تخت خواب مامان و بابا

تخت خواب مامان و بابا

«تخت خواب مامان و بابا»، کتابی است درباره خرس کوچولویی به نام لئو. او دوست دارد شب‌ها در تخت پدر و مادرش و پیش آن‌ها بخوابد و برای این کار از هر بهانه‌ای استفاده می‌کند.

لئو هر شب به بهانه‌ای عروسکش را برمی‌دارد و از تخت خودش بیرون می‌آید و به تخت پدر و مادرش می‌رود تا پیش آن‌ها بخوابد. بهانه‌ها هم مختلف هستند، یک شب پشه نیشش زده، یک شب انگشت پایش زیادی داغ شده، یک بار تشنه است، یک بار خیلی گرسنه، گاهی هم خواب ترسناک دیده است. گاهی حتی پدر و مادرش را بیدار هم نمی‌کند و آرام به زیر پتوی آن‌ها می‌رود. حرف‌ها و صحبت‌های والدینش هم برای متقاعد کردنش بی‌فایده است. تا این‌که زمان شب طولانی زمستان و خواب طولانی تا بهار فرا می‌رسد. مادر به او می‌گوید که امشب حتما باید جای خودش بخوابد تا بهار شود. اما وقتی پدر و مادر به خواب عمیق فرو می‌روند، لئو باز با عروسکش آرام به تخت آن‌ها می‌رود. اما در آن‌جا راحت نیست، پدر و مادر مدام تکان می‌خورند و پتو را هم از روی لئو می‌کشند. عروسکش هم راحت نیست و نزدیک است تا زیر پدر له شود! لئو تصمیم می‌گیرد تا خودش و عروسکش را نجات دهد و در تخت خودش آرام و راحت بخوابد!

کتاب «تخت خواب مامان و بابا»، داستانی است که با این‌که جنبه فانتزی و کمی طنز دارد، اما تجربه‌ای است که خیلی از کودکان و والدینشان در طول زندگی با آن روبرو می‌شوند. جملات کوتاه و ساده به همراه تصاویر جذاب، این کتاب را گزینه مناسبی برای بلندخوانی با کودکان کرده است.

«کریستین نومان ویلمن» متولد ۱۹۶۴ در کشور فرانسه است. او کارش را به عنوان گفتار درمانگر کودکان آغاز کرد و همان‌جا بود که برای بیماران کوچکش شروع به تعریف کردن داستان نمود. ابتدا برای فرزندانش داستان نوشت، بعد برای دوستان آن‌ها و بعد برای دوستان دوستانشان. او اکنون مادر سه فرزند و نویسنده کتاب کودکان است و جوایز زیادی هم دریافت کرده است.

«ماریا بارسیلون» تصویرگر کتاب کودکان و متولد ۱۹۶۹ فرانسه است. او فارغ‌التحصیل رشته هنر است و در زمینه کاریکاتور نیز تحصیلاتی دارد.

گزیده‌هایی از کتاب

لئو خرس کوچولو، عادت داشت هر شب به اتاق خواب مامان و بابایش برود.

یک شب برای این‌که از نیش پشه اذیت شده بود.

یک بار برای این‌که یکی از انگشت‌های پایش خیلی داغ شده بود.

کاربردها و فعالیت ها

 بزرگترها می‌توانند گفت‌وگوی خود با کودکان در مورد خواب را از به اشتراک گذاشتن تجربه‌های خودشان آغاز کنند. برای مثال می‌توانید با این عنوان‌ها با کودکان گفت‌وگو کنید:

  • من وقتی مشکل خوابیدن دارم می‌توانم...
  • وقتی در طول شب از خواب می‌پرم معمولا...

             ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب‌هایی با موضوع خواب بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Le lit les parents
ناشر
پروفایل نویسنده
نویسنده
Christine Naumann Villemin, کریستین نومان ویلمن
پروفایل مترجم
تصویرگر
  • Marianne Barcilon
  • ماریان بارسیلون
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • نوشابه امیری
سال نشر
۱۳۹۶

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