موزه کتاب های تصویری اریک کارل

Eric Carle Museum of Picture Book Art
موزه کتاب های تصویری اریک کارل

«اريک کارل»، نويسنده و تصویرساز معروف، بيش از ۷۰ کتاب از جمله داستان کلاسيک "کرم گرسنه گرسنه" در سال ۱۹۶۹، به همراه همسرش موزه هنر کتاب تصویری اريک کارل را بنا نهادند. اين موزه نخستین موزه ای است که به طور کامل به هنر کتاب تصویری در سطح ملی و بين المللی در اين کشور می پردازد. هدف این موزه گرامی داشت هنر است، به گونه ای که برای ما شناخته شده است.

هدف این موزه ديدن تصویرهای آشنا و دوست داشتنی و همزمان پرورش ارتباط بين سواد شنيداری و ديداری بازديدکنندگان در هر رده سنی و هر پس زمينه ای است تا خلاقيت خود را پرورش دهند و این توانایی را در خود رشد دهند که از هنر در هر سبک و شیوه ای لذت ببرند و با آن ارتباط برقرار کنند.

ساختمان ۴۰ هزار فوت مربعی موزه، سه نگارخانه (گالری) دارد که به صورت دوره ای نمايشگاه هايی از کتاب تصویری از سرتاسر دنيا در آن ها برپا می شود. يک تالار کنفرانس برای اجرای فيلم و سخنرانی، يک کتابخانه برای خواندن و قصه گويی، کافه تريا با غذاهای ساده و خوشمزه و فروشگاهی از هدايای خلاقانه و کتاب های تصویری مشهور تازه و قدیمی، قسمت های مختلف اين ساختمان را تشکيل می دهند. موزه در منطقه "Amherst" در قلب ناحيه "Five College" در غرب ایالت ماساچوست آمریکا، جايی که اريک کارل، ۲۵ سال در آنجا زندگی و کار کرده، واقع شده است. موزه در ژانويه سال ۲۰۰۱ به ثبت رسيده و در سپتامبر همان سال، مجوز فعاليت غير انتفاعی گرفته است. از زمان افتتاح در ماه نوامبر سال ۲۰۰۲، موزه ميزبان بيش از ۳۲۵ هزار بازديد کننده بوده است که شمار زیادی از آن ها گروه های دانش آموزی بوده اند.

اريک کارل

از ديگر فعاليت های موزه می توان به برگزاری ۷۰ کارگاه و کلاس آموزشی برای پرستاران، آموزگاران و ديگر مشاغل مرتبط با کودکان و برگزاری ۳۹ نمايشگاه در سه گالری موزه اشاره کرد. موزه اریک کارل تا سال ۲۰۰۹، ۱۰۴۰۰ عضو اصلی شامل ۱۴۰۰ عضو ساليانه دارد و می کوشد تا هنر با کیفیت بالا را در اختیار جامعه قرار دهد. کلاس های کوچک این موزه را  آموزگاران حرفه ای اداره می کنند. کلاس ها به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که شرکت کنندگان در کلاس به آفرينش هنری و اندیشیدن درباره هنر تشویق شوند.

موزه، برنامه های مدونی برای آموزگاران، کتابداران و ديگر علاقه مندان به درگير کردن کودکان در هنرهای ديداری و هنر کتاب های تصویری برگزار می کند.

اريک کارل

کارل، در سال ۲۰۰۹ به مناسبت ۴۰ ساله شدن کرم گرسنه گرسنه، از دوستان، خانواده ها و مدرسه ها در سرتاسر کشور و دنيا دعوت کرد تا پروانه های خودشان را بسازند. پروانه هایی که در موزه به پرواز درمی آمدند. کرم گرسنه گرسنه، چهل سال، با سفر دور و درازش برای تبدیل شدن از یک کرم ابریشم گرسنه به یک پروانه زیبا، امید را در جهان پراکنده کرد و به قلب میلیون ها نفر در سراسر جهان راه یافت.

مراسم بزرگ داشت چهل سالگی کرم گرسنه گرسنه، با پرواز پروانه های دست ساز کودکان، از ۲۰ مارس تا ۳ مه ۲۰۰۹ در تالار اصلی موزه اریک کارل برگزار شد.

راهنما
کشور: 
ایالات متحده امریکا
برگردان: 
مهسا محق
نوع محتوا: 
مکان

ديدگاه شما