نویسنده امریکایی برنده جایزه آسترید لیندگرن ۲۰۱۸ شد

نویسنده امریکایی برنده جایزه آسترید لیندگرن ۲۰۱۸ شد

ژاکلین وودسون نویسنده امریکایی از بین ۲۳۵ نامزد از ۶۰ کشور جایزه آسترید لیندگرن ۲۰۱۸ را از آن خود کرد. وودسون نویسنده‌ی ‌بیش از ۳۰ کتاب شامل رمان، شعر و کتاب تصویری است. داوران جایزه آسترید لیندگرن بر این باورند که داستان‌های وودسون، شعرهایی هستند منحصر به فرد از واقعیت‌های روزمره؛ آمیزه‌ای از غم و امید. او در آثارش نوجوانانی را به ما معرفی می‌کند که می‌توانند پس از هر سختی از نو شروع کنند و جای خود را در این دنیا پیدا کنند.

جایزه آسترید لیندگرن در بزرگداشت نام و یاد یکی از بزرگترین نویسندگان ادبیات کودکان و با هدف ترویج ادبیات ناب کودکان و نوجوانان جهان، از سال ۲۰۰۲ از سوی دولت سوئد بنیان‌گزاری شده است. جایزه آسترید لیندگرن به مبلغ ۵ میلیون کرون سوئد، بزرگترین جایزه ادبیات کودکان و نوجوانان و دومین جایزه بزرگ ادبیات در جهان است.

ژاکلین وودسون نویسنده‌ی ادبیات نوجوان است اما برای کودکان و بزرگسالان هم می‌نویسد. بیشتر کتاب‌هایی که ژاکلین وودسون نوشته است درباره نوجوانانی است که در حال گذر از دوران کودکی به بزرگسالی هستند. شخصت‌پردازی‎های استادانه و ارائه‌ی چهر‌ه‌ای دقیق از دوره‌ی نوجوانی از ویژگی‌های آثار اوست. او آثارش را به زبان اول شخص می‌نویسد و معمولا از زاویه دید دختران. 

نژاد پرستی، تبعیض، بی‌عدالتی اقتصادی، محرومیت اجتماعی، تعصب و هویت جنسی از موضوعات کتاب‌های اوست. یکی از آثار او که بسیار ستایش شده است کتابی است به نام Brown Girl Dreaming که زندگینامه خود اوست. او این کتاب را در سال ۲۰۱۴ منتشر کرد که جوایز بسیاری را از آن او کرد. در ایران این کتاب با نام «ماجرای دختری که سفید نبود» منتشر شده است.

کتاب‌های او به بیش از ده زبان ترجمه شده است. از آثار او کتاب‌های زیر نور ماه شیشه‌ای: یک مرثیه، پسران معجزه، پر، روزی که مادرم برمی‌گردد، بروکلینی دیگر به فارسی ترجمه شده است.

ژاکلین وودسون تاکنون جایزه‌های کورتا اسمات کینگ، لورا ایگالز وایلدر، جایزه لس آنجلس تایمز کتاب را دریافت کرده است.او به تازگی به عنوان سفیر ملی ادبیات کودکان در امریکا انتخاب شده است.

ژاکلین وودسون جایزه آسترید لیندگرن را در تاریخ ۲۸ می ۲۰۱۸ در سالن کنسرت استکهلم دریافت خواهد کرد.

یادآوری می شود که امسال از ایران برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» از سوی شورای کتاب کودک و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و در عرصه جهانی از سوی شاخه ملی IBBY در سوییس، شاخه ملی IBBY در بلژیک (فنلاندرز) و انجمن بین‌المللی سوادآموزی ILA به عنوان نامزد این جایزه  معرفی شده بود.

برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» در سال ۲۰۱۷  نیز نامزد جایزه آسترید لیندگرن بود. این برنامه در سال ۲۰۱۶ برنده جایزه ایبی-آساهی، معتبرترین جایزه ترویج کتابخوانی در جهان را دریافت کرد.

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷-۰۱-۰۷ ۲۰:۴۳
متن سفارشی:

ديدگاه شما