گزارش تصویری «با من بخوان» از روز جهانی کامی‌شی‌بای 2020

7 دسامبر برابر با 17 آذر روز جهانی کامیشیبای نامیده شده است. امسال اگرچه همهگیری کرونا، دسترسی کودکان به کتاب و کتابخانه را دشوارتر کرده است اما ترویجگران «با من بخوان» همراه با دیگر دوست‌داران کامی‌شی‌بای در سراسر جهان امسال هم این روز را جشن گرفتند و برای کودکان کامی‌شیبای اجرا کردند.

جشن کامیشیبای امسال به دلیل رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی با محدودیتهایی برگزار شد. ترویج‌گران در شهرها و روستاهای مختلف کشور اغلب کامی‌شی‌بای را در خانه یا از طریق فضای مجازی با کودکان سهیم شدند یا در صورت امکان برای گروهی کوچکی از کودکان با رعایت فاصله‌ی بهداشتی در کتابخانه یا کلاس نشست کوچکی برگزار کردند.

کامیشیبای گونه‌ای از کارت‌های تصویری قصه‌گویی است که از فرهنگ ژاپن ریشه می‌گیرد. در کامی‌شی‌بای‌های امروزی، متن داستان در پشت کارت‌ها نوشته شده است و قصه‌گو می‌تواند در حالی که کودکان به تصویر چشم دوخته‌اند پشت کارت‌ها را بخواند. از سال 2018 انجمن بینالمللی کامیشیبای ژاپن، 7 دسامبر را به نام روز جهانی کامیشیبای نام‌گذاری کرده است و در این روز از دوستداران کامی‌شی‌بای در ژاپن و دیگر کشورها دعوت می‌کند تا با اجرای کامی‌شی‌بای به ترویج فرهنگ قصه‌گویی و کتابخوانی و پراکندن صلح و دوستی در سراسر جهان کمک کنند. موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان نیز دو سال است که به این انجمن پیوسته است.

گزارش تصویری فعالیت‌های شماری از ترویجگران «با من بخوان» در روز جهانی کامیشیبای سال 2020 در ایران را در ادامه ببینید:

استان هرمزگان - جزیره‌ی قشم - روستای کاروان

زینب نادری از ترویج‌گران فعال «با من بخوان» کامی‌شی‌بای «گنجشک که بال و پر داشت» را در خانه برای فرزندان‌اش اجرا کرد و آن را در گروه مجازی ترویج کتابخوانی با دیگر کودکان و خانواده‌ها به اشتراک گذاشت.

استان هرمزگان - جزیره‌ی قشم - شهر درگهان

فرشته تورنگ، کتابدار کتابخانه‌ی «با من بخوان» نوید وحی، «گنجشک که بال و پر داشت» را به شکل مجازی در گروه برای کودکان بلندخوانی کرد و سپس آنان را راهنمایی کرد تا فعالیت‌هایی در پیوند با آن انجام دهند.

استان هرمزگان - جزیره‌ی قشم - روستای طولا

شیما سرودی، علاوه بر اجرای کامی‌شی‌بای برای فرزندش در خانه، فیلم اجرای «گنجشک که بال و پر داشت» را در گروه با دیگر کودکان به اشتراک گذاشت و به عنوان فعالیت پس از بلندخوانی نیز به کودکان پیشنهاد داد با استفاده از میوه‌ها گنجشک درست کنند.

استان سیستان و بلوچستان- شهر زابل

فریبا دهمرده که از سفیران «با من بخوان» در منطقه است به درخواست یکی از همسایه‌ها به خانه‌ی آن‌ها رفت و برای چند تن از کودکان که علاقه‌ی زیادی به نشست‌های بلندخوانی دارند و از اعضای پیگیر کتابخانه‌ی کوچک او هستند، کامی‌شی‌بای اجرا کرد.

تهران - مرکز توانمندسازی ندای ماندگار

منیژه نصیری و ستاره آزادبخت، مربیان پیش‌دبستانی این مرکز برای چند گروه از کودکان با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و اصول بهداشتی، کامی‌شی‌بای «به‌به‌لیمو و کاکلی» را اجرا کردند و برای فعالیت پایانی از کودکان خواستند با توجه به موضوع زیست‌محیطی داستان، نقاشی هوای پاک و هوای آلوده را بکشند.

