رودخانه‌ها و اقیانوس‌ها

رودخانه‌ها و اقیانوس‌ها

کتاب « رودخانه‌ها و اقیانوس‌ها » یک کتاب علمی اطلاعاتی است که با اطلاعات علمی و فعالیت‌های عملی کودکان را با رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و اقیانوس‌ها و چگونگی شکل‌گیری آن‌ها آشنا می‌کند.

آب‌های زمین در کجا وجود دارد؟ چرخه‌ی آب چیست؟ سطح ایستابی چیست؟ یخچال‌های طبیعی چه ویژگی‌هایی دارند؟ رودها از کجا سرچشمه می‌گیرند؟ یک آبشار چگونه متولد می‌شود؟ دشت سیلابی چونه به‌وجود می‌آید؟ طولانی‌ترین رود دنیا کدام است؟ عمیق‌ترین دریاچه‌های دنیا کدام هستند؟ چگونه یک کوه یخی بسازیم؟ امواج چگونه کار می‌کنند؟ کودکان پاسخ این سوالات و سوالات بسیار دیگری درباره‌ی رودها، دریاچه‌ها و اقیانوس‌ها را در این کتاب خواهند یافت.

کتاب « رودخانه‌ها و اقیانوس‌ها » شامل ۱۵ بخش است: آب در دنیای ما، چرخه‌ی آب، آب‌های زیرزمینی، رودهای یخی، سرچشمه‌ی رودها، عمل رودها، رودهای خروشان، رودهای مارپیچی، نیل، دریاچه‌ها، دریاها و اقیانوس‌ها، امواج، جریان‌ها و جزر و مد، عمل امواج، آلودگی آب، رودهای و اقیانوس‌های شگفت‌انگیز. هر بخش شامل توضیح علمی درباره‌ی موضوع و یک فعالیت عملی یا مشاهده‌ی پیشنهادی است. کتاب در ابتدا دارای فهرست و در انتها دارای نمایه است.

درباره نویسنده کتاب « رودخانه‌ها و اقیانوس‌ها »

باربارا تیلور از نویسندگان علمی‌نویس پرکار کودک و نوجوان است که در بیش از ۲۰ سال فعالیت خود تاکنون بیش از ۱۰۰ کتاب در حوزه‌ شناخت جانوران، طبیعت و جغرافیا برای کودکان و نوجوانان منتشر کرده است. تیلور تاکنون جوایز متعددی از جمله جایزه نویسندگی انجمن علوم فیزیکی آمریکا و جایزه‎ی طلای انجمن جغرافی را به دست آورده است.

تصویرگری کتاب با عکس و نقاشی انجام شده است. تصاویر جذاب و تکمیل کننده‌ی‌ متن هستند.

کتاب « رودها و اقیانوس‌ها » یکی از جلدهای مجموعه کتاب « کاشفان جوان » است. « نقشه و نقشه‌کشی »، « کوه‌ها و آتشفشان‌ها »، « هوا و هواشناسی » سه جلد دیگر این مجموعه کتاب هستند. مجموعه‌ی کاشفان جوان به آشنایی کودکان با موضوعات مختلف مربوط به جغرافیا می‌پردازد.

کتاب « رودها و اقیانوس‌ها » برای استفاده‌ی آموزگاران در تدریس مباحث جغرافی کاربرد دارد. کودکان علاقمند خود به تنهایی نیز از مخاطبان این کتاب هستند.

 

شناسنامه کتاب:
ناشر
نویسنده
Barbara Taylor, باربارا تیلور
ویراستار
  • شاهده سعیدی, مرتضی حاجعلی فرد
برگردان
  • مهدی رزاقی کاشانی
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
چاپ اول ۱۳۸۴

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.