چهارشنبه‌سوری اثری از ثمین باغچه‌بان

آلبوم موسیقی چهارشنبه‌سوری اثری از ثمین باغچه‌بان

آلبوم «چهارشنبه‌سوری» بخش دوم آلبوم «رنگین کمون» است. «چهارشنبه سوری» ابتدا قرار بود «رنگین کمون ۲» نام‌گذاری شود. این آلبوم را نشر هرمس با تصویرگری «پرویز کلانتری» برای بزرگداشت ثمین باغچه‌بان در سال ۱۳۹۴ منتشر کرد.

 « ثمین باغچه‌بان این اثر را روی کاغذ به‌صورت پارتیتور* در دهه شصت در استانبول نوشته بود. «کاوه باغچه‌بان» پسر او با کمک گروهی از نوازندگان و گروه کُر این اثر را به اجرا درآورد. آلبوم چهارشنبه‌سوری را نمی‌توان تنها در قالب موسیقی کودک گنجاند و شاید بهتر باشد آن را موسیقی برای کودکان دیروز هم بنامیم.

 آلبوم چهارشنبه‌سوری مانند آلبوم رنگین کمون بااینکه فضایی شاد و کودکانه دارد اما اندوهی عمیق نیز بر بخشی از آهنگ‌ها سایه افکنده است.به  همین دلیل بود که با مشورت همسر ثمین «اِولین» نام چهارشنبه‌سوری بر روی این آلبوم گذاشته شد تا اشاره‌ای به زمان فوت ثمین باغچه‌بان هم داشته باشد که در سه‌شنبه آخر سال ۱۳۸۶ از دنیا رفت. گویی خود ثمین نام آلبوم را انتخاب کرده است.

در انتهای این آلبوم در قطعه چهارشنبه‌سوری، قطعه‌ای سه دقیقه‌ای با صدای ثمین باغچه‌بان به گوش می‌رسد که در سال ۲۰۰۶ ضبط خانگی شده است. ستاره دشت قطعه دیگر این آلبوم است. اثری که باغچه‌بان آن را به بهانه آزادی خرمشهر آفریده بود..

*منظور از پارتیتور نت‌نویسی‌ای است که نت تمام بخش‌های سازی و آوازی یک ارکستر بزرگ، ارکستر مجلسی یا هم‌نوازهای دیگر بر روی آن ثبت‌شده باشد

به کوشش:‌کاوه باغچه‌بان

سال انتشار: ۱۳۹۴

.

شناسنامه آلبوم
شاعر یا ترانه‌سرا: 
سرپرست نوازندگان یا سرپرست اجرا: 
ناشر: 
دسته‌ها

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.