فیلیپ پولمن

Pilip Pullman
فیلیپ پولمن
مشخصات
نام: 
فیلیپ
نام خانوادگی: 
پولمن
نام لاتین: 
Pilip
نام خانوادگی لاتین: 
Pullman

فیلیپ پولمن، نویسنده و مقاله‌نویس ادبی انگلیسی است که شاهکارش، «نیروی اهریمنی‌اش» دست کم به ۱۸ زبان ترجمه شده است.

فیلیپ پولمن در سال ۱۹۴۶ در نورویچ انگلستان زاده شد. بیشتر دوران کودکی خود را در دریا گذراند. پدرش از افسران نیروی هوایی سلطنتی انگلستان بود و به دلیل شغل پدرش تحصیلات ابتدایی خود را در نقاط گوناگون دنیا گذراند. در ۷ سالگی پدرش را در یک سانحه هوایی از دست داد. درونمایه مرگ و غیبت پدر در داستان‌هایش، بازتاب تجربه این دوران است.

فیلیپ پولمن دانش‌آموخته دانشگاه آکسفورد در رشته انگلیسی است و تحصیلات تکمیلی خود را در رشته آموزش و پرورش گذرانده است. او در ۲۵ سالگی کارش را با آموزگاری آغاز کرد. پس از آموزگاری در مدرسه‌های گوناگون، واحد زبان انگلیسی کالج وست مینستر آکسفورد پولمن را برای تدریس ادبیات بزرگسالان و کودکان به همکاری فرا خواند. او در دوران آموزگاری نمایشنامه‌هایی برای کودکان نوشت که بعدها در نوشتن رمان‌هایش از آن‌ها الهام گرفت.

داستان‌های فیلیپ پولمن سبک و ژانرهای گوناگونی دارند: آثار طنز گونه و شاد، بازنویسی از قصه‌های پریانی، داستان‌های تاریخی، رمان‌های گرافیکی، داستان‌های کوتاه و نمایشنامه. پولمن نویسندگان معاصری را که داستان‌های رئالیستی می‌نویسند تحسین می‌کند، اما خود کمتر در این ژانر به ماجراجویی پرداخته و تنها دو رمان رئالیستی برای نوجوانان با نام‌های «پل شکسته» و«تاتو پروانه» نوشته است که هر دو داستان‌هایی تیره و خشن از زندگی نوجوانان‌اند.

فیلیپ پولمن تصویرگری برای کتاب‌های کودکان را نیز دوست دارد و دو کتاب اول از سه‌گانه«نیروی اهریمنی‌اش» را خود تصویرگری کرده است. او با هنرمندان گوناگونی در تصویرگری کتاب‌های تصویری‌اش که بیشتر از قصه‌های شناخته شده پریانی الهام گرفته، همکاری داشته است. قصه‌های پریانی در دستان پولمن وجه کمیک تازه‌ای می‌یابند و با تصویرگری غنی‌تر می‌شوند. موفقیت فیلیپ پولمن در نویسندگی با داستان «کنت کارل اشتاین» در سال ۱۹۸۲ آغاز شد. پس از انتشار «سپیده های شمالی» در سال ۱۹۹۵، تمام وقت خود را به نوشتن اختصاص داد.

شمار جایزه‌هایی که نوشته‌های فیلیپ پولمن از آن خود کرده‌اند، نشان‌دهنده کیفیت بالای آن‌هاست. تا سال ۲۰۰۵، پولمن جوایز ویتبرد، مدال کارنگی، جایزه اسمارتیز، جایزه ادبیات کودکان گاردین، جایزه یادبود آسترید لیندگرن و جایزه هانس کریستین اندرسن را دریافت کرده بود.

بهترین اثر فیلیپ پولمن در ادبیات کودکان، سه‌گانه یا چنان که فیلیپ پولمن ترجیح می‌دهد بنامد «یک کتاب در سه جلد»، اثری است حماسی و بحث‌برانگیز با نام «نیروی اهریمنی‌اش» شامل سه داستان «سپیده های شمالی»، «چاقوی پنهان» و «دوربین کهربایی».

از این سه‌گانه فیلمی با بازیگری نیکول کیدمن ساخته شده است. همچنین از «نیروی اهریمنی‌اش» دو نمایشنامه اقتباس شده و در تئاتر ملی لندن به اجرا در آمده است.

آثار پولمن فاصله بین خوانندگان نوجوان و بزرگسال را از بین برده است؛ به ویژه «نیروی اهریمنی‌اش» از سوی هر دو گروه ستایش شده است. فیلیپ پولمن بر این باور است که: «داستان‌ها مهمترین چیز در دنیا هستند. داستان‌ها هم مایه سرگرمی‌اند و هم آموزش می‌دهند، آن‌ها به انسان‌ها در لذت بردن از زندگی و بردباری در برابرسختی‌های آن یاری می‌رسانند. پس از غذا، سرپناه و روابط دوستانه با انسان‌های دیگر، داستان‌ها بیشترین چیزی هستند که ما به آن‌ها نیاز داریم.»

از این نویسنده، سه‌گانه «نیروی اهریمنی‌اش»، «من موش بودم»، «کنت کارل اشتاین»، «پل شکسته»، «روزی روزگاری در شمال»، «مترسک و خدمتکارش» و «کوکی» به فارسی برگردانده شده است. کتاب «من موش بودم» با برگردان شهره نور صالحی در سال ۱۳۸۷ لوح تقدیر شورای کتاب کودک را دریافت کرد.

 

راهنما
پدیدآورندگان: 

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.