موزه کودکان و نوجوانان شهر بادن سوییس

Kindermuseum
موزه کودکان و نوجوانان شهر بادن سوییس
برگردان: 
هاله وکیلی

هر کودک یک مجزه است ...

زندگی ما از آغاز تا پایان چنین است: دررحم مادر، شیرخوارگی، کودکی، نوجوانی و بزرگسالی.

کودک وارد هر یک از مراحل زندگی که می‌شود تجربیاتی به دست می‌آورد که برخی از این تجربیات قابل پیش بینی است. دو نیروی اصلی باید در کودکان تقویت شود: حس کنجکاوی که کودک را به سوی استقلال هدایت می کند و دوم یادگیری از محیط زیست.

موزه کودکان و نوجوانان شهربادن در سوییس، در ساختمانی که در سال ۱۸۹۶/۹۷ ساخته شده است، قرار دارد. این موزه در ۵ طبقه و بیست اتاق، فرهنگ کودکان را از جنبه‌های مختلف به نمایش گذاشته است و در واقع بیست محل برای ایجاد فرصت هایی برای کشف و تفکر و بازی است.

آگاهی یک داستان برای شخصیت کودکان اهمیت بسیار زیادی دارد. قبلا کودکان این آگاهی را از طریق ارتباط میان نسل های مختلف به دست می آوردند. امروزه این روش انتقال، به خطر افتاده و در حال از بین رفتن است. این موزه می کوشد تا ارتباط بین نسل‌ها را به عنوان تجربه‌ای نهادینه شده دوباره برقرار کند.

 تفریح،بازی،اسباب بازی، تاریخ ادبیات کودک و نوجوان، موزه کودکان و نوجوانان شهر بادن سوییس

کودکان در مسیر خود به سوی آینده به چه چیزی احتیاج دارند؟

به باور دست اندرکاران موزه، در دوران کودکی هویت ما در رویارویی با فیزیک و اجتماع ما شکل می گیرد و به عنوان شالوده هویت ما است. بنابراین طی شدن این فرآیند نیاز به توجه ویژه ای دارد تا شخصیت کودکان به درستی شکل بگیرد و این وظیفه مهم برعهده بزرگ ترها است.

موزه کودکان به واقعیت تبدیل می شود

موزه چگونه به وجود آمد؟

در سال ۱۹۶۵ سونیا و راجز کیسل، شروع به مطالعه سیستماتیک در رابطه با تاریخ کودک و نوجوان کردند. در سال ۱۹۷۹، پروژه موزه ای برای کودکان و نوجوانان به بلوغ رسید. پس از آن در سال ۱۹۸۳، انجمن دوستداران موزه کودک و نوجوان سوییس پایه گذاری شد و سرانجام در سال ۱۹۸۵، موزه کودک و نوجوان در شهر بادن سوییس راه اندازی شد.

این موزه‌‌ که برای کودکان و در ارتباط با فرهنگ آن‌ها تاسیس شده است در سال ۲۰۱۰ ، بیست و پنج  سالگی خود را جشن می‌گیرد. این نهاد موثر فرهنگی، محلی برای دیدار نسل‌های مختلف با یکدیگراست. بنابر آمار بدست آمده و چاپ شده در ۲۵ سال گذشته ۴۰۰ هزار نفر از این موزه بازدید کرده‌اند که از این تعداد ۲۱۰۰ گروه از بزرگسالان و ۱۸۵۰ کلاس درسی در قالب تورهایی از این موزه باردید کرده‌اند. این موزه تلاش می‌کند تا افزون بر تمرکز بر دوران کودکی، امکان ازتباط میان نسل‌ها را به آسانی فراهم کند و در حفظ این سنت کوشا باشد.

