تالار جوانان و نوجوانان كتابخانه مركزی آستان قدس رضوی

تالار جوانان و نوجوانان كتابخانه مركزی آستان قدس رضوی

 

تالار جوانان در مهرماه ۱۳۸۱ در طبقه منهای یك كتابخانه مركزی آستان قدس رضوی در سالنی به مساحت ۱۵۰ متر مربع جهت استفاده دانش آموزان دبیرستانی ( دوم دبیرستان تا پایان دوره پیش دانشگاهی ) و طلاب حوزه های علمیه تا سال سوم؛ با مجموعه ای نزدیك به ده هزار نسخه كتاب در موضوعات مختلف تاسیس شد. این تالار در حال حاضر در طبقه همكف كتابخانه مركزی در کنار تالار نوجوانان پسر با مساحتی تقریبی ۳۰۰ متر مربع و مجموعه ای نزدیك به ۲۵ هزار نسخه كتاب در موضوعات مختلف علمی قرار دارد. تالار جوانان دختر نیز در مهر ماه ۱۳۸۱ در طبقه منهای یک کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی در سالنی به مساحت ۶۰۰ متر مربع جهت استفاده دانش آموزان  سال های دوم دبیرستان تا پایان دوره پیش دانشگاهی تاسیس شده. این تالار با دو سالن مجهز به منظور مطالعه و امانت و با مجموعه منابع ۲۶ هزارنسخه كتاب فعالیت می کند.
 تالار نوجوانان در مهرماه سال ۱۳۷۴ در سالنی به مساحت ۲۰۰ متر مربع با عنوان تالار کودکان و نوجوانان در طبقه منهای یک کتابخانه مرکزی تاسیس گردید که برای کودکان و نوجوانان دختر و پسر به طور مشترک مورد استفاده قرار می گرفت. این تالار به نوجوانان دختر و پسر ۱۶-۱۲ سال (سال های اول راهنمایی تا اول دبیرستان ) اختصاص داده شد و در دو شیفت (صبح ویژه  دختران و بعداز ظهر ویژه پسران ) با تجهیزات و منابع و مکان مشترک،  خدمات اطلاع رسانی به مراجعان را بر عهده داشت. به تدریج با افزایش تعداد مراجعان و كمبود فضا، تالار نوجوانان پسر و دختر جدا شدند. هم اكنون تالار نوجوانان پسر در سالنی به مساحت ۳۰۰ متر مربع  واقع در طبقه همكف كتابخانه مركزی با ۱۷ هزار جلد كتاب در موضوعات مختلف و متنوع فعال است. تالار نوجوانان دختر نیز در سالنی به مساحت ۱۰۰ متر مربع واقع در طبقه منهای یک کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی با مجموعه منابع ۱۷ هزار جلد کتاب در رشته های مختلف و مناسب نوجوانان فعال است.

تالار جوانان و نوجوانان كتابخانه مركزی آستان قدس رضوی

  • منابع موجود در تالار

۱ . كتاب های مرجع : كتاب هایی مانند دایره المعارف ها، فرهنگ ها، زندگینامه ها، اطلاعات عمومی یا دانشنامه ها كه تنها برای یافتن اطلاعاتی اندك به آن ها مراجعه می شود و هدف، خواندن تمام كتاب نیست. این كتاب ها امانت داده نمی شود و فقط برای مطالعه در تالار است.
۲ . كتاب های تحقیقی و علمی: كتاب هایی كه برای تحقیقات اعضاء در دسترس آن ها قرار می گیرد و جهت استفاده بیشتر دو نسخه تهیه و در تالار نگهداری می گردد این كتاب ها را هم می توان در داخل تالار مطالعه كرد و هم می توان به امانت گرفت.
۳ . نشریات: چند عنوان نشریه نیز مانند: سلام بچه ها، سروش كودكان، بچه ها گل آقا، كیهان بچه ها و روزنامه شاپرك، باران، رشد نوجوان، پوپك، انتظار نوجوان، از جمله منابعی است كه جهت مطالعه در تالار موجود است.

  •  روش استفاده از منابع

این مجموعه ها به صورت قفسه باز اداره می شود؛ مراجعان می توانند به طور مستقیم به مجموعه كتاب ها دسترسی داشته و كتاب های خود را انتخاب و مورد استفاده قرار دهند. علاوه بر این در این بخش  خدمات اطلاع رسانی، امانت (گردش كتاب) و مطالعه جهت مراجعان جوان و نوجوان انجام می گیرد.
بخش جوانان و نوجوانان با هدف ارتقاء سطح علمی و فرهنگی دانش آموزان واعضایش؛ هدایت آنها به سمت مطالعات فراگیر، تحقیق و پژوهش (به جز مطالعات كتابهای درسی) گام هایی برداشته است. در همین راستا كتاب های كمك درسی برای این تالارها تهیه نمی شود و از آوردن كتب شخصی و درسی به تالار جلوگیری می شود. لازم به توضیح است كه دانش آموزان برای مطالعه و امانت كتاب های درسی می توانند به كتابخانه های وابسته به آستان قدس رضوی در سطح شهر مراجعه نمایند.

  • روش جستجوی كتاب

كتاب های تالار بر اساس نظام رده بندی دیویی تنظیم شده است. جستجوی كتاب ها در نرم افزار كتابخانه از طریق عنوان، موضوع، پدید آورنده، ناشر و ... انجام می شود و در صورت  نیاز به راهنمایی، کتابداران برای انجام جستجو كمك می كنند همچنین برای جستجوی كتاب توسط مراجعان رایانه های اختصاصی در نظر گرفته شده است.

تالار جوانان و نوجوانان كتابخانه مركزی آستان قدس رضوی

یكی از راه های تدوام مطالعه در نوجوانان و جوانان این است كه آنها همراه كتاب و كتابخانه رشد كنند و كتابخانه در متن زندگی آن ها جایی داشته باشد و از مراجعه به كتابخانه و مطالعه همیشه لذت برده و رضایت خاطر داشته باشند
از جمله فعالیت ها و خدماتی كه تالار جوانان و نوجوانان در جهت ایجادعادت به مطالعه در میان جوانان و نوجوانان عرضه می كند عبارتست از:
پاسخگویی به پرسش های مرجع، تشویق و راهنمایی دانش آموزان به امانت گرفت كتاب، معرفی كتاب های مرجع مناسب مانند دایره المعارفها، فرهنگها، سرگذشت نامه ها و غیره، معرفی تازه های كتاب، برگزاری نمایشگاه كتاب به مناسبت های مختلف مانند "دهه فجر ، هفته کتاب و کتابخوانی ، تولد امام رضا"، کتاب های تازه خریداری شده، تهیه بروشور،برگزاری مسابقه كتابخوانی به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی به نام یار مهربان ، همگام با بعثت"ویژه عید بزرگ مبعث" ، آفتاب مهربانی "ویژه میلاد امام رضا"، تجلیل از اعضای فعال و نمونه در امور كتابخانه و فعالیت های دیگر، معرفی کتاب و سایت های مختلف در ارتباط با نو جوانان وجوانان.

همچنین به زودی كلاس های آموزشی آشنایی با روش تحقیق و شیوه علمی مطالعه، آشنایی با منابع مرجع و چگونگی استفاده از این منابع،  آشنایی با اینترنت و پایگاه های اطلاعاتی دانش آموزان برای اعضاء برگزار خواهد شد.

راهنما
نشانی: 
حرم مطهر- كتابخانه مركزی آستان قدس رضوی – تالار جوانان و نوجوانان پسر
تلفن: 
۰۵۱۱ - ۲۲۳۸۵۰۲

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.