لاک‌پشت سبز

لاک‌پشت سبز

روز عروسی خانم لاک پشته بود و همه دوستان و آشنایان دور هم جمع شده‌ بودند که ناگهان بارانی از زباله روی سرشان ریخت. لاکی، برادر عروس، دیگر طاقت این وضع را نداشت و تصمیم گرفت هر طور شده جلوی آدم‌ها را بگیرد. خانواده و دوستانش به او هشدار دادند که نرود، چون حریف آدم‌ها نخواهد شد و به جایش سر از تنگ کوچک ماهی یا قابلمه سوپ در خواهد آورد! اما او عزمش را جزم کرده بود. لاکی در کنار رودخانه با گروهی از دانش‌آموزان و معلم شان روبرو  می‌شود و از ترس دنبال جایی برای پنهان شدن می‌گردد. اما از بد حادثه سرش در یک بطری شیشه‌ای گیر می‌کند.

بچه‌ها که برای درختکاری کنار رودخانه آمده‌اند لاکی را پیدا می‌کنند و نجاتش می‌دهند. تصویر لاکی با سر گیر افتاده در بطری، در صفحه اول روزنامه محلی چاپ می‌شود و دانش‌آموزان دیگر را تشویق می‌کند تا دست به کار شوند و محیط خود را از زباله‌ها پاک کنند. لاکی به جمع خانواده و دوستان خود بر می‌گردد و با استقبال آنان مواجه می‌شود. لاکی نشان می‌دهد که حتی یک نفر هم می‌تواند در اطراف خود تغییر مثبت ایجاد کند. او همه را به زندگی سبزتر تشویق می‌کند و در پایان کتاب به خوانندگان می‌گوید: «انتخاب با شماست!»

کتاب «لاک‌پشت سبز» علاوه بر این‌که کودکان را تشویق می‌کند تا در حفظ محیط زیست خود فعالانه نقش ایفا کنند، به آن‌ها می‌آموزد به آن احترام بگذارند. پدر و مادرها و آموزگاران می‌توانند از این کتاب برای یادآوری این نکته که هر کدام از ما در حفاظت و پاکیزگی محیط خود نقش داریم، حتی اگر کم سن و سال باشیم، استفاده کنند.

کتاب برای بلندخوانی مناسب است.

«آرتی نپ» اولین کتاب کودک خود را در سال ۲۰۰۶ منتشر کرد. او پیش از این تاریخ گمان نمی‌برد که تبدیل به یک نویسنده کودکان شود. اما از آن زمان تاکنون بیش از ۳۰ اثر ادبی شامل کتاب، ویدئو، داستان و شعر برای کودکان منتشر کرده است. کتاب لاک پشت سبز او پس از انتشار به فهرست نهایی نامزدهای «جایزه کتاب زمین سبز» راه یافت. 

 

 

 

 

 

 

کاربردها و فعالیت ها

نوع فعالیت: فردی- گروهی
گروه سنی مخاطب: ۵ سال به بالا
 هدف: پاکسازی محیط از زباله، نقش پذیری در حفاظت از محیط زیست
به همراه کودک / دانش‌آموزان خود گردشی به یک محیط طبیعی که از زباله پر شده است ترتیب دهید و آن جا را به همراه هم پاکسازی کنید.
برای حفظ سلامتی خود از دستکش استفاده کنید و مراقب اجسام نوک تیز و زباله‌های بسیار آلوده باشید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Living Green: A Turtle's Quest for a Cleaner Planet
نویسنده
Artie Knapp, آرتی نپ
برگردان
  • هایده عبدالحسین‌زاده
سال نشر
۱۳۹۲

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.