دوست بزرگ

کتاب دوست بزرگ داستانی است درباره دوستی و رعایت حد دوستی را مطرح می‌کند. مادر بچه‌کلاغ وقتی می‌فهمد دوست تازه‌ی او یک فیل است نگران می‌شود و مانند هر مادر نگرانی، به بچه‌کلاغ هشدار می‌دهد و برای قطع دوستی با فیل دلایل مختلفی را مطرح می‌کند. ولی بچه‌کلاغ برای همه‌ی آن‌ها جوابی دارد که ثابت کند دوستی‌اش با فیل اشتباه نیست. مادر که هنوز مجاب نشده است به او هشدار می‌دهد مبادا با فیل کشتی بگیرد یا وسط آب برود.

بچه کلاغ به مادرش اطمینان می‌دهد هیچ کدام از این کارها را نخواهد کرد و یادآوری می‌کند که او می‌داند یک فیل چه می‌کند و یک کلاغ چه عادت‌هایی دارد. مادر سرانجام آخرین تیر خود را رها می‌کند و از او می‌پرسد که چگونه با فیل گفت وگو می‌کند. بچه‌کلاغ در پاسخ می‌گوید درست است که او زبان فیل را بلد نیست ولی آن دو می‌توانند به زبان اشاره و با نگاه با یک دیگر ارتباط برقرار کنند و احساس خود را به یک دیگر منتقل کنند. مادر که تا حدودی آرام شده است این‌بار برای فیل اظهار نگرانی می‌کند و از او می‌خواهد که از فیل رفتارهای کلاغ‌ها را نخواهد. بچه کلاغ که دیگر بی‌حوصله شده است می گوید من می‌دانم با چه کسی دوستی می‌کنم. او یک فیل ساده است نه یک فیل پرنده.

داستان با طرح دوستی بچه‌کلاغ و بچه‌فیل، موضوع هم « قد و اندازه بودن » در دوستی را به خوبی بیان می‌کند. هم چنین به والدین می‌گوید که در عین حال که باید هوای کودکان را داشتهه باشند و چتر حمایتی‌شان برسر کودکان باشد، نباید آنان را دست کم بگیرند و باید به کودکان اطمینان کرد.

نسخه‌ی فرانسوی دوست بزرگ برنده‌ی بهترین کتاب تصویری سال ۲۰۱۵ آلمان شده است.

پروژه‌ی اجتماعی کتابخانه شهر وتزلر آلمان با عنوان « کتاب‌خوانی در خانواده » با همکاری موسسه‌ی تحقیقاتی متن و تصویرگری کتاب شهر برمن، جایزه‌ی تصویرگری کوله‌پشتی را به این کتاب اهدا کرد. این جایزه توجه ویژه‌ای به آن دسته از کتاب‌های تصویری دارد که بطور خاص، باعث تقویت روحیه و رشد فکری کودکان می‌شود. بنا به گفته‌ی بتینا تورسنیک، مدیر کتابخانه‌ی وتزلز، جایزه‌ی تصویرگری کوله‌پشتی پیوستگی و همبستگی مفاهیم اساسی و بنیادی دانش برای زندگی آتی کودکان را به نمایش خواهد گذاشت. این کتاب توسط انتشارات Baobab Books منتشر شده است که از ناشران معتبر سوییس است و در زمینه‌ی معرفى فرهنگ‌هاى گوناگون و ارتباط آن‌ها با یک دیگر فعالیت می‌کند.

درباره نویسنده و تصویرگر کتاب دوست بزرگ:

بابک صابری جراح ارتوپد است و در شهر یزد زندگی می‌کند. او تاکنون چند کتاب برای کودکان نوشته است. پیش از این داستان‌های دوست من عنکبوت به زبان اسپانیایی، دختر بى‌بى گلاب به زبان عربی و کلاغ مشکوک به زبان‌های عربى و چینى و کتاب کلاغ سیاه به سفر می‌رود به زبان‌های عربى و انگلیسى چاپ و منتشر شده است.

مهرداد زائری تصویرگر ایرانی است که از چهارده سالگی در آلمان زندگی می‌کند. او تاکنون کتاب‌های بسیاری برای بزرگسالان تصویرگری کرده است. یک دوست بزرگ دومین کار تصویرگری او برای کودکان است.

گزیده‌هایی از کتاب
  • یک روز کلاغ کوچک پیش مادرش آمد و با خوشحالی گفت: بالاخره یک دوست خوب پیدا کردم. الان جلوی خانه‌ی ما ایستاده است. خانم کلاغ رفت بیرون... ولی چی دید؟ خدای من!!!
برگردان
مهرداد زائری
تهیه کننده
فاطمه مرتضایی فرد
نویسنده
بابک صابری
Submitted by editor3 on