کله‌خرها

کله‌خرها

«کله‌خرها» اولین جلد از مجموعه داستانی چند جلدی، طنزآمیز و تصویری «کله خرها» است که ماجرای یک خانواده‌ی به ظاهر عادی ولی بسیار متفاوت را روایت می‌کند.

یک جفت کفتار باهوش که در آفریقا زندگی می‌کردند، طی سال‌ها نزدیکی با گردشگران، زبان انگلیسی یاد می‌گیرند و کمی بعدتر با ‌هویت زوج جوانی که در ماه عسل‌شان خوراک تمساح شده‌اند، به انگلستان می‌آیند تا یک زندگی معمولی و انسانی داشته باشند. آن‌ها دم‌های‌شان را می‌پوشانند، گوش‌های‌شان را زیر کلاه پنهان می‌کنند، نام خانوادگی‌شان را به بولد تغییر می‌دهند و به تدریج با زندگی جدیدشان سازگار می‌شوند. مردم آن‌ها را زوج غیرمعمولی می‌دانند؛ اما به ذهن هیچ‌کس خطور نمی‌کند که آن‌ها کفتار باشند. کمی بعد بولدها صاحب دوقلو می‌شوند. آن‌ها به توله‌های‌شان می‌آموزند که مثل کودک انسان رفتار کنند تا راز خانوادگی‌شان به خوبی حفظ شود و فقط شک همسایه‌ی بدخلق و فضول‌شان را برمی‌انگیزند.

کفتارها هرقدر هم که خوب بتوانند ادای انسان‌ها را در بیاورند و مثل‌ آن‌ها زندگی کنند، باز هم دل‌تنگ ریشه‌ها و

 

عادت‌ها‌یشان می‌شوند. خانواده‌ی بولد برای کاستن از این دلتنگی تصمیم می‌گیرند به یک پارک وحش بروند تا خاطره‌ی آفریقا را زنده کنند. در این گردش آن‌ها با کفتار‌های دیگر آشنا می‌شوند و در می‌یابند که جانِ تونی، کفتار پیری که در پارک وحش زندگی‌ می‌کند، در خطر است. با یک عملیاتِ پیچیده‌ی نجات، بولدها تونیِ پیر و میمون همراهش، میراندا، را به خانه‌ی خود می‌آورند.

تونی کم‌کم با همسایه‌ی بدخلق و فضول دوست می‌شود و نگرانی کفتارها از آشکار شدن هویت‌شان کم می‌شود. اما روزی رازشان پیش آقای همسایه فاش می‌شود. البته جای نگرانی نیست چون همسایه هم یک راز دارد: او یک خرس خاکستری است!

«کله‌خرها» یک مجموعه‌ی ۸ جلدی است که سه جلد آن به زبان فارسی ترجمه شده است. در جلد نخست با خانواده‌ی بولد و زندگی‌شان با ظاهر انسان آشنا می‌شویم. دو کتاب دیگر «کله‌خرها نجات می‌دهند» و «کله‌خرها به تعطیلات می‌روند» هر کدام یکی از ماجراهای این خانواده‌ی عجیب را روایت می‌کند.

در کتاب «کله‌خرها نجات می‌دهند»، آوازه‌ی خانواده‌ی بولد در میان جانوران پیچیده است و جانوران زیادی از زندگی موفق آن‌ها با هویت انسانی باخبر هستند. آن‌ها برای کمک خواستن به خانه‌ی کفتار‌ها می‌آیند و امیدوارند به کمک بولدها بتوانند در کنار انسان‌ها زندگی کنند. تمساحی پرخور، سگ پودلی که می‌خواهد یک خواننده‌ی مشهور شود، اسب‌های مسابقه که از صاحب‌شان فراری هستند و باید مخفی بشوند و کلی جانور دیگر خانه‌ی بولدها را به یک باغ‌وحش تبدیل کرده‌اند. خانواده‌ی کفتارها و همسایه‌شان، که خرس خاکستری است، به این جانوران  کمک می‌کنند تا در میان انسان‌ها زندگی کنند.

«کله‌خرها به تعطیلات می‌روند» داستان خانواده‌ی بولد را، که حالا خیلی گسترده شده است، روایت می‌کند. آن‌ها تصمیم می‌گیرند در کنار ساحل اردو بزنند و تعطیلاتی رویایی را سپری کنند. کمی پیش از تعطیلات پای بابی، پسر خانوده، آسیب می‌بیند و او ناچار می‌شود خودش را سگ خانواده جا بزند. بابی گرفتار یک سگ‌دزد می‌شود و بولدها برای نجات او و دیگر سگ‌های گرفتار، تمام نبوغ‌شان و البته یاری جانوران دیگر را به کار می‌گیرند و ماجرای هیجان‌انگیزی را تجربه می‌کنند.

«جولین پیتر مک دونالد کلاری (کلئری)»، زاده‌ی سال ۱۹۵۹ میلادی (۱۳۳۸ هجری شمسی)، کمدین، بازیگر، مجری و رمان‌نویس انگلیسی است. او در اواخر دهه ۱۹۸۰ به شهرت رسید و تاکنون یکی از محبوب‌ترین چهره‌های صنعت سرگرمی در انگستان است. او در برنامه‌های تلویزیونی بسیاری حضور داشته و آثار مختلفی برای بزرگسالان منتشر کرده است. مجموعه‌ کتاب «کله‌خرها» نخستین و تنها کتاب او برای کودکان است. جلد نخست این مجموعه در سال ۲۰۱۵ و جلد هشتم آن در سال ۲۰۱۹ منتشر شده است.

«دیوید ایان رابرتس»، زاده ۸ مه ۱۹۷۰، تصویرگر مجموعه کتاب «کله‌خرها» برای شیوه‌ی منحصربه‌فردش در تصویرگری بسیار تحسین شده است. او در لیورپول متولد شد و در دانشگاه منچستر طراحی مد خواند. پس از فارغ التحصیلی او در دنیای مد کار می‌کرد؛ اما همیشه دوست داشت برای کودکان تصویرگری کند. دیوید سرانجام با انتشار اولین کتاب‌اش در سال ۱۹۹۸ رویای‌اش را عملی کرد و از آن زمان با بهترین نویسندگان کودک در انگلیس همکاری کرده است.

«بهار اشراق»، ۳ کتاب از این مجموعه را به فارسی برگردانده است و انتشارات مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان (کتاب‌های تاک)، حق ترجمه و چاپ آن را در ایران، از «آندرسن پِرِس»، ناشر اصلی‌اش در انگلستان خریده است.

 

کاربردها و فعالیت ها

   پرسش‌هایی برای گفت‌وگو

  • این کتاب را دوست داشتید؟ چرا؟
  • کدام شخصیت کتاب را بیش‌تر دوست داشتید؟ چرا؟
  • به نظر شما خانواده‌ی بولد از زندگی با هویت جعلی چه احساسی داشتند؟
  • تا به حال برای‌تان پیش آمده مجبور شوید چیزی از هویت‌تان را از دیگران پنهان کنید؟ آن زمان چه احساسی داشتید؟

            ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب کله‌خرها بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
The bolds
پروفایل نویسنده
نویسنده
جولین کلئری , Julian Clary
پروفایل مترجم
تصویرگر
  • دیوید رابرتس
  • David Roberts
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • بهار اشراق
سال نشر
۱۳۹۸

ديدگاه شما