کتابخانه قلعه رش

کتابخانه روستای قه لا‌ره ش در روز پنجشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۸ افتتاح شد. این کتابخانه به همت انجمن روناک (کمیته ‌ی کتابخانه های انجمن یادگارهای تاریخی ایزیرتو) که از سال ۱۳۸۶ با هدف توسعه ی کتابخانه ‌های روستایی در سطح کشور و به ویژه استان کردستان فعالیت می‌کند، راه اندازی شد. روستای قه‌لاره‌ش (قلعه‌رش= قلعه سیاه) در ۲۰ کیلومتری سردشت و ۶ کیلومتری مرز ایران و عراق در کردستان قرار دارد. این روستا دارای ۲۵۰ خانواده با نزدیک به ۱۳۰۰ نفر جمعیت است که دارای اقتصاد دامپروری و کشاورزی هستند. روستا یک دبستان و یک مدرسه راهنمایی دخترانه و پسرانه دارد.

کتابخانه روستای قلعه رش به شکل موقت با اختصاص فضایی حدود ۷۰ متر با دو اتاق در طبقه ‌ی بالای مسجد روستا مستقر شده است. مجموعه این کتابخانه ۳۰۰۰ جلد کتاب است که برپایه ‌ی موضوع کتاب ‌ها مرتب شده اند. کاربران کتابخانه کودکان، نوجوانان و بزرگسالان هستند. هیئت امنای کتابخانه با حضور امام جماعت روستا، دهیار، نماینده شورای اسلامی روستا، معلم روستا، نماینده انجمن روناک تشکیل می شود که بر تمامی فعالیت های کتابخانه نظارت خواهند داشت.

این کتابخانه با اهدا ۲۰۰ متر زمین و پشتیبانی مالی چند نیکوکار بزودی در فضای اختصاصی به کتابخانه که در ورودی روستا قرار دارد به فعالیت های خود ادامه خواهد د اد.

در حال حاضر مسئول کتابخانه، دهیار روستا زورار محمدنژاد است و جوتیار فرورش دانش‌آموز سال سوم دبیرستان رشته ریاضی فیزیک و رحیم شریف پور دیپلمه از کتابداران مجموعه هستند. بزودی از طرف شورای کتابخانه یک تا دو کتابدار زن نیز به کتابداران کتابخانه اضافه خواهند شد. تاکید دست‌اندکاران راه‌ اندازی کتابخانه بر تشکلیل شورایی برای اداره ‌ی کتابخانه ‌ی روستا، مشارکت و همدلی جمعی را بوجود آورده است که می ‌تواند در رشد و توسعه فعالیت ‌های کتابخانه تاثیر بسزایی داشته باشد. با توجه به تاثیر حضور نهادهای فرهنگی به عنوان پشتیبانان فرهنگی راه‌اندازی کتابخانه ها در کیفیت و تداوم فعالیت ‌های کتابخانه ‌ای، افزون بر همیاری مردم و مسئولان محلی این کتابخانه از پشتیبانی نهادهایی چون انجمن ایزیرتو، انجمن حامی، خانه کتابدار کودک و نوجوان و ترویج خواندن برخوردار است.

راهنما
نشانی: 
۲۰ کیلومتری سردشت. روستای قلعه رش

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.