مری پوپ آزبرن

Mary Pope Osborne
مری پوپ آزبرن
مشخصات
نام: 
مری پوپ
نام خانوادگی: 
ازبرن
نام لاتین: 
Mary Pope
نام خانوادگی لاتین: 
Osborne

مری پوپ آزبرن پدید آورنده‌ی مجموعه «خانه درختی سحرآمیز» در سال ۱۹۴۹ در اوكلاهامای امریكا زاده شد. دوران کودکی‌اش به دلیل شغل نظامی پدر در سفر و نقل مكان‌های فراوان گذشت.

در آغاز دهه‌ی هفتاد میلادی، آزبرن وارد دانشگاه كارولینای شمالی شد و پس از پایان تحصیلات، به دیدار کشورهای اروپایی پرداخت. در سفر به اروپا با گروهی از جوانان اروپایی همراه شد تا از ۱۶ كشور آسیایی از جمله ایران، عراق، افغانستان، هند، پاكستان و نپال دیدن كند و از این سفرها تجربه‌های گران‌بهایی اندوخت. پس از بازگشت به امریكا و پیش از آغاز نویسندگی، كار در رستوران، آژانس مسافرتی و نیز تدریس را آزمود.

نخستین كتابش در سال ۱۹۸۲ با عنوان «بدو، بدو، با آخرین سرعت» منتشر شد كه زندگینامه‌ی دختری است كه در خانواده‌ای ارتشی بزرگ می‌شود. نخستین كتاب از مجموعه «خانه درختی سحرآمیز» را در سال ۱۹۹۲ منتشر کرد که تا کنون ۳۹ جلد آن منتشر شده است. مجموعه «خانه درختی سحرآمیز در قالب داستان اطلاعات قابل توجهی از تاریخ، جغرافیا، فرهنگ و آداب و رسوم ملل مختلف در اختیار مخاطب می‌گذارد. از این مجموعه تاکنون ۵۰ میلیون نسخه به فروش رفته است.

خانم آزبرن در سال ۲۰۰۰ با همراهی شوهرش اقدام به انتشار مجموعه‌‌ی مكمل خانه درختی سحرآمیز می‌نماید كه به عنوان راهنمای مجموعه محسوب می‌شود. این مجموعه راهنما كه تاكنون ۱۶ جلد از آن منتشر شده اطلاعات بسیار دقیقی در زمینه‌های مختلف به مخاطب می‌دهد تا جایی كه از این مجموعه در مدارس امریكا جهت آشنایی دانش‌آموزان با تاریخ امریكا نیز استفاده می‌شود. در این مجموعه شخصیت‌های اصلی مجموعه «خانه درختی سحرآمیز » یعنی جک و آنی وظیفه اطلاع‌رسانی به مخاطب را به عهده دارند.

آزبرن داستان‌های این مجموعه را در تئاتر وارنر با اجرای موزیکال به روی صحنه برده که با استقبال فراوان رو به رو شده است. سی دی اجرای موزیكال نیز در دسترس عموم قرار دارد.

ازبرن بیش از ۱۰۰ اثر برای کودکان و نوجوانان نوشته است. او در سال ۱۹۹۳ ریاست بیست و هفتمین دوره‌ی انجمن نویسندگان که از باسابقه‌ترین نهادهای نویسندگان در امریکاست، برگزیده شد و هم اکنون عضو هیئت مدیره‌ی این انجمن است.

تا کنون ۲۰ جلد از مجموعه ی «خانه ی درختی سحر آمیز» با برگردان هوری عدل طباطبایی از سوی انتشارات پرستو به بازار نشر روانه شده است.

 

 

راهنما

عضویت در کانال تلگرام