خواندن اصل و اساس است یا RIF

Reading Is Fundamental
خواندن اصل و اساس است یا RIF

Reading Is Fundamental" "‎ (خواندن اصل و اساس است) یا RIF، قدیمی ترین و بزرگترین سازمان ناسودبر سواد آموزی در امریکاست.

مارگارت مک نامارا این سازمان را در سال ۱۹۶۶ در واشنگتن پایه گذاری کرد. او که در آن زمان آموزگار بود چند کتاب دست دوم به چهار نفر از دانش آموزان پسر خود هدیه کرد. شادی و هیجان این کودکان از داشتن این کتاب ها سبب شد مک نامارا دریابد که آن ها و بسیاری از همکلاسی هایشان هرگز کتابی برای خود نداشته اند. در سوم نوامبر ۱۹۶۶، خانم مک نامارا همراه با گروهی از داوطلبان، برنامه ی خواندن و پخش کتاب را به اجرا درآوردند. از آن زمان تا سال های نخست دهه ی۷۰، RIF از یک پروژه ی آزمایشی در سه دبستان واشنگتن، به برنامه ی خواندن کودکان در ۶۰ مدرسه ی دولتی گسترش یافت. هم اکنون برنامه ی RIF در هر پنجاه ایالت امریکا، منطقه ی کلمبیا، جزایر ویرجین و  گوام Guam اجرا می شود. RIF این برنامه را در آرژانتین و انگلستان نیز پشتیبانی می کند.

نخستین و مهمترین اولویت RIF زیر پوشش قرار دادن کودکان از هنگام تولد تا ۸ سالگی است. این سازمان، سالیانه برای ۴/۵ میلیون کودک درهرایالت و منطقه، ۱۶ میلیون کتاب رایگان نو و منابع سوادآموزی فراهم می کند.

همه ی برنامه هایRIF بر سه اصل بنیادین: ایجاد انگیزه ی خواندن، درگیر شدن خانواده و جامعه در کار خواندن و برانگیختن هیجان مالکیت کتاب رایگان استوار شده است که به افزایش مهارت های سوادآموزی کودکان کمک می کند.

موفقیت هایRIF  وامدار پشتیبانی مالی واحد آموزش امریکا، شرکت ها، بنیادها، سازمان ها و هزاران نفر از مردم است.

RIF فعالیت هایی برای برانگیختن علاقه ی کودکان به خواندن پیشنهاد می کند. هر کودکی که در برنامه های RIF  شرکت کند، می تواند به طور رایگان کتاب های نو برای خود برگزیند.  برنامه هایRIF  در جوامع گوناگون ارائه می شود. برخی از مهم ترین کارهایRIF  درجوامعی اجرا می شود که دانش آموزان در سامانه ی آموزشی نادرست و ضعیف، آموزش می بینند.   RIFمی تواند  در مدرسه ها، کتابخانه ها، مراکز نگهداری ازکودکان، پارک ها، درمانگاه ها، اردوگاه های پناهندگی، خانه ها و هر کجا که کودکان حضوردارند،تحولات فراوانی پدید آورد.

RIF   با بهترین برنامه ی خود یعنی "تملک کتاب" شناخته می شود. بنا بر این برنامه، کودکان می توانند در سال چندین کتاب برای خود انتخاب کنند که برای همیشه آن ها را داشته باشند. RIF همچنین خدمات ویِژه ای در زمینه ی سوادآموزی ارائه می کند. این خدمات افزون بر برنامه ی "تملک کتاب" برنامه های دیگری نیز برای گروه های سنی و جمعیت های گوناگون پیشنهاد می کند.

برنامه های RIF

برنامه ی " تملک کتاب" که کودکان، خانواده ها و اعضای جامعه را به خواندن کتاب با هم با توجه به سه اصل بنیادین RIF فرا می خواند. اهداف این خدمات فراهم آوردن کتاب ها و منابع سواد آموزی جدید و رایگان برای کودکان و خانواده هایشان، برانگیختن اشتیاق کودکان به خواندن و جلب حمایت جامعه از سوادآموزی است.

در این برنامه کودکان می توانند به رایگان هر سال ۲-۵ کتاب برای خود انتخاب کنند. داوطلبان برنامه، کودکان را با فعالیت های شاد بی شمار، به خواندن تشویق می کنند. جذب و آموزش نیروی های جدید داوطلب بخشی از این برنامه است.

برنامه ی "آغازه های مشترک" به والدین جوان کمک می کند تا مهارت های زبان آموزی و سواد آموزی کودکان خود را گسترش دهند.

