دالو مروارید با گویش لری فارسانی به بازار کتاب آمد

دالو مروارید با گویش لری فارسانی به بازار کتاب آمد

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، این کتاب توسط منوچهر کریم‌زاده بازنویسی شده و روایت شفاهی قصه‌ با صدای شعله ایل‌بیگی‌پور است. آتنا شمس اسفندآبادی نیز، آن را تصویرگری کرده است.

بر این اساس، روایت «دالو مروارید» یکی از روایت‌های قصه پیرزن و خروس است که در میان قصه‌های ادب شفاهی ایران با روایت‌های گوناگون نقل شده است؛ اما روایت بختیاری آن همراه با شعرهای شیرین یکی از ساکنان لر زبان شهر فارسان نقل شده است.

ماجرای داستان از این قرار است: «دالو مروارید روزی اتاق خود را جارو می‌کند. در زیر گلیم سکه‌ای می‌یابد. با آن سکه مقداری ماست می‌خرد؛ اما خروس ماست را می‌خورد. دالو مروارید با خروس دعوا می‌کند. خروس هم به چشم دالو مروارید نوک می‌زند. دالو مروارید نزد قاضی می‌رود و از او شکایت می‌کند. اما قاضی ...»

مجموعه کتاب‌های «سیمرغ قصه‌های ایران» برای کودکان و نوجوانان و با هدف شناساندن ادبیات بومی و قومی و لهجه‌ها و گویش‌های مردم ایران زمین تدوین شده است.

١٧ عنوان از این مجموعه در حاشیه‌ی هفدهمین جشنواره‌ی بین‌المللی قصه‌گویی کانون در بهمن ماه سال١٣٩٣ در شهر کرمانشاه، طی آیین ویژه‌ای رونمایی شد.

گفتنی است این کتاب‌ در ٤٤ صفحه رنگی با جلد سخت و شمارگان ٧هزار نسخه برای گروه سنی ب و ج (٩ تا ١٤ سال) با قیمت ٨هزار و دویست تومان روانه‌ی بازار محصولات فرهنگی هنری شده است.

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴-۰۴-۰۱ ۱۴:۱۵
نویسنده:
گروه خبر کتابک
متن سفارشی:

ديدگاه شما