کتابخانه هنرکده بادبادک

کتابخانه هنرکده بادبادک

 کتابخانه هنرکده بادبادک برای کودکان ۱ تا ۶ ساله با بیش از ۳۰۰ عضو کودک و مجموعه ۳۰۰۰ جلد کتاب های برگزیده شورای کتاب کودک است.

این کتابخانه شامل رده بندی دیویی با موضوعات: علمی، داستانی، آموزشی، هنر، شعر، مرجع، فلسفی، دوزبانه است که در خرداد ۸۷ تاسیس شده و کتابدار آن نیز ستاره اقتدرای لیسانسه کتابداری است. عضویت در این کتابخانه بر عهده خود کودک است به این دلیل که او بتواند حس مالکیت و عضویت را احساس کند. هر کودک با یک قطعه عکس و مبلغ ۳۰۰۰ هزار تومان می تواند عضویت ۶ ماهه داشته باشد. بعد از درست شدن کارت به وسیله کتابدار، کودک می تواند کارت خود را به خانه ببرد و آن را لمینت کرده و بعد به کتابدار تحویل دهد.

کودکان عضو می توانند هر وقت که دوست داشتند از محیط کتابخانه و کتاب های آن استفاده کنند. در این کتابخانه یک قانون جدید وجود دارد: کتابهای مرجع امانت داده می شوند. البته فقط کتاب در این کتابخانه نیست بلکه تعداد زیادی اسباب بازی های فکری هم موجود است. کتابدار این هنرکده برای کودکان فقط کتاب نمی خواند بلکه با آنها بازی می کند و مهمتر از آن کتابسازی و تصویرگری است که در ساعات کتابخوانی آن ها انجام می شود. هر چند وقت یک بار هم نمایشگاهی از کتاب هایی که خریداری شده یا اهدا شده تشکیل می شود تا کودکان کتاب های جدید را ببینند. 

در کتابخانه بادبادک تلاش می شودکه اطلاعات مختلفی در اختیار کودکان قرار گیرد. کتاب های مختلف علمی، هنری، داستانی و ... شروع تفکری تازه در کودک است. یکی از برنامه هایی که آتلیه ها دنبال می کنند قصه خوانی و کتاب سازی است. نکته ی مهم این است که قرار نیست کتابخانه تمام هم و غم خود را بر کتاب خوانی و داستان سازی قرار دهد، بلکه بیشتر به این ماجرا به عنوان یک مهارت نگاه می‌‌شود. مهارتی که می‌تواند کودکان را برای فعالیت های دیگر توانمند کند. 

برای افزایش علاقه مندی و آشنایی کودکان به کتاب و کتاب خوانی، کتابدار از روش های مختلفی استفاده می کند. برای بچه ها کتاب می خواند. در حین خواندن سوالاتی را مطرح می کند. گاهی از بچه ها می خواهد که داستان را خودشان تمام کنند. بچه ها خیال بافی می کنند. حرف می زنند و داستان می آفرینند. مجموعه ی این ها به صورت کتابچه هایی جمع آوری شده است. بچه ها برای داستان های شان تصویرگری هم کرده اند. 

راهنما
نشانی: 
تهران، میدان هروی، خیابان وفا منش، میدان حسین آباد، انتهای خیابان جوان شیر، روبه روی بانک تجارت، مجتمع فارابی
تلفن: 
۲۲۹۳۴۱۸۶

ديدگاه شما

عضویت در کانال تلگرام