هدف های این برنامه، آگاه کردن والدین جوان از اهمیت سوادآموزی به کودک خردسال، ارائه ی گستره ی وسیعی از فعالیت ها ی طراحی شده برای کمک به گسترش مهارت خواندن درخردسالان، توانا ساختن والدین جوان برای به دست آوردن مهارت ها و اعتماد به نفس برای آموزش کودکانشان، کمک به گسترش همکاری میان والدین جوان درآموزش مهارت های سوادآموزی به کودک خردسالشان، پشتیبانی از آموزش پیوسته ی والدین جوان با ارائه ی فعالیت های ویژه ی سواد آموزی برای آن هاست. فعالیت های ارائه شده دراین برنامه بر پایه ی جدید ترین پژوهش هایی است که روی مغز انسان انجام شده است. این فعالیت ها شامل: حرف زدن، آواز خواندن، قافیه سازی و حرکت و جنبش ، بازی، گردش ، قصه گویی، گزینش کتاب، کتابخوانی با صدای بلند، نقاشی کردن و نوشتن است.

برنامه ی "خانواده ی کتابخوان ها" برای خانواده ها، که در حال حاضربه بیش از ۱۸۵هزار کودک و والدین آن ها در سراسر کشورخدمات ارائه می دهد. این برنامه برکودکانی که از نظرآموزشی درمخاطره هستند، تمرکز دارد و آن ها را از لحظه ی تولد تا پایان دبستان وهمچنین خانواده هایشان را پوشش می دهد.  برنامه ی "خانواده ی کتابخوان ها" به والدین کمک می کند مهارت ها و اعتماد به نفس خود را برای ایفای نقش راهنما در خواندن و یادگیری کودکانشان گسترش دهند. هدف های این برنامه، ایجاد عادت به کتابخوانی و افزایش مدت زمان کتابخوانی خانواده ها با کودکانشان، بالا بردن اعتماد به نفس والدین برای مشارکت در آموزش کودکانشان، گسترش روابط میان خانواده هایی که با چالش های در آموزش کودکانشان رو به رو هستند و تشویق مشاوران این برنامه برای ارائه ی خدمات تسهیل کننده به خانواده هاست. در طول این برنامه، والدین با کتاب های کودکان آشنا می شوند و درکارگاه های آموزش مهارت هایی مانند: "چگونه برای کودکان بلند خوانی کنیم" شرکت می کنند.

یرنامه ی"آغاز فوری" برای ایجاد انگیزه خواندن برای کودکان و والدینشان طرح ریزی شده است. بر پایه ی این برنامه، کودکان ۲۱ کتاب را در مدت ۸ تا ۱۰ هفته می خوانند. این برنامه افزون بر کودکان، آموزگاران، مدرسه های داوطلب و به ویژه والدین را نیز برای برانگیختن تمایل کودکان در گیر می کند. هدف های این برنامه: ایجاد علاقه  به خواندن با جذب کودکان به کتاب در یک مدت زمان فشرده، افزایش همکاری والدین، مدرسه و جامعه، جلب و تشویق والدین به ایفای نقش فعال در آموزش کودکان خود به ویژه در خواندن، پدید آوردن و تقویت شرایطی که ازخواندن در مدرسه پشتیبانی می کند، پشتیبانی از آموزگاران و پیشنهاد فرصت هایی برای همکاری به آموزگاران برای دستیابی به هدف های مشترک، درگیر کردن کل جامعه در برنامه ی آموزشی، جلب توجه رسانه ها به اهمیت آموزش کودکان و خواندن و مدرسه هاست.

برنامه ی " توجه به خواندن" برنامه ی است برای سوادآموزی خردسالان که مهارت های سوادآموزی کودکان را با آموزش و فراهم کردن منابع برای کارکنان مراکز نگهداری کودکان و خانه پشتیبانی می کند.

در ۶ کارگاه که این برنامه را برگزار می کند به موضوع های مهم در پیشرفت سوادآموزی خردسالان، بهره گیری از ادبیات کودکان برای درگیر کردن فعالانه ی کارکنان مراکز نگهداری و مفهوم پیشرفت در زمینه ی سوادآموزی پرداخته می شود. هدف های این برنامه: بهبود کیفیت نگهداری از کودکان در مراکزمربوط به این کار از راه آموزش کارکنان برای ایجاد یک محیط غنی سوادآموزی برای کودکان نوپا و پیش دبستانی و درگیر کردن آن ها در فعالیت هایی که به پیشرفت سوادآموزی و یادگیری کمک می کند، فراهم آوردن امکانات دسترسی به کتاب های کودکان و برانگیختن کارکنان مراکز نگهداری کودکان به خواندن برای کودکان به عنوان بخشی از وظایف مراقبتی و پشتیبانی خانواده ها درخواندن برای کودکانشان، است.

برنامه ی کارگاه ها بر پایه ی پژوهش های انجام شده در زمینه ی سوادآموزی خردسالان تدوین شده است.

 

 

راهنما

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.