قورررک!

قورررک!

«قورررک!» داستان خوکی است که یک روز به کنار برکه قورباغه­‌ها می‌­آید و قورقور می‌­کند. این کار او تعجب همه جانوران جنگل را بر می‌­انگیزاند و در نهایت متوجه می‌­شوند که او فقط با این کار می‌خواسته با آن‌ها دوست شود.

«قورررک!» خوک کوچکی است که یک روز مهمان ناخوانده خانواده قورباغه‌­ها در برکه­‌شان می‌­شود و قورقور می‌­کند. قورباغه‌­ها که از این کار او بسیار تعجب می‌­کنند از خوک کوچولو سوال می‌­کنند که چرا قورقور می‌­کند؛ اما هیچ پاسخی به جز قوقور نمی‌­شنوند! بعد از پچ‌پچ بین قورباغه­‌ها ریش سفید آن‌ها از خوک سوال می‌­کند که چه کمکی از دست ما بر می‌­آید؟ چرا ادای ما را در می‌­آوری؟ نکند داری ما را مسخره می‌­کنی؟ نکند فکر می‌­کنی قورباغه هستی؟ خبر داستان خوکی که فکر می‌­کرد قورباغه است به سرعت در جنگل می‌­پیچد و همه جانوران در کنار برکه جمع می‌­شوند و هر یک پیشنهاد و نظری می‌‌دهند و در میان این همه شلوغی و همهمه خوک کوچولوی صورتی تمرین قورقور می‌­کند. تا این‌که ریش سفید قورباغه­‌ها پیشنهاد می‌­دهد که پیش سوسک دانا بروند؛ چون فقط او چاره کار را می‌‌داند. سوسک دانا برای این‌که داستان را بهتر متوجه شود راهی برکه می‌­شود؛ اما وقتی همه به برکه می‌رسند می‌بینند که خوک کوچولو دیگر نیست و دوباره هر کدام از جانوران شروع می‌کنند به نظر دادن درباره این‌که خوک کجا رفته و چرا اصلا آمده بود! تا این‌که سوسک دانا می‌گوید: شاید فقط می‌­خواسته چند تا دوست جدید پیدا کند. جانوران به فکر فرو می‌­روند و ناراحت می‌­شوند. آن­‌ها به این موضوع حتی فکر هم نکرده بودند. در همین هنگام متوجه می‌شوند که خوک کوچولو آن طرف‌­تر روی شاخه درختی نشسته کنار پرندگان و جیک جیک می‌­کند! در واقع وقتی قورررک از دوست شدن با قورباغه‌ها ناامید می‌­شود به سمت گنجشک‌­ها می‌­رود تا شاید بتواند با جیک‌جیک کردن  با آن‌­ها دوست شود.

داستان «قورررک!» داستانی درباره­ پیدا کردن دوست است، این‌که هر کس برای دوست پیدا کردن راه  و روش مخصوص به خود را  دارد. عمیق شدن به رفتار دیگران و توجه به رفتارشان از دیگر مواردی است که در این داستان به صورت غیر مستقیم  با آن رو به رو می‌‌­شویم. کتاب «قورررک!» تصویری است و روند متن و تصویر هماهنگ است و شخصیت پردازی‌ها نیز جذاب هستند.

رودریگو فولگیرا نویسنده کتاب «قورررک!» است. او دانش آموخته دانشگاه هنر بوینس آیرس است که در حوزه نویسندگی و تصویرگری کار کرده. او در آرژانتین زندگی و کار می‌­کند.

پلی برنانته تصویرگر کتاب «قورررک!» است که در مدرسه هنر بوینس آیرس تحصیل کرده. او در ژانرهای مختلفی از جمله تبلیغات، انیمیش، کمیک استریپ فعالیت می‌­کند و بیش از ۶۰ کتاب کودک کار کرده که در سراسر جهان چاپ شده است.

تحلیل و نقد کتاب قورررک!

گزیده‌هایی از کتاب

داستان خوکی که فکر می‌کرد قورباغه است، به سرعت همه‌جا پیچید و همه‌ی حیوانات با عجله خودشان را رساندند به برکه تا مهمان عجیب و غریب را ببینند ...

راکن گفت: «نگفته بودید یک فامیل صورتی دارید!»

قورباغه‌ها جواب دادند:

«او فامیل ما نیست!»

راسو گفت: «اما صدای قورباغه از خودش در می‌آورد.»

کاربردها و فعالیت ها

  با پرسش‌هایی مانند نمونه‌های زیر با کودکان گفت‌وگو کنید.

  • قورررک چرا قورقور می‌کرد؟ جانوران جنگل چرا خواسته او را نمی‌فهمیدند؟
  • اگر جای خوک کوچولو بودید و می‌خواستید دوست جدید پیدا کنید چه روشی را انتخاب می‌کردید؟
  • اگر شما یکی از جانوران داستان بودید با خوک چگونه رفتار می‌کردید؟

               ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب قورررک! بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Ribbit
ناشر
پروفایل نویسنده
نویسنده
Rodrigo folueire, رودریگو فولگیرا
پروفایل مترجم
تصویرگر
  • poly bernatene
  • پلی برناتنه
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • پیام ابراهیمی‌
سال نشر
۱۳۹۷

ديدگاه شما