گشایش شش کتابخانه‌‌ی «با من بخوان» در بهار 1400

گشایش شش کتابخانه‌‌ی «با من بخوان» در بهار ۱۴۰۰

زندگی در سال ۱۴۰۰ نیز با محدودیت‌‌های ناشی از همه‌گیری ادامه پیدا کرد. محدودیت‌هایی که زندگی کودکان آسیپ‌پذیر و محروم را بیش از دیگران دستخوش تغییر کرده است. بسیاری از تحصیل باز مانده‌اند و بسیاری هم تنها به آموزش بی‌کیفیت دسترسی دارند. از این رو خواندن و تجربه‌ی لذت ادبیات در زندگی‌ این کودکان جایی ندارد. در چنین شرایطی ضرورت ترویج‌ کتابخوانی و به‌کارگیری شیوه‌های آموزش خلاق از راه ادبیات روشن‌تر می‌شود. گشایش ۶ کتابخانه در ۵ استان تهران، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، لرستان و هرمزگان در بهار ۱۴۰۰ بخشی از تلاش‌های برنامه‌ی «با من بخوان» برای ماندن در کنار کودکان این سرزمین و پشتیبانی از حق دسترسی آنان به آموزش و کتاب‌های باکیفیت است.

کتابخانه‌ی رویا، روستای دهکول، زابل، استان سیستان و بلوچستان

روستای دهکول در بخش مرکزی شهر زابل، استان سیستان و بلوچستان واقع است. بنا بر آمار جمعیت خانوار روستا، این کتابخانه می‌تواند به حدود ۲۰۰ کودک خدمات ارائه دهد. ساختمان این کتابخانه در بهمن ماه ۱۳۹۹، با همکاری افراد محلی و موسسه‌ی «مهر طاها» بازسازی شد. در اسفند ۱۳۹۹ نیز آماده‌سازی و تجهیز کتابخانه با پشتیبانی شرکت مشاوران فرزان راد و خانم سیما بهمنش پی گرفته شد.

در اسفند ۱۳۹۹، کتابدار این کتابخانه در کارگاه آنلاین «ادبیات کودکان و بلندخوانی» شرکت کرد. هم زمان فهرستی از کتاب‌های باکیفیت، مناسب برای گروه‌های سنی صفر تا ۱۸ سال و تعدادی کتاب بزرگسال در ارتباط با ادبیات کودکان، به کتابخانه‌ی روستای دهکول ارسال شد. به این ترتیب در مجموع بیش از ۴۵۰ عنوان کتاب و دستنامه به همراه فعالیت‌های در پیوند با کتاب‌ها و بازی‌های آموزشی در دسترس کودکان روستای دهکول قرار گرفت. این کتابخانه از فروردین ۱۴۰۰ میزبان کودکان بود.

کتابخانه مهر آفاق، منطقه‌ی ناصرالدین، دورود، استان لرستان

مهدکودک مهر آفاق یکی از مهدکودک‌های استان لرستان است که از سال ۱۳۹۸ در چارچوب برنامه‌ی «با من بخوان» به پروژه‌ی آموزش خلاق سواد پایه و بلندخوانی کتاب‌های باکیفیت ادبیات کودکان پیوسته است. همچنین مهر آفاق یکی از مهد‌های حاضر در برنامه «خواندن با خانواده» در استان لرستان است و تعامل زیادی با خانواده‌ها، کودکان و نوجوان دارد. از این رو پس از بررسی کارشناسان «با من بخوان»، در فروردین ماه سال ۱۴۰۰ با پشتیبانی «انجمن با من بخوان در آلمان» کتابخانه‌ای با نزدیک به ۳۵۰ عنوان کتاب باکیفیت در این مرکز راه‌اندازی و از اواخر اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ آماده‌ی حضور کودکان شد. کتابخانه از همان آغاز میزبان کودکانی بود که برای شرکت در نشست‌های بلندخوانی و امانت‌گیری کتاب، به کتابخانه مراجعه می‌کردند.

 

کتابخانه آفتاب، بندر سیریک، استان هرمزگان

مربیان و ترویج‌گران فعال بندر سیریک از زمستان سال ۱۳۹۸ همراه برنامه‌ی «با من بخوان» بوده‌اند. این مربیان در آبان ماه سال ۱۳۹۹ نیز در کارگاه آنلاین «ادبیات کودکان و بلندخوانی» شرکت کردند و از آن پس به فعالیت گسترده‌ی ترویج کتاب و کتاب‌خوانی در این منطقه پرداختند. در ادامه‌ی این فعالیت‌ها، تصمیم ترویج‌گران سیریک و کارشناسان «با من بخوان» بر این شد تا با پشتیبانی خانم منیر صالحیان کتابخانه‌ای در این منطقه راه‌اندازی شود.

