تحلیل و نقد کتاب به آب نزدیک نشو دخترم

تحلیل و نقد کتاب به آب نزدیک نشو دخترم

خلاصه داستان و معرفی کتاب به آب نزدیک نشو دخترم

لینک خرید کتاب به آب نزدیک نشو دخترم

 نقد کتاب به آب نزدیک نشو دخترم

در کتاب به آب نزدیک نشو دخترم، دختر همراه پدر و مادرش برای گردش به‌کنار ساحل می‌رود. پدر و مادر، صندلی‌هایشان را در ساحل می‌گذارند و هرکدام مشغول کار خودشان می‌شوند.

گاهی با دختر حرف می‌زنند و صدایش می‌کنند اما حتی برنمی‌گردند و پشت سرشان را نگاه نمی‌کنند و کنش‌های دختر و سگشان را نمی‌بینند. داستان، تنها دیالوگ‌هایی از زبان مادر و بدون پاسخی از طرف دختر است. پدر و مادر، چیزی نمی‌بینند اما بیننده کتاب با قهرمان داستان سفری را آغاز می‌کند؛ سفری که او را با دزدان دریایی روبه‌رو می‌کند و حتی دختر را به گنج می‌رساند. (تصویر ۱)

 نقد کتاب به آب نزدیک نشو دخترم

تصویر ۱

در پایان، دختر و سگ، بدون این‌که آسیبی دیده باشند، همراه با پدر و مادر به خانه برمی‌گردند. کتاب، تقابل زیبایی میان زندگی پدر و مادر و زندگی کودک را نشان می‌دهد. زندگی آن‌ها بدون تغییری در ساحل می‌گذرد و زندگی کودک پُر از هیجان و سرزندگی و حتی خطرکردن است. حتی عنوان کتاب، هشداری به کودک است: «به آب نزدیک نشو دخترم»؛ اما قهرمان کتاب به این هشدار بی‌اعتناست در کتاب، زاویه دیدی دوگانه وجود دارد؛ هم برای خواننده کودک و هم بزرگ‌سال. در این کتاب، صدای متن برای بزرگ‌سال است اما زاویه دید برای کودک؛ یعنی صدای درونی کتاب برای کودک است.

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷-۱۱-۰۱ ۰۹:۰۱
نویسنده:
عادله خلیفی
متن سفارشی:

ديدگاه شما

عضویت در کانال تلگرام