کلاس قصه خوانی خانم بروکس

کلاس قصه خوانی خانم بروکس

کتاب «کلاس قصه‌خوانی خانم بروکس»، ماجرای دختر کوچکی است که برخلاف بقیه همکلاسی‌ها و مربی کتابخوانی‌اش اصلا از کتاب خوشش نمی‌آید. به نظر او همه کتاب‌ها لوس و بی مزه هستند. اما اوضاع به طرز خاص و عجیبی عوض می‌‍شود.

خانم بروکس کتابدار، بسیار به کتاب‌هایی که برای بچه‌ها می‌خواند علاقه‌مند است و حتی برای خواندن هر کدام، سعی می‌کند تا لباس ویژه و ابزار آن را هم فراهم کند تا بسیار جذاب‌تر شود. همه بچه‌ها هم به اندازه خانم بروکس لذت می‌برند، به غیر از دختر کوچکی که داستان‌ها و شخصیت‌ها همه برایش لوس هستند. او نه از موش‌ها و خرگوش‌های کتاب‌ها خوشش می‌آید و نه از غول‌ها و اژدها. بالاخره زمان هفته کتابخوانی می‌رسد و خانم بروکس از بچه‌ها می‌خواهد تا کتاب مورد علاقه‌شان را معرفی کنند و در طول هفته آن را برای بقیه بخوانند. خانم بروکس کلی کتاب به دخترک می‌دهد تا با مادرش بخواند و کتاب مورد علاقه را پیدا کند؛ اما باز هم فایده‌ای ندارد. مادرش در عین کلافگی به او می‌گوید که داستان‌ها مشکلی ندارند؛ بلکه این اوست که مانند زگیل سمج است! و دقیقا همین لحظه است که مشکل حل می‌شود. او با اشتیاق دنبال کتابی است که در داستانش زگیل داشته باشد! و چه کتابی بهتر از شرک با بینی پر از زگیل! حالا او هم کتاب مورد علاقه‌اش را پیدا کرده است و می‌داند که می‌تواند در بین کتاب‌ها موضوعات جذابش را پیدا کند.

«کلاس قصه خوانی خانم بروکس»، کتابی است ساده و روان و شاد با تصاویر جذاب و متن‌هایی کوتاه که آن را به یکی از گزینه‌های مناسب بلندخوانی و تشویق کودکان به کتاب‌ خواندن تبدیل کرده است.

«باربارا باتنر» نویسنده‌ای امریکایی است که به غیر از نویسندگی و تصویرگری کتاب‌های کودکان، در زمینه فیلم‌های انیمیشن، روزنامه نگاری و طنزنویسی هم فعالیت می‌کند.

«مایکل امبرلی» نویسنده و تصویرگر کتاب کودکان است. آثار او تاکنون جوایز زیادی دریافت کرده‌اند.

گزیده‌هایی از کتاب

همه‌ی روزهای هفته کتاب، بچه‌ها داستان‌هایی در مورد قطارها، پری‌ها، گاوچران‌ها و سگ‎‌ها برای بقیه خواندند.

وقتی خانم بروکس نظر من را می‌پرسد، می‌گویم: «خیلی گل داشت»، «خیلی پر مو بود»، «خیلی تق تق داشت» یا «خیلی پیتیکو پیتیکو داشت»

کاربردها و فعالیت ها

  پس از بلندخوانی کتاب، با پرسش‌هایی مانند زیر با کودکان گفت‌وگو کنید:

  • شما از چه مدل داستان‌هایی خوشتان می‌آید؟
  • به نظر شما کتاب جالب چه خصوصیاتی دارد؟
  • تابه‌حال کتابی بوده که از آن خوشتان نیاید؟ به نظرتان لوس و بی‌مزه باشد؟
  • فکر می‌کنید چرا دخترک داستان از موضوعی مثل زگیل خوشش آمد؟

                ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب کلاس قصه‌خوانی خانم بروکس بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Miss Brooks loves books!‎‪(and I don’t)‬
ناشر
پروفایل نویسنده
نویسنده
Barbara Batner, باربارا باتنر
پروفایل مترجم
پروفایل ویراستار
ویراستار
  • مسعود ملک‌یاری
تصویرگر
  • Michael Emberly
  • مایکل امبرلی
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • نسرین وکیلی
سال نشر
۱۳۹۹

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