ژانت میخائیلی

ژانت میخائیلی
مشخصات
نام: 
ژانت
نام خانوادگی: 
میخائیلی

ژانت میخائیلی، نقاش و تصویرگر کتاب های کودکان و نوجوانان، در سال ۱۳۱۵ در تهران زاده شد. او در دبستان فردوسی درس خواند و دیپلم خود را از دبیرستان انوشیروان دادگر گرفت.

او با تشویق یکی از آموزگاران هنر خود در سال ۱۳۴۴ وارد دانشکده‌ی هنرهای زیبای تهران شد و کار حرفه ای خود را با تصویرسازی در نشریه‌های «پیک» آغاز کرد و این همکاری را با نشریه‌های «رشد» ادامه داد . طراحی مجله‌های «رشد» طراحی کتاب‌های درسی و «پیک»های نوروزی و تصویرگری بیش از ۱۰ کتاب شعر و داستان، بخشی از فعالیت‌های میخائیلی است.

تصویرهای «سه قدم دور تر شد از مادر»، «صد دانه یاقوت»، «صدای ساز می‌آید» و «جشن جوانه‌ها» از آثار اوست. میخائیلی در طول دوره‌ی کار خود چندین جایزه‌ی ایرانی و بین‌المللی دریافت کرد و در سال ۱۳۸۵ نامزد دریافت جایزه ادبی معتبر «آسترید لیندگرن» از سوئد شد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی او را به‌عنوان تصویرگر برگزیده دوسالانه ی تصویرگری معرفی کرد.

کتاب «سه قدم دورتر شد از مادر» او برنده‌ی دیپلم افتخار از سوی جشنواره‌ی کتاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شد و در سال ۱۳۷۴ برای تمام آثارش لوح تقدیر گرفت. ژانت میخائیلی در ۱۱ شهریور ۱۳۸۵ پس از یک دوره‌ی سخت بیماری درگذشت.

 

راهنما

ديدگاه شما