عرفان نظرآهاری

عرفان نظرآهاری
مشخصات
نام: 
عرفان
نام خانوادگی: 
نظرآهاری

عرفان نظرآهاری، نویسنده و شاعر کودکان و نوجوانان، سال ۱۳۵۳ در تهران زاده شد. او کارشناس ادبیات انگلیسی است. مدرک دکترای خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی دریافت کرده و هم اکنون دانشجوی دوره دکترای تاریخ فلسفه است.

نظرآهاری نگارش پنج عنوان کتاب پژوهشی در ادبیات فارسی با موضوع هایی همچون: عشق، قناعت، عدالت طلبی و ستم ستیزی ارزش زندگی و مرگ و هستی را در پیشینه ی خود دارد و آثار متعددی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان از او منتشر شده است، از جمله: «راز مرواریدهای شهرزاد»، «در سینه‌ات نهنگی می‌تپد»، «نامه‌های خط خطی»، «پیامبری از کنار رودخانه ما رد شد»، «لیلی نام تمام دختران زمین است»، «بال هایت را کجا جا گذاشتی»، «خرقانی به روایت عرفان نظرآهاری»، « چای با طعم خدا»، «من هشتمین آن هفت نفرم»، «جوانمرد، نام دیگر تو»، «روی تخته سیاه جهان، با گچ نور بنویس»، «یک استکان یاد خدا باید بنوشم»، «پرنده ماهی». 

نظر آهاری تا کنون در جایگاه عضو هیئت داوری و کارشناسی جشنواره های کتاب و مطبوعات، کتاب سال جمهوری اسلامی، کتاب سال رضوی، جشنواره مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جشنواره ی مطبوعات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، جشنواره ی قصه گویی و شعرخوانی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان وعضویت در شورای سیاستگذاری و کمیته علمی بررسی و چاپ کتاب در شرکت انتشارات «علمی و فرهنگی» فعالیت کرده است و در سمت سردبیر برنامه ویژه نوجوانان در رادیو و رییس کمیته علمی و شورای سیاستگذاری پروژه «شعر جهان» برای انتشار کتاب های حوزه شعر پنج قاره در شرکت انتشاراتی «علمی و فرهنگی» مشغول به کار بوده است.

مجموعه شعر «روی تخته سیاه جهان با گچ نور بنویس» اثر این نویسنده در چهارمین جایزه کتاب فصل به عنوان اثر برگزیده انتخاب شد و کتاب «چای با طعم خد»، به عنوان برگزیده «جشنواره کتاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان» انتخاب شد. کتاب های «نامه های خط خطی» و «لیلی، نام تمام دختران زمین است» برگزیده جشنواره «کتاب های برتر» شد و«نامه های خط خطی» به عنوان برگزیده کتاب سال سلام بچه ها معرفی شد. نظر آهاری در جشنواره"شهروند برگزیده" از سوی شورای شهر تهران، جایزه شاعر و نویسنده برگزیده کودک و نوجوان را دریافت کرد و در ۴ سال پی در پی برگزیده جشنواره مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.

او درجشنواره ی«مطبوعات رشد» که از سوی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد به عنوان نویسنده برگزیده انتخاب شد و درجشنواره کتاب های کمک آموزشی رشد (وزارت آموزش و پرورش) برای کتاب «نامه های خط خطی» لوح تقدیر گرفت. نظرآهاری با کتاب «کوله پشتی ات کجاست؟» نیز توانست برگزیده جشنواره ادبی «پروین اعتصامی» و برگزیده «کتاب سال جمهوری اسلامی ایران»( وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) شود.

اودرسال ۲۰۰۱برگزیده نخست کنگره شعر زنان شد و «پشت کوچه های ابر» اثر این نویسنده به عنوان برگزیده جشنواره کتاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان انتخاب شد. نظرآهاری هم اکنون به تدریس در دانشگاه ها و مراکز علمی و آموزشی مشغول است.

راهنما

ديدگاه شما