جیب های آنجلیکا اسپراکت

عنوان لاتین
Anglica Sprocket's pockets

«جیب‌های آنجلیکا اسپراکت» کتابی است در مورد خانمی به همین نام که کت بلند بنفش جالبی پر از جیب دارد و هر جیب وسیله خارق العاده‌ای درونش دارد.

وسایل داخل جیب‌ها چیزهایی است که اغلب در هیچ جیب دیگری پیدا نمی‌شوند: تمساح، قایق، پنیر، وسایل آشپزی، اردک، فیل، بز، کلاه،بستنی، موش، بوق موتور، چتر و غیره. هرکدام از این وسایل در موقعیت‌های مختلف داستان از جیب خارج می‌شوند. هر کدام از جیب‌های لباس هم یک رنگ و یک مدل هستند که به این لباس خاص جذابیت ویژه‌ای داده‌اند.

تصویر‌های کتاب «جیب‌های آنجلیکا اسپراکت» بسیار سرگرم کننده و خاص هستند. این کتاب تفاوتی که شاید با خیلی از کتابهای دیگر دارد این است که داستان خاصی روایت نمی‌شود و ماجرای جذاب کشف جیب‌های بی‌شمار آنجلیکا اسپراکت و وسایل داخلشان هستند. این‌که چطور ممکن است این وسایل داخل یک جیب باشند خودش زمینه‌ای برای انواع پرسش‌ها و خیال‌پردازی‌ها برای کودکان است.

«کوئنتین بلیک» نویسنده و تصویرگر انگلیسی است که در سال ۱۹۳۲ به دنیا آمده است. تحصیلات او در رشته ادبیات انگلیسی و هنر است. تصویرگری‌های او در کتاب‌های رول دال، او را بسیار شناخته شده کرده است. او برای کارهایش تاکنون جوایز ملی و بین المللی زیادی را دریافت کرده است.

در «پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان» درباره کتاب «جیب‌های آنجلیکا اسپراکت» آمده است:

«در دنیای کودکی، همه چیز ممکن است، تخیل کودک محدودیت ندارد. هر چه بزرگ‌تر باور نمی‌کنند. کوچک‌ترها دربست می‌پذیرد. کودکان هر چه بزرگ‌تر می‌شوند، منطق ریاضی جای خیال را در ذهنشان می‌گیرد. برای همین، کودکان راحت‌تر از بزرگ‌سالان نقاشی می‌کنند، زیرا تابع قوانین ریاضی طراحی نیستند، پرسپکتیو را نمی‌شناسند. تناسب ابعاد و اندازه‌ها را رعایت نمی‌کند و زاویه‌ی دید را در نظر نمی‌گیرند، پس خیلی راحت به خیال خود مجال بروز می‌دهند.

آنجلیکا اسپراکت یک عالمه جیب دارد. فکر می‌کنی چی توی جیب‌هایش نگه می‌دارد؟ اگر از یک آدم‌بزرگ بپرسید، اول فکر می‌کنید یک جیب چه ابعادی می‌تواند داشته باشد و بعد با توجه به ابعاد، اشیائی را که در جیب جا می‌گیرد در ذهن مرور می‌کند. مسابقه‌ی بیست سؤالی که یادتان هست؟ «توی جیب جا می‌گیرد»؟

کودک به این چیزها فکر نمی‌کند و هر چه دوست داشته باشد از جیب آنجلیکا بیرون می‌آورد، هر چه عجیب‌تر بهتر! درست همان کاری که نویسنده‌ی کتاب کرده است، چند تا موش، مرغابی، قایق، کلاه حصیری، بزغاله، چند تا سوسمار و حتی یک فیل.

کوئنتین بلیک، نویسنده و تصویرگر انگلیسی که تمام عمرش را صرف حرفه تصویرگری کرده و چند کتاب تصویری برای بچه‌ها نوشته و کشیده و جوایز متعددی را هم نصیب خود کرده، این کتاب را نوشته و تصویری کرده است. او در سال ۲۰۰۲ جایزه هانس کریستین اندرسن را در بخش تصویرگری کتاب برده، جایزه‌ای که برترین نشان در حوزه‌ی کتاب کودک است. این کتاب هم نامزد دریافت جایزه‌ی کتاب‌های بامزه برای کودکان زیر شش سال شده است.»

گزیده‌هایی از کتاب

آنجلیکا اسپراکت توی خانه پهلویی ما زندگی می‌کند. پالتوی او یک عالمه جیب دارد. توی یکی از جیب‌ها چند تا موش نگه می‌دارد، و توی جیب دیگرش، پنیر برای موش‌ها.

برگردان
مریم رزاقی
تصویرگر
Qentin Blake, کوئینتن بلیک
سال نشر
۱۳۹۲
ناشر
نویسنده
Qentin Blake, کوئینتن بلیک
نگارنده معرفی کتاب
گروه سنی
معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۷ - ۹ سال
Submitted by editor on