چه خواب بدی دیدم!

چه خواب بدی دیدم!

کریتر در «چه خواب بدی دیدم!» از مجموعه کتاب «ماجراهای کریتر» خواب می‌بیند هرکاری دوست داشته باشد می‌تواند انجام دهد. کارهایی که حتی باعث ترس در دیگران می‌شود. در نتیجه در پایان خوابش، هیچ کس کنارش نیست تا برایش قصه بگوید. کریتر خیلی می‌ترسد اما بیدار می‌شود و می‌فهمد یک خواب بد دیده است.

روزی کریتر خواب می‌بیند یک معجون جادویی خورده است و تغییر شکل داده است. او دندان و ناخن تیز و بال و دم در می‌آورد. کریتر نعره می‌زند و همه را می‌ترساند. او تنها زندگی می‌کند. بعد یک گوریل می‌خرد تا با او زندگی کند. کریتر هرکاری دلش می‌خواهد می‌کند.

 

شب‌ها مسواک نمی‌زند و موهایش را شانه نمی‌کند. به حمام هم نمی‌رود. صبحانه شیرینی می‌خورد و شام را همراه با گوریلش پیتزا می‌خورند.

به مدرسه نمی‌رود و به جایش دوچرخه‌سواری می‌کند. او حتی به رخت خواب هم نمی‌رود و تا هروقت دلش بخواهد تلویزیون می‌بیند. اما کریتر بالاخره خوابش می‌گیردمتوجه می‌شود کسی نیست که برایش قصه بگوید و پتو را رویش بکشد. کریتر می‌ترسد. هیچ‌کس نیست که او را بغل کند. ناگهان یک نفر تکانش می‌‌دهد. مامان و بابا به او می‌گویند که حتما خواب بدی دیده است و او را به تختش می‌برند. مامان برای او یک لیوان شیر می‌آورد. کریتر نمی‌خواهد اگر معجون جادویی است آن را بخورد، اما شیر گرم را می‌خورد.

نویسنده در روند داستان کودک را با کریتر همراه می‌کند تا هر چیزی که شاید در زندگی معمول نباشد و دلشان بخواهد امتحانش کنند را بررسی کند، آن‌ هم در خواب. در نهایت شخصیت اصلی به خاطر از دست دادن خانواده و اجتماع اطراف دچار نگرانی می‌شود. این تجربه به صورت یک خواب بد می‌تواند در قانون‌مندی و نظم‌پذیری کودک و همچنین مدیریت احساس او به وقت تجربه ناخوشایند خواب بد دیدن تاثیرگزار باشد.

تصویرهای داستان که توسط نویسنده – تصویرگر کتاب رسم شده‌اند، به‌خوبی هیجان‌ داستان را به کودک منتقل می‌کنند و تکمیل‌کننده متن داستان هستند.

مجموعه کتاب «ماجراهای کریتر» داستان‌های پیشامد‌هایی است که «کریتر» به همراه خانواده و دوستانش با آن‌ها رو به رو می‌شود، تا زندگی را بهتر درک کند. «شلخته»، «حالا دیگه وقت خوابه»،«من کوچک نیستم»،«من و مامانم»،«خودم بلدم»،«من و دوستم»،«یادم رفت»،«این کار را بکن آن کار را نکن»،«مامانم گم شده»،«راستش را بگو»،«بهترین معلم دنیا»، «باید هم‌دیگر را ببخشیم»،«نی‌نی»،«کاشکی بلد بودم»،«کاشکی بزرگ‌تر بودم»،«منم می‌خوام»،«بیمارستان که ترس ندارد»،«اول تو» از دیگر کتاب‌های این مجموعه است.

«مرسر مایر» که اکنون بیش از ۷۰ سال سن دارد، نویسنده و تصویرگر آمریکایی کتاب‌های کودکان است. او تاکنون بیش از ۳۰۰ کتاب برای کودکان منتشر کرده است. «کریتر کوچولو» از شخصیت‌های محبوب خلق‌شده توسط مایر است که در هر جلد این مجموعه با  پیشامدی تازه روبرو می‌شود.

کاربردها و فعالیت ها

   پس از بلندخوانی کتاب با پرسش‌هایی مانند زیر با کودک گفت‌وگو کنید:

  • می‌توانی از روی تصویر بگویی که کریتر بعد از خوردن معجون چه تغییراتی کرده است؟
  • وقتی خواب بد می‌بینی، چه حسی داری؟ بعد از آن چه می‌کنی؟
  • بعد از دیدن خواب بد دوست داری از کسی کمک بگیری؟ دلت می‌خواهد چه کمکی بگیری؟
  • تا به حال خوابی مانند خواب کریتر دیده‌ای؟
  • اگر می‌توانستی هرکاری دلت می‌خواهد بکنی، چه  می‌کردی؟

          ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب چه خواب بدی دیدم! بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
What a bad dream
پروفایل نویسنده
نویسنده
Mercer Mayer, مرسر مایر
پروفایل مترجم
تصویرگر
  • Mercer Mayer
  • مرسر مایر
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • هایده کروبی
سال نشر
۱۳۹۶

ديدگاه شما