  تفریح،بازی،اسباب بازی، تاریخ ادبیات کودک و نوجوان، موزه کودکان و نوجوانان شهر بادن سوییس

مجموعه موزه

موزه کودکان و نوجوانان مجموعه‌ای از مطالعات در رابطه با موضوع‌های زیر است:

 • آداب و رسوم:

کارناوال‌ها، تقویم‌ها، سرگذشت‌ها، نشانه هایی از دوستی و غم،

 • ادبیات کودک و نوجوان:

 تصویرگری، کتاب های داستان، ادبیات نوجوانان، دانشنامه‌های کودکان و نوجوانان، مجلات کودکان و نوجوانان

 • کودکان در زندگی روزانه:

بهداشت، پوشش کودکان و نوجوانان، مبلمان و اتاق کودک و نوجوان، رسانه‌ها

 • مصرف:

تبلیغات کودکان و نوجوانان

 • اشیا طبیعی:

فسیل‌ها، مجموعه حشرات، جمجمه‌ها، حلرون‌ها و صدف‌ها

 •  مذهب:

کشتی نوح، عید پاک، مراسم سنت نیکلاس، کریسمس

 • مدرسه:

الفبا آموزی، مدل‌های تشریحی، اسناد و مدارک، مهدکودک و مواد آموزشی با روش مونتسوری، مبلمان مدرسه، مواد کمک آموزشی، نوشتن و طراحی سازه ها، کیف مدرسه، نقاشی دیوار مدرسه‌ها، منسوجات، آموزش مسائل راهنمایی و رانندگی

 • بازی‌ها:

بازی با ورق، بازی های تک نفره، بازی‌های گروهی، اسباب‌بازی‌ها، ابزار صوتی، ابزار ساختنی، ابزار حرکتی، ابزار ارتباطی، عروسک ها، خانه های عروسکی، ،معما‌ها، نقش اسباب بازی در زندگی کودک، تئاتر، فروشگاه اسباب‌بازی، اسباب بازی‌های عمومی، فناوری، ساختمان و ساخت اسباب‌بازی، اسباب‌بازی،  موتور بخار، اسباب‌بازی راه آهن، اسباب بازی‌های الکترونیکی.

 تفریح،بازی،اسباب بازی، تاریخ ادبیات کودک و نوجوان، موزه کودکان و نوجوانان شهر بادن سوییس

  فعالیت های موزه برای کودکان و نوجوانان

 • هواپیمای خورشیدی، درسی برای تعطیلات

استفاده از انرژی خورشید برای تفریح و بازی! در موزه کودکان با هم به کشف این موضوع می‌پردازند که در نور خورشید چقدر انرژی وجود دارد و در این راستا یک هواپیمای کوچک خورشیدی باهم می سازند. این هواپیمای ساده از سیم و کاغذ و پرهای پرندگان و مواد دیگر ساخته می‌شود. این همواپیما از محلی که ایستاده در یک مسیر دایره‌ای حرکت خواهد کرد. یک برنامه خوب در تعطیلات برای کودکان کنجکاوی که نمی خواهند فقط جلوی آفتاب استراحت کنند.

 • مسابقه ماشین های خورشیدی

موزه کودکان و نوجوانان هر دو سال یک‌بار مسابقه ماشین‌های خورشیدی را برگذار می‌کند.

موزه به دنبال طراحان و مخترعان دختر و پسری است که از ساختن و هیجان مسابقه لذت می‌برند. معمولا مسابقه با ۸ گروه آغاز می‌شود که در آن هر ماشین‌های خورشیدی باید مسافت ۱۵ متر را طی کنند.

 تفریح،بازی،اسباب بازی، تاریخ ادبیات کودک و نوجوان، موزه کودکان و نوجوانان شهر بادن سوییس

نمایشگاه های موزه کودک و نوجوان

 • تور گشت در موزه

اتاق‌های طبقه همکف به مراحل توسعه فرهنگ کودکان می پردازد. این که چگونه فرهنگ کودکان از ۳۰۰ سال گذشته تا به امروز تغییر پیدا کرده است. در اینجا فرد متوجه می شود که چگونه مونتسوری یا فروبل و... در آموزش و یادگیری و رشد کودکان موثر بوده اند. در این اتاق تمرکز بر پیشرفت‌های فنی اسباب‌بازی‌ها و عروسک‌ها است.

