محمود جوادی پور

محمود جوادی پور
مشخصات
نام: 
محمود
نام خانوادگی: 
جوادی پور

محمود جوادی پور ، تصویرگر، شهریور ۱۲۹۹ در تهران متولد شد. در سال ۱۳۲۶ از دانشکده‌ی هنرهای زیبا فارغ‌التحصیل شد. پس از گرفتن دانشنامه در رشته نقاشی، در آکادمی هنرهای زیبای مونیخ، آموختن رشته‌ نقاشی و هنر گرافیک را ادامه داد و در سال ۱۳۳۴ از شورای‌ عالی‌ فرهنگ درجه دکترا گرفت.

محمود جوادی پور در مصاحبه با موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان از دوران کودکی خود و چگونگی علاقه‌مند شدن به هنر نقاشی گفته بود:

«مادر و پدر من هر دو هنردوست و هنرمند بودند. مادرم با نواختن تار آشنایی داشت، گلدوزی‌ها بسیار زیبایی می‌کرد و خیاط هنرمندی بود. پدرم در جوانی نقش قالی طرح می‌کرد. خوب به خاطر دارم که پدرم برای سرگرم کردن بچه‌ها با استفاده از یک مداد ساده روی کاغذ اشکال ساده و بچه‌گانه‌ای از انسان، گیاهان و جانوران و گل‌ها طرح می‌کرد و ما با ولع به آن شکل‌ها نگاه می‌کردیم. گاهی ورق‌هایی از کاغذ رنگی را تا می‌زد و بعد با قیچی عروسک‌های کاغذی می‌ساخت. آن‌ها را در داخل سینی‌های بزرگ قرار می‌داد و ما با انگشتان کوچک‌مان ضربه‌هایی به ته سینی می‌زدیم و عروسک‌های کاغذی شروع به رقصیدن می‌کردند. آخر کار خسته که می‌شدیم با یک فوت عروسک‌ها را به این طرف و‌آن طرف سینی پرتاب می‌کردیم و قهقهه‌‌ شادمانه سر می‌دادیم... نتیجه‌ آن بازی‌های بچگانه این شد که من ناخودآگاه به هنرهای نقاشی و موسیقی و هر کار دیگری که در آن مسئله‌‌ سازندگی مطرح بود، علاقه‌مند شوم.»

او که از سال دوم دانشکده در چاپخانه‌ بانک ملی ایران، به عنوان نقاش و گرافیست استخدام شده بود، خیلی زود با تمام فوت و فن‌های هنری کارهای چاپخانه آشنا شد و توانست تحولی چشمگیر در کارهای گرافیکی چاپخانه پدید آورد. محمود جوادی پور با استفاده از بروشورها و راهنماهای فنی ماشین‌های چاپ موفق به کشف چگونگی چاپ رنگی شد. به دنبال این موفقیت، سفارش‌های چاپ رنگی به چاپخانه بانک ملی ایران داده ‌شد. پس از مدت کوتاهی، دیگر چاپخانه‌ها هم چاپ رنگی را آغاز کردند و به این ترتیب در حدود سال ۱۳۲۳ چاپ رنگی در ایران رواج پیدا کرد. نخستین کتابی که محمود جوادی ‌پور برای کودکان تصویر کرده ‌است، کتاب «کودک دبیره» از ذبیح بهروز بود که در سال ۱۳۲۳ به چاپ رسید. او یکی از بنیان‌گذاران انجمن هنری جوانان و نخستین مرکز هنرهای تجسمی آپادانا (کاشانه هنرهای زیبا) بوده‌ است. جوادی‌پور چند جایزه در زمینه نقاشی بدست آورده و سال‌ها به تدریس در دانشکده‌ هنرهای زیبای دانشگاه تهران، هنرکده‌ عالی تزئینی، هنرستان دختران، هنرستان کمال‌الملک پرداخته است.

محمود جوادی‌ پور آذر ۱۳۹۱ چشم از جهان فروبست.

گزیده آثار محمود جوادی پور

برخی آثار این هنرمند عبارتند از  ۵ جلد راهنمای هنر و راهنمای تدریس (هنر) برای دوره‌های ابتدایی و راهنمایی و تصویرگری کتاب‌های داستانهای شاهنامه، داستانهای ایران باستان و کتاب موش و گربه.

 

محمود جوادی پور

 

راهنما

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.