موش خوش تیپ

موش خوش تیپ

کتاب «موش خوش تیپ» درباره‌ی ویلبر، موش صحرایی برهنه‌ای است که برخلاف هم‌نوعانش علاقه‌مند است لباس بپوشد.

موش‌های صحرایی برهنه هیچ پوششی ندارند، اما ویلبر برخلاف همه دوست دارد لباس بپوشد، آن هم لباس‌های متنوع برای موقعیت‌های مختلف. همین می‌شود که دوستانش با دیدن او خشمگین می‌شوند و او را مسخره می‌کنند و می‌گویند باید یک لباس‌فروشی باز کند. حرفی که ویلبر آن را جدی می‌گیرد. به نظر آن‌ها همه‌ی موش‌های صحرایی برهنه همیشه باید برهنه باشند، همان‌طور که اجدادشان هم همیشه برهنه بوده‌اند. و به این شکل باوقار و باشکوه و شجاع به‌نظر می‌رسیدند. اما ویلبر قانع نمی‌شود و می‌پرسد چرا؟ دوستانش پاسخی ندارند، پس با دلخوری شکایت او را پیش جد صحرایی بزرگشان که خیلی عاقل است می‌برند. تمام داستان را تعریف می‌کنند و در آخر می‌گویند پرسش ویلبر این است که چرا؟ جد صحرایی بزرگ به فکر فرو می‌رود و بعد از مدتی درخواست می‌کند همه‌ اعضای گروه جمع شوند چون می‌خواهد بیانیه‌ای صادر کند. جد صحرایی بزرگ می‌گوید تا به‌حال لباسی را امتحان نکرده، تا این‌که با پرسش ویلبر مواجه شد. و فکر می‌کند شاید لباس به درد همه نخورد، اما به موش‌های صحرایی برهنه آسیب نمی‌رسانند و شاید باحال هم باشند و کاش خودش هم زودتر آن‌ها را امتحان کرده بود. پس از شنیدن بیانیه ویلبر به سرعت برق و باد سراغ لباس‌هایش می‌رود و بهترین لباسش را می‌پوشد. وقتی بر می‌گردد موش‌های صحرایی برهنه‌ دیگری را هم می‌بیند که لباس پوشیده‌اند. از آن به بعد هر موش صحرایی برهنه‌ای که دلش بخواهد لباس می‌پوشد، هر نوع لباسی که دلش بخواهد و مشتری مغازه لباس‌فروشی ویلبر می‌شود.

داستان کتاب «موش خوش تیپ» داستانی طنزآلود درباره‌ی تفاوت‌های فردی و پذیرش آن‌هاست. تصاویر کتاب به‌خوبی متن کتاب را تکمیل کرده‌اند.

«مو ویلمس» نویسنده‌ و تصویرگر شناخته شده‌ی کتاب‌های کودکان است. او پیش از نویسندگی و تصویرگری برای کودکان نویسنده بزرگسالان و انیماتور و صداپیشه بوده است. در ایران مجموعه کتاب‌های  «کبوتر» و «فیلی و فیگی» نیز از او منتشر شده است. سه کتاب ویلمس برنده‌ی نشان کلدکات شده است.

کتاب «موش خوش تیپ» برای بلندخوانی مناسب است.

کاربردها و فعالیت ها

۱- گفتگو کنید!

پس از بلندخوانی کتاب با پرسش‌هایی مانند زیر با کودکان گفتگو کنید:

 • ویلبر با موش‌های صحرایی برهنه دیگر چه تفاوتی داشت؟
 • چرا دوستان ویلبر با لباس پوشیدن او مخالف بودند؟
 • ویلبر چرا لباس پوشیدن را دوست داشت؟
 • هرکدام از لباس‌های ویلبر برای چه مناسبتی بود؟ شما هم لباس‌های متنوع برای مناسبت‌های مختلف دارید؟
 • مشکل ویلبر چگونه حل شد؟
 • آیا جانوران در واقعیت مانند ما لباس می‌پوشند؟ آن‌ها به جای لباس په پوشش‌هایی دارند؟
 • آیا شما با اطرافیانتان تفاوت دارید؟ چه تفاوت‌هایی؟ دیگران با تفاوت‌های شما چگونه برخورد می‌کنند؟
 • آیا در میان اطرافیانتان کسی هست که با شما تفاوت داشته باشد؟ چه نوع تفاوتی؟ با او چگونه برخورد می‌کنید؟

 

۲- هر لباس برای چه کاری؟

طرح‌هایی از لباس‌های مختلف برای موقعیت‌های مختلف تهیه کنید (مهمانی دوستانه، عروسی، انواع لباس کار و...). درباره‌ی کارکرد انواع لباس‌ها با کودکان گفتگو کنید و سپس پوستری از انواع لباس‌ها بسازید.

 

۳- بخش‌های مختلف لباس ما!

تصویری از انسان (زن و مرد) را در وسط یک پوستر بکشید. سپس به همراه کودکان انواع بخش‌ها (کلاه، کت، بلوز، شلوار، جوراب و غیره) را مشخص کنید و بنویسید. می‌توانید ابتدا هر بخش را با قیچی ببرید و سپس با مرور هر قسمت مانند یک پازل تصویر کامل را بسازید.

 

۴- پژوهش کنید!

درباره‌ی موش صحرایی برهنه (Naked mole rat) همراه کودکان پژوهش کنید و پوستری درباره آن بسازید.

 

۵- انواع پوشش‌های جانوران و ما!

چند جانور مختلف از گروه‌های پستانداران، پرندگان، ماهی‌ها و خزندگان انتخاب کنید. سپس درباره‌ی پوشش آن‌ها پژوهش کنید. لمس پوست آن‌ها از نزدیک بسیار به فهم تفاوت پوشش‌ها کمک خواهد کرد. سپس همراه کودکان پوستری از انواع پوشش بدن جانوران و انسان بسازید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Naked mole rat gets dressed
ناشر
نویسنده
Mo Willems, مو ویلمس
ویراستار
 • آزاده کامیار
تصویرگر
 • Mo Willems
 • مو ویلمس
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
 • مریم رئیسی
سال نشر
۱۳۹۸

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