اطلاعیه انجمن حمایت از حقوق کودکان درباره قربانیان ورامین

اطلاعیه انجمن حمایت از حقوق کودکان درباره قربانیان ورامین

انجمن حمایت از حقوق کودکان در پی کشته شدن ستایش، دختر شش ساله ی اهل افغانستان مقیم شهرستان ورامین به دست پسر نوجوان همسایه‌اش اطلاعیه ای را در سایت خود منتشر کرده است که در زیر می خوانید.

انجمن حمایت از حقوق کودکان تأسف عمیق خود را برای ستایش قریشی کودک شش‌ساله‌ای که قربانی خشونت جنسی شد و جانش را نیز از دست داد اعلام می‌دارد و مراتب همدردی خود را با خانواده این کودک قربانی و جامعه ایران و افغانستان ابراز می‌دارد و توجه همگان را به نکات زیر جلب می‌کند:

  • ضرورت خویشتن‌داری و دوری از ایجاد تقابل و پافشاری بر ملیت ستایش با توجه به این واقعیت که بروز خشونت‌ها و آزارهای جنسی ارتباطی به ملیت و قومیت ندارد و این پافشاری‌ها ممکن است منجر به نفرت پراکنی قومی شده، عواقب ناگواری از قبیل مقابله‌به‌مثل کردن را در پی داشته باشد.
  • توجه جدی به اینکه در جانب دیگر نیز کودکی به‌عنوان متهم وجود دارد که شایسته است به‌دوراز احساسات تهییج شده روند قانونی در خصوص وی نیز طی شود
  • تسهیل آسیب‌شناسی پرونده توسط کارشناسان و شناخت خداهایی که منتهی به بروز چنین فجایعی می‌شوند.
  • لزوم اطلاع‌رسانی به جامعه در مورد روال پرونده
  • ضرورت آموزش مسائل جنسی و آشنایی با دوران بلوغ جنسی که نهادهای رسمی آموزش کشور به‌شدت از آن پرهیزدارند و حاضر نیستند گروه‌های سنی مختلف را با مختصات دوران بلوغ آشنا کنند تا با ارتقا آگاهی افراد قادر به کنترل رفتارهای خود باشند.
  • توجه ویژه نهادهای رسمی و مسئول که بودجه عمومی کشور را در اختیار دارند به مناطق حاشیهنشینو محروم با جلب مشارکت واقعی جامعه محلی و دخیل کردن ساکنان این مناطق در کاهش آسیب‌های اجتماعی.

انجمن حمایت از حقوق کودکان با تأکید از مسئولان نهادهای دولتی و مدنی درخواست می‌کند که در رفع نیازهای خانواده قربانی برای عبور از این بحران تمامی تلاش خود را به کار ببندند. در مورد متهم پرونده نیز توجه به این امر ضروری است که تنها در پی مجازات او نباشیم و شرایط وقوع جرم به‌تمامی موردتوجه قرار گیرد.

انجمن حمایت از حقوق کودکان ۳۱ فروردین ۱۳۹۵

 

ديدگاه شما