مراکش و ژاپن که ادبیات کودکان‌شان در ایران ناشناخته بود، آثاری برای بچه‌های ایران ترجمه کرد. این سازمان در کنار انتشار کتاب، طرح‌های مطالعاتی و پژوهشی گوناگونی اجرا کرده است.   

نادر ابراهیمی در خرداد ماه ۱۳۸۷ در تهران در گذشت.

 

راهنما

عضویت در کانال تلگرام