استان هرمزگان- جزیره‌ی قشم- روستای کووه‌ای - کتابخانه کودک‌محور روجا

بهناز صالحی، فهیمه تریان و ریحانه شرف، کتابداران این کتابخانه پس از مدت‌ها تعطیلی به علت شیوع ویروس کرونا سرانجام با کاهش محدودیت‌ها توانستند کتابخانه را باز کنند، نشستی حضوری با کودکان داشته باشند و با اجرای کامی‌شی‌بای «گنجشک که بال و پر داشت»، به طور جمعی، اما با رعایت نکات بهداشتی، این روز را جشن بگیرند. در پایان هم کودکان پرنده‌های زیبایی را روی دیوار حیاط به تصویر کشیدند.

استان کرمانشاه - دالاهو - ریجاب - کتابخانه‌ی «با من بخوان» ریجاب

فریبا زارعی و هدا خاطری، کتابداران این کتابخانه، به علت محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا تنها یک روز در هفته کتابخانه را باز می‌کنند. هفته‌ی گذشته این روز با روز جهانی کامی‌شی‌بای مصادف شد و این دو کتابدار به همین مناسبت با اجرای کامی‌شی‌بای «گنجشک که بال و پر داشت» و ساختن کاردستی لانه‌ی گنجشک به همراه کودکان این روز را جشن گرفتند. در پایان این نشست کودکان 40 عنوان کتاب هم به امانت بردند.

استان کرمانشاه - سر پل ذهاب

شکوفه امیریان ترویجگر خلاق «با من بخوان» با هماهنگی و همراهی والدین جشن روز جهانی کامی‌شی‌بای را در خانه برای چند نفر از کودکان برگزار کرد. او که در خانه به کامی‌شی‌بای دسترسی نداشت، از کودکان خواست که با کمک هم بر اساس کتاب «آبی کوچولو زرد کوچولو» اثر لئولئونی یک کامی‌شی‌بای کوچک بسازند و در پایان کودکان این کامی‌شی‌بای زیبای دست‌ساز را با هم سهیم شدند.

کرمانشاه - ثلاث باباجانی - کتابخانه‌ی «با من بخوان»

شهرستان ثلاث از جمله مناطقی در استان کرمانشاه است که شیوع ویروس کرونا در آن رو به کاهش و کنترل است. هدی حسینی و رقیه امیری‌فر، دو تن از کتابداران این کتابخانه در این روز میزبان کودکان بودند، کامی‌شی‌بای «به‌به لیمو و کاکلی» را برای کودکان اجرا کردند و با توجه به درون‌مایه‌ی این کامی‌شی‌بای، درباره‌ی آلودگی هوا و محیط زیست با کودکان به گفت‌وگو نشستند و در پایان به شکل گروهی فعالیت‌هایی را در پیوند با اهمیت توجه به حفظ محیط‌زیست انجام دادند.

استان هرمزگان-  شهر قشم

رمیثه احمدی ترویج‌گر خلاق «با من بخوان» که از طریق کمپین «یک آموزگار، یک کلاس، یک کتابخانه» به برنامه‌ پیوسته است با اجرای کامی‌شی‌بای دست‌سازی به نام «پنیرک» که خواهرش چند سال پیش بر اساس یکی از کتاب‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای فرزندش ساخته بود، دو نفر از کودکان فامیل را به دنیای قصه‌ها برد.

تهران- موسسه توانمندسازی مهر و ماه

 فاطمه نوروزی از مربیان کودکان پیش‌دبستانی این مرکز پس از اجرای کامی‌شی‌بای «گنجشک که بال و پر داشت» در گروه مجازی کودکان را راهنمایی کرد تا در خانه عروسک‌های کاغذی گنجشکی بسازند.

سیستان و بلوچستان - زابل – روستای ژاله‌ای

محبوبه نیک‌نظر مربی مهدکودک مهر در روستای ژاله‌ای، در این روز کامی‌شی‌بای «کرم شب تاب» از انتشارات مدرسه را برای کودکان اجرا کرد و پس از آن کودکان را تشویق کرد داستان را مرور و بازگو کنند و در پایان از آن‌ها دعوت کرد با هم نقاشی بکشند و کاردستی حلزون و کرم شب‌تاب را بسازند.

انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان تا کنون دو عنوان کامی‌شی‌بای منتشر کرده است. برای آشنایی با این دو عنوان و تهیه‌ی آن‌ها به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

(به‌به‌لیمو و کاکلیگنجشک که بال و پر داشت)

 

با روز کامی‌شی‌بای و انجمن بین‌المللی کامی‌شی‌بای در ژاپن بیشتر آشنا شویم

گزارش تصویری روز جهانی کامی‌شی‌بای ۱۳۹۸

نویسنده
گروه با من بخوان
پدیدآورندگان:
کلیدواژه:
Submitted by skyfa on