در طبقه بالایی ساختمان، یک مجموعه تاریخ طبیعی فراهم شده ‌است که دیدی نسبت به انسان‌ها و حیوانات ایجاد می‌کند. همچنین در این طبقه می‌توان با کودکان جهان و اسباب‌بازی‌های خارجی آشنا شد.

 • کشف دوران کودکی

تا قرن ۱۷ کودکان با توجه به درک طبیعی خود با محیط اطراف یکپارچه می‌شدند و با این‌ که از مراقبت و توجه لذت می‌بردند اما به زودی در مقابله با مسائل زندگی ناتوان می‌شدند. به طورکلی فرایند پیچیده توسعه شخصیت به سختی قابل شناسایی و درک است.

 تفریح،بازی،اسباب بازی، تاریخ ادبیات کودک و نوجوان، موزه کودکان و نوجوانان شهر بادن سوییس

در طول عصر روشنگری، اروپا، تجربیات قابل توجهی در مسیر توسعه آگاهی و تحقیقات علمی برای تمدن، داشته است و در این فرآیند، نهاد کودکی کشف شد و مردم متوجه شدند که دوران کودکی از چه جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. در طول ۳۰۰ سال گذشته در زمینه فرهنگ کودکان توسعه زیادی به واسطه برنامه‌های آموزشی، موسسات آموزشی، اسباب‌بازی‌ها، ادبیات کودک، سلامت کودک و کار کودک صورت گرفته است.

اسباب بازی‌های گذشته و حال، اسباب بازی عکسی از واقعیت

اسباب بازی‌ها، فراهم کننده دیدی نسبت به سابقه فرهنگی هستند. هر آن‌چه که به صورت مد یا اختراعات تکنیکی در دنیای بزرگسالان وجود دارد به سرعت به صورت یک اسباب بازی قابل خرید در مغازه‌ها ارائه می شود. اسباب‌بازی‌هایی مانند موتوربخار، راه آهن، ماشین، هواپیما، موشک و ابزارهای دیگر. همچنین تغییرات زندگی منطقه‌ای و وسایل فنی مورد استفاده در ساخت خانه‌ها، در خانه‌های عروسکی بازتاب پیدا می کند. بر اساس تغییرات در شکل، رنگ، مواد و نیروی محرک، می‌توان تغییرات در ابزار و شیوه‌های ساخت اسباب بازی‌ها را ردیابی کرد.

 تفریح،بازی،اسباب بازی، تاریخ ادبیات کودک و نوجوان، موزه کودکان و نوجوانان شهر بادن سوییس

موزه مدرسه

مدارس در دوران کودکی از عوامل مهم و تاثیرگذار هستند به همین دلیل در این موزه فضایی برای این موضوع در نظر گرفته شده است.

 • کودکان و نوجوانان امروز

کلمه کودک همواره با مفاهیمی مانند سرگرمی، و تفریح همراه است.

بخشی از موزه کودک و نوجوان به دوره کنونی کودکان می پردازد که این بخش به صورت دوره‌ای توسط دانش آموزان کلاس‌های مختلف ازریابی می‌شود. در این بخش اسباب بازی‌ها و مجلات کودکان و نوجوانان نیز به نمایش گذاشته شده است.

  تفریح،بازی،اسباب بازی، تاریخ ادبیات کودک و نوجوان، موزه کودکان و نوجوانان شهر بادن سوییس

موزه در موزه

در این محیط کوچک کودکان می توانند آن‌چه را که خود جمع آوری کرده‌اند را به نمایش بگذارند. این‌جا مجموعه‌ای از اشیا طبیعی، اشیا جمع آوری شده یا حتی اسباب بازی‌های جمع آوری شده، هستند.

انتشارات

این موزه دارای نشریاتی برای خود است که قابل خریداری هستند. برای نمونه کتاب هایی مانند "۳۰۰ سال تمدن کودکان"، "سنت نیکلاس" و "اسباب بازی ها و قصه هایی از روسیه"به چاپ رسیده است.

افرادی که در موزه عضو شوند، به افتتاحیه نمایشگاه‌های مختلف دعوت می‌شوند و فرزندان و نوه‌های آن‌ها می توانند بازدید رایگان از موزه داشته باشند.

راهنما

ديدگاه شما