آرتور سبز

آرتور سبز

کتاب «آرتور سبز» یکی دیگر از کتاب‌­هایی است که می­‌خواهد کودک کنجکاو را به تفکر درخصوص راه­‌های نجات زمین علاقه‌مند سازد. در کتاب «آرتور سبز» مثل دیگر کتاب‌­های محیط زیستی، تلاش آرتور برای یافتن راه­‌هایی برای کم­تر آسیب رساندن به طبیعت را مشاهده می‌­کنیم.

داستان کتاب «آرتور سبز» داستان کلاس آقای رت­برن است که از بچه‌­ها می‌­خواهد تا هفته­ آینده که جشن خانوادگی مدرسه برقرار می‌­شود؛ برای برنامه­ای به اسم «ماشین سبز بزرگ» راه­هایی پیدا کنند تا با آن بتوانند کره­ زمین را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کنند. در این مسیر آرتور که در خانه تمام تلاشش را می‌­کند تا همه­ کارهای لازم را برای نجات زمین فهرست کند، متوجه نگرانی خواهرش دورا نمی‌­شود که تصور می‌­کند ماشین سبز بزرگ دارد برادرش را از او می­‌گیرد، و  به نظر می‌­رسد آرتور کم‌کم دارد سبز می­‌شود. نگرانی دورا یواش یواش زیاد می­‌شود تا آن‌جا که تصور می­‌کند پدرش هم طعمه­ ماشین سبز بزرگ شده. بالاخره در روز جشن است که دورا با دیدن پوستری که آرتور برای نجات زمین تهیه کرده متوجه معنای ماشین سبز بزرگ می­‌شود و خودش هم شروع به کمک برای بهتر کار کردن ماشین سبز بزرگ می‌­کند.

«مارک براون» نویسنده و تصویرگر آمریکایی کتاب‌­های آرتور است. او توانسته سه بار جایزه «امی» را برای بخش‌­هایی از سریال آرتور که از روی کتاب­‌های آرتور تهیه شده دریافت کند. سری کتاب­‌های آرتور در خصوص مسائل زیادی از جمله محیط زیست، روابط، احساسات و غیره است که به کودکان کمک می‌­کنند تا بهتر بتوانند با خود و جهان اطرافشان ارتباط برقرار نمایند. از دیگر کتاب‌­های این نویسنده که در ایران به چاپ رسیده می‌­توان به «راهنمای ایمنی دایناسورها» اشاره کرد.

«نگار عجایبی» مترجم کتاب «آرتور سبز» کتاب‌­های دیگری را نیز برای انتشارات نردبان ترجمه کرده است. از جمله این کتاب­‌ها می‌­توان به کتاب «دست برای زدن نیست» و «بازی­‌های فکری» اشاره کرد.

گزیده‌هایی از کتاب

وقت شام آرتور به جای دستمال کاغذی، روی میز دستمال پارچه‌ای گذاشت. شام خوردن که تمام شد به ساعتش نگاه کرد.

آرتور گفت: «وقت رفتن است»

دورا پرسید: «کجا می­خواهی بروی؟»

آرتور گفت: «بابا قرار است در ساختن ماشین سبز بزرگ توی مدرسه به ما کمک کند.»

بابا گفت: «بعدا می­بینمت عزیز.»

دورا با خودش فکر کرد: «وای نه! بابا هم با آن‌­هاست.»

کاربردها و فعالیت ها

  پس از بلندخوانی کتاب، با پرسش‌هایی مانند پرسش‌های زیر با کودکان گفت‌وگو کنید:

  • می­‌دانی محیط­زیست یعنی چه؟
  • می­‌دانی بازیافت چیست؟
  • تو چه کارهایی برای کمک به محیط‌‌‌زیست می­‌کنی؟
  • تا به حال چه چیزهایی را بازیافت کرده‌­ای؟

            ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب آرتور سبز بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Arthur Turns Green
پروفایل نویسنده
نویسنده
Mark Brown, مارک براون
پروفایل مترجم
تصویرگر
  • Mark Brown
  • مارک براون
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • نگار عجایبی
سال نشر
۱۳۹۲

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