جادوی میخک

عنوان لاتین
The Tulip Touch

کتاب «جادوی میخک» کتابی است درباره کودکان بزهکار. شخصیت اصلی داستان جادوی میخک ناتالی است. شعل پدر «ناتالی» مدیریت هتل است. آن‌ها برای بازسازی هتلی بزرگ به نام «کاخ» به شهر جدید منتقل می‌شوند. یک روز در بیشه «میخک» را می‌بینند که دختری جسور، دروغگو و بی‌پرواست و فرزند خانواده‌ای خشن با پدری معتاد و مادری منفعل است.

پدر میخک آن قدر با خشونت با خانواده‌ خود و حیوانات برخورد می‌کند که میخک ترجیح می‌دهد به جای اینکه گربه‌ها به دست پدرش و با شکنجه کشته شوند خود با روشی راحت‌تر و بی‌دردسرتر آن‌ها را سر به نیست کند.

این کارها از میخک نیز انسانی قصی‌القلب ساخته است. او و ناتالی با اختراع بازی‌هایی خطرناک به حیوانات و انسان‌ها آزار می‌رسانند و از هیجان ناشی از آن لذت می‌برند.

با اینکه میخک ناتالی را با الفاظی تحقیرآمیز صدا می‌زند اما ناتالی همچنان به دوستی با او ادامه می‌دهد. به نظر می‌رسد پدر و مادر ناتالی و حتی معلم‌های مدرسه از رفتارهای میخک و دلیل کارهای او باخبرند اما هیچ یک کاری نمی‌کنند.

در نهایت یک روز ناتالی تصمیم می‌گیرد زندگی جدیدی را آغاز کند و کم‌کم از میخک فاصله می‌گیرد اما میخک با به آتش کشیدن هتل انتقام خود را از او می‌گیرد. اما برخلاف انتظار، ناتالی از مسبب حادثه چیزی به کسی نمی‌گوید زیرا ناتالی فقط میخک را مسئول بزهکاری‌هایش نمی‌داند بلکه پدر، مادر، مدیران و مربیان مدرسه را نیز به خاطر کمک نکردن به او در شکل‌گیری شخصیت شرور او مقصر می‌داند.

خشونت، بدزبانی، بحران هویت، مشکلات خانوادگی، کودک‌آزاری، خانواده‌های بدسرپرست و احساس مسئولیت نسبت به دیگران از موضوع‌هایی است که در این کتاب جادوی میخک به آن‌ها پرداخته شده است.

«جادوی میخک» داستانی است تفکربرانگیز که موجب رشد شخصیتی، تربیتی مخاطب می‌شود و به خانواده‌ها و مربیان نیز درباره‌ی نادیده گرفتن مشکلات رفتاری کودکان هشدار می‌دهد و تاثیر خشونت بر روی کودکان و رابطه‌ی مستقیم بین بزهکاری کودکان و کودکان بدسرپرست را نشان می‌دهد.

آن فاین نویسنده کتاب جادوی میخک

درباره نویسنده کتاب جادوی میخک

آن فاین در لیستر انگلستان به دنیا آمد و در رشته علوم سیاسی تحصیل کرده است. او با فیلسوفی به نام کیت فاین ازدواج کرد ولی از هم جدا شدند. او در حال حاضر با شریک زندگی خود دیک وارن برای بیش از بیست سال است که زندگی می کند. اولین کتاب خود را در سن ۲۴ سالگی نوشت. او از بهترین نویسنده‌های کتاب‌های کودکان است. هر چند که برای بزرگسالان نیز می‌نویسد. او در سال ۲۰۰۳ عضو انجمن سلطنتی ادبیات شد. فاین بیش از پنجاه کتاب برای کودکان نوشته و جوایز زیادی همچون کارنگی، اسمارتیز و ویتبرد دریافت کرده. برنده مدال هانس کریستنین اندرسن در سال ۱۹۹۸ بوده و در سال های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۳ برنده جایزه دوم کودکان بریتانیا شده است. آن فاین کتاب جادوی میخک را در سال ۱۹۹۶ نوشت.

  • پیراهن تازه‌ بیل / آن فاین ؛ ترجمه‌ معصومه انصاریان. تهران : نشر قطره‏‫ ، ۱۳۹۰ .‬‬‬
  • چطوری خیلی بدخط بنویسیم/ نویسنده آن فاین‏‫؛ [تصویرگر فیلیپ دوپاسکیه]‬؛ ‏‫مترجم فرمهر منجزی. تهران: پیدایش، ‏‫۱۳۹۳.‬
  • خ‍اطرات‌ ی‍ک‌ گ‍رب‍ه‌ی ق‍ات‍ل‌/ آن‌ ف‍ای‍ن‌؛ م‍ت‍رج‍م‌ ن‍س‍ری‍ن‌ وک‍ی‍ل‍ی‌. ت‍ه‍ران‌: ش‍رک‍ت‌ ان‍ت‍ش‍ارات‌ ع‍ل‍م‍ی‌ و ف‍ره‍ن‍گ‍ی‌ ‏‫، ۱۳۸۳
  • خانم دات فایر/ آن فاین؛ مترجم هدا لزگی. تهران: قدیانی، کتابهای بنفشه‏‫، ۱۳۹۰.
  • ستاره شکلاتی/ نویسنده ان فین؛ مترجم سیما مشهوری. تهران: سبزخط، ۱۳۸۶.
  • غ‍ول‌ و ان‍گ‍ش‍ت‍ر ج‍ادو/ آن‌ ف‍ای‍ن‌؛ م‍ت‍رج‍م‌ ف‍روزن‍ده‌ ن‍ع‍م‍ت‌ ال‍ه‍ی‌؛ ت‍ص‍وی‍رگ‍ر دی‍وی‍د ه‍ای‍م‌. ته‍ران‌ : ق‍دی‍ان‍ی‌، ک‍ت‍اب‍ه‍ای‌ ب‍ن‍ف‍ش‍ه‌ ‏‫، ۱۳۸۴.‬
  • ف‍رش‍ت‍ه‌ ج‍اده‌ ن‍ی‍ت‍ش‍ی‍ل‌/ ن‍وی‍س‍ن‍ده‌ آن‌ ف‍ای‍ن‌‏‫؛ م‍ت‍رج‍م‌ م‍ن‍ص‍ور ف‍ت‍وگ‍راف‍ی‌. ته‍ران‌: وی‍ژه‌ن‍گ‍ار‏‫، ۱۳۷۹.
گزیده‌هایی از کتاب

 دلم میخواست از آشپزخانه فرار کنم. مادر میخک خیلی مشکوک به نظر می رسید. او لبخند مصنوعی به لب داشت و ترانه ای را بیوقفه و ناموزون زیرلب زمزمه می کرد. انگار در آن اتاق مخوف، بدبو و تاریک، پاک یادش رفته بود که ترانه باید ریتم داشته باشد. وزوز ترسناک تمام نشدنی او، مثل صدای روباتی بود که سعی می کرد شبیه انسان ها آواز بخواند.

برگردان
هدی لزگی
تصویر اضافی
تهیه کننده
الهام چاووشی
سال نشر
۱۳۹۴
ناشر
نویسنده
Anne Fine, آن فاین
ویراستار
فروغ رمضانی
Submitted by editor3 on