راه‌اندازی کتابخانه آفتاب که در موسسه‌ی فرهنگی نور قرار دارد، از اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ و فضاسازی آن پس از ارسال ۴۶۰ عنوان کتاب باکیفیت و تجهیزات مورد نیاز برای اجرای طرح فضای کتابخانه آغاز شد. این کتابخانه با هم‌کاری ترویج‌گران و مسئولان کتابخانه در اواخر خرداد ماه سال ۱۴۰۰ افتتاح شد. کتابخانه‌ی آفتاب پذیرای تمامی کودکان و نوجوانان بندر سیریک خواهد بود و گروه «با من بخوان» امیدوار است که این کودکان و نوجوانان بتوانند به بهترین شکل از فضا و منابع کتابخانه استفاده کنند.

کتابخانه‌ی پرنده‌ی قرمز، روستای قاسم‌آباد تهرانچی، استان تهران

روستای قاسم‌آباد تهرانچی در کیلومتر ۱۵ جاده‌ی خاوران، نزدیک کوره‌پزخانه‌های اطراف تهران واقع شده است. نزدیک به ۶۰۰ نفر از جمعیت ۳۵۰۰ نفری روستا کودکان و نوجوانانی هستند که در سه مدرسه‌ای که در نزدیکی کتابخانه قرار دارد، درس می‌خوانند. در فاصله یک کیلومتری از این کتابخانه نیز کودکانی که در کوره‌پزخانه‌ها کار و زندگی می‌کنند. در هفته‌های پایانی سال ۱۳۹۹، به همت دهیاری قاسم‌آباد این سوییت بازسازی شد تا به این کتابخانه‌ای ایمن و زیبا برای کودکان این بدل شود.

در فروردین ۱۴۰۰ با پشتیبانی خانم آوا رستگار نزدیک به ۵۰۰ جلد کتاب و دستنامه به همراه بسته‌ی فضاسازی به این کتابخانه ارسال شدند. کتابدار این کتابخانه، هم‌زمان با آماده‌سازی و ثبت و سامان‌دهی کتاب‌ها، در کارگاه ادبیات کودکان و بلندخوانی شرکت کرد. کتابخانه‌ی «پرنده‌ی قرمز» از خرداد ۱۴۰۰ آماده‌ی میزبانی از کودکان روستای قاسم‌آباد است.

کتابخانه گل بانو، باینگان، اورامانات، استان کرمانشاه

راه‌اندازی کتابخانه‌ی گل‌بانو از دی ماه سال ۱۳۹۹ و با پشتیبانی آقای علی کیان‌پور، خانواده‌ی شاملو و آقای سام وزیری آغاز شد. پس از بررسی اطلاعات دریافتی از منطقه و تصاویری که از فضای در نظر گرفته شده برای کتابخانه ارسال شده بود، مجموعه کتاب‌های باکیفیت و طرح فضاسازی این کتابخانه آماده شدند. در بهمن ماه سال ۱۳۹۹، بسته‌های کتاب باکیفیت و بخشی از تجهیزات کتابخانه شامل بیش از ۴۵۰ عنوان کتاب باکیفیت به همراه دستنامه و فعالیت‌های در پیوند با کتاب‌ها از تهران ارسال شدند.

در فروردین ماه سال ۱۴۰۰ نیز نزدیک به ۲۰۰ عنوان کتاب باکیفیت دیگر به همراه دستنامه و فعالیت‌های در پیوند با کتاب‌ها، برای این کتابخانه فرستاده شد. راه‌اندازی کتابخانه گل بانو در خرداد ماه ۱۴۰۰ به پایان رسید و این کتابخانه‌ی که فضایی بسیار دلنشین دارد از همان ابتدا پذیرای حضور کودکان و نوجوانان این منطقه بود.

کتابخانه‌ی آرش، خانه‌ی کودک کوشا، زابل، سیستان و بلوچستان

خانه‌ی کودک کوشا در فروردین ۱۴۰۰ در خواست راه‌اندازی کتابخانه را به برنامه‌ی «با من بخوان» ارائه داد. این مرکز در شهرستان زابل، در نزدیکی دو مدرسه واقع شده است و پیش‌بینی می‌شود بتواند به ۱۰۰ کودک خدمات کتابخانه‌ای ارائه دهد.

در اردیبهشت ۱۴۰۰ پس از امضای تفاهم‌نامه، مراحل راه‌اندازی کتابخانه با پشتیبانی «دوستداران با من بخوان در تورنتو» پی گرفته شد. اتاق کوچک و دنجی به ابعاد ۹ مترمربع برای کتابخانه در نظر گرفته شد. پس از طراحی فضاسازی، ساخت قفسه‌های کتاب در محل انجام شد و دیگر وسائل مورد نیاز فضاسازی از تهران ارسال شدند. همچنین نزدیک به ۵۰۰ عنوان کتاب و دستنامه برای کتابخانه ارسال شد. هم‌زمان کتابدار پیشنهادی در کارگاه ادبیات و بلندخوانی شرکت کرد. در خرداد ۱۴۰۰ کار فضاسازی و ثبت کتاب‌ها انجام شد تا این کتابخانه میزبان کودکان زابلی باشد.

با کتابخانه‌های «با من بخوان» بیش‌تر آشنا شوید

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰-۰۴-۰۵ ۱۱:۱۸
پدیدآورندگان:
کلیدواژه:
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